"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hazugság. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hazugság. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. április 16., kedd

Emberismeret - Kevés rosszabb dolog van a világon, mint barátban csalódni


Életünk során sok emberrel találkozunk, van aki semmilyen  nyomot nem hagy bennünk, van aki maradandó emlék marad, van aki egy életen át elkísér bennünket.  És olyan  is van,  akit félreismerünk, nagyot csalódunk benne.
Az emberismeret az a képesség, amivel meg tudjuk állapítani, hogy bizonyos hatásra, adott helyzetben miként reagál a másik. A jó emberismerők egyben jó megfigyelők, logikusan gondolkodnak, reálisan látják a világot és aszerint ítélkeznek.

Valóban ismerjük a környezetünkben élő embereket?

A testbeszéd titka




Gyakran nem szavakkal, hanem testbeszéddel juttatja kifejezésére véleményét az ember. Sőt legőszintébben tartásával, kéz- és arcjátékával mutatja ki érzelmeit. Aki érti a testbeszédet, könnyebben eligazodik saját magán, illetve környezetében. 


A testbeszéd ténye mára elfogadott.
 Mozdulataink, testtartásunk, gesztusaink számtalan információt nyújtanak jellemünkről, lelkiállapotunkról.

A legtöbb kommunikációs szakember szerint mondanivalónknak közel 90 százalékát nem szavakban közöljük, ennek a kommunikációnak része a testbeszéd is.

A testbeszédhez tartozik az arckifejezés, a szemkontaktus, a gesztusok, a tartás és a kiállás. Bár a testbeszédnek igen finom árnyalatai vannak, van néhány általános jel, amely többet ér száz szónál.

Kézfogás
A kézfogással sokkal többet el tudunk mondani, mint csupán azt, „jó napot” vagy „szia”. A kézfogás legfontosabb része a két tenyér kontaktusa. Ez még nagyobb jelentőséggel bír, mint a kéz megszorítása. A tenyerek kontaktusa a nyíltság szándékát fejezi ki, azt, hogy az interakció őszinte lesz, és nem fenyegető.

„a csonttörő”. Az ilyen ember nem magabiztos, és túlkompenzál.
– a lefelé tartott tenyér: az illető a dominanciáját kívánja kifejezésre juttatni.
– ha a bal kezét ráteszi valaki a kézfogásra, az szintén a dominancia kifejezésének szándékát jelzi.
– ugyanez alulról: támogatást, vigasztalást sugall.

Testtartás
Ez általában a dominanciát vagy a megadást, alárendelődést fejezi ki. A kihúzott váll, egyenes tartás a dominancia jele, míg a görnyedt tartás bizonytalanságot, bűntudatot vagy szégyent is jelezhet.

Szemkontaktus
Bár a szemkontaktus szabályai kultúránként mások, általában őszinteséget, egyenességet jelent. A szem igen fontos része testünknek, sok mindent ki tud fejezni a szexuális érdeklődéstől a zavaron át a boldogságig és a fájdalomig.

A testbeszédet mindenki előnyére fordíthatja, ez fontos a mindennapi érintkezésben.

 

A hazugság


A hazugság típusai: kegyes, jóindulatú, rosszindulatú, álnok hazugság. Van, hogy a hazugság jólesik, például mikor nem akarunk szembesülni az igazsággal, mert az változásra kényszerítene. 
milyen trükkök léteznek még a hazugság leleplezésére!

·         Ismételtesd meg a történetet a hazudozóval! Ha hazugság, a második, harmadik visszakérdezésnél ellentmondásokat fogsz felfedezni.
·         Ha valaki nagyon bizonygatja az igazmondását, pl. "őszintén szólva, nyíltan megmondom, becsület szavamra"…az már gyanús.
·         A "csak" és "mindössze" szavak a bűntudat enyhítésére szolgálnak. "Csak barátok vagyunk." "Csak öt percet kérek!" 
·         A megnövekedett hangerő és a beszéd felgyorsulása szintén árulkodó jegy.
·         A száj körüli terület kézzel való érintése gyanús.
·         Ha elkerüli a szemkontaktust, főleg, ha a beszédének egy részénél, hirtelen és feltűnően, ott valami nem stimmel.
·         A lassan kialakuló (nem spontán), nem szimmetrikus mosoly hazugság jele lehet.
·         Testbeszéd: keresztbe tett karok, lábak, feszült testtartás, motyogás, rángatózó arcvonások, sok pislogás, eltúlzott gesztusok,  mind arra utalnak, hogy a belső és a külső valóság nem fedik egymást.


2013. január 30., szerda

Az őszinteség


  Kung mester mondta: "Aki igazságos anélkül, hogy tanulna, az a kegyetlenséghez vezet, aki őszinte anélkül, hogy tanulna, az a gorombasághoz vezet."

Az őszinteséget az egyik legszebb és legbecsülendőbb emberi tulajdonságnak tartják, talán azért, mert eléggé ritka.
  
Őszinteség, elhallgatás, hazugság: sokan sokfélét értünk e fogalmakon
 Mindenki sokra becsüli, de kevesen alkalmazzák következetesen. Az őszinteség az a viselkedési szokás, amit másoktól minden körülmények között elvárunk, és sértőnek érezzük, ha rájövünk, hogy a munkatársunk, barátunk, szomszédunk vagy a családtagunk nem volt őszinte hozzánk..

Az őszinteség a legfontosabb, ám legnehezebb fajtája, amikor önmagunkhoz kell annak lenni.
Bármilyen furán is hangzik, senkinek nem hazudik az ember annyit, mint önmagának! Az még hagyján, hogy mások előtt igyekszünk magunkat jobb színben feltüntetni, de a legfontosabb, hogy magunkkal elhitessük: ilyenek meg olyanok vagyunk! De vajon tényleg? Ha belegondolunk, hányszor járunk úgy, hogy egy konfliktus esetén azonnal mentséget keresünk vagy kreálunk, hogy szinte azonnal felmentjük magunkat és hárítunk, hogy okoljuk a körülményeket, a másikat, és számtalanszor újra játszva a történteket egyre jobb megvilágításba helyezzük önmagunkat - máris látszik, hogy az automatizmus működik, és nem az őszinteség.
 Mikor csináljuk jól? 
"Az őszinteség a bennünk lévő, egy adott cselekvés által kiváltott érzéseink kimondása egy bizonyos helyzetben" - mondja Csernus Imre pszichiáter.
Korántsem mindegy azonban, hogy e kimondás miképpen történik. Ha például érzelmi zűrzavar uralkodik bennünk, és azt rázúdítjuk a másikra, ártunk neki vele. Az adott szituációban tehát fontos tudnunk, kéri-e a másik az őszinteségünket. 

Képzeljünk el  egy olyan szituációt - akármilyen hétköznapit - amikor maradéktalanul őszinte minden benne résztvevő. Kezdhetjük rögtön a köszönéssel: Jó reggelt, hogy vagy? Őszinte érdeklődés - vagy csak annak tűnik. Mi lenne, hogy így hangozna: Legyen vacak napod, nem érdekel hogy vagy! Lehet, hogy ez meg gorombaság, de ha az illető bal lábbal kelt fel, és ráadásul nem kedveli a másikat, akkor őszinteség is. Megint más kérdés, vajon feltétlenül ki kell-e mondani?   

Az elhallgatásnak vagy egy információ késleltetésének lehet üdvös hatása is. Ha például egy-két nap múlva közlünk egy kellemetlen, de nem sürgős hírt barátunkkal, nem pedig akkor, amikor úgyis rossz passzban van, nem hibázunk. Épp ellenkezőleg: figyelembe vettük a másik pszichés szükségleteit.


Az őszinteség  nehéz és veszélyes dolog, az emberek semmit sem viselnek nehezebben, mint ezt, és nem sok mindent tartanak fontosabbnak, szebbnek, nemesebbnek. Ellentmondás - maga az ember. 
 

/február16. őszinteség napja/