"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: óraátállítás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: óraátállítás. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. október 28., szombat

Óraátállítás - téli időszámítás

Az óraátállítás története

Egyes források szerint az óraátállítás ötletét már maga Benjamin Franklin is felvetette, de tervét nem sikerült kiviteleznie. A világon elsőként 1916-ban az USA vezette be a nyári időszámítást energiatakarékossági okok miatt. Ezt hamarosan átvette a Föld számos országa is, beleértve Magyarországot is. Nálunk nem alkalmazták folyamatosan, voltak olyan évek, amikor nem volt óraátállítás.

A 2017-es őszi óraátállítás időpontja  október 29-e, vasárnap, az órákat hajnali háromkor hajnali kettőre állítjuk vissza.

null 

2015. október 24., szombat

Őszi óraátállítás

2015. Október 25. vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára,egy órával vissza kell állítani az órákat, ezzel elkezdődik a téli időszámítás. Jelenleg a kutatók megosztottak abban a kérdésben, hogy a számok alapján van-e értelme az óraátállításnak. Az emberek közérzete általában rosszabb lesz a téli időszámítás kezdetekor, mivel innentől kezdve tudatosul bennünk, hogy vége a nyárnak és jönnek a hideg, borongós téli hónapok.  Az őszi óraátállítással térünk vissza a csillagászatilag indokolt időszámításhoz, amit az órák tavasszal történő előreállítása miatt vesztünk el.


null

2013. március 31., vasárnap

Tavaszi óraátállítás

Az óraátállítás 1916-os bevezetését gazdasági és biológiai okok indokolták.

Az Európai Unióban 2006 óta egységes időpontban történik, fenntartásának okaként pedig az a törekvés szolgál,hogy a világos órák minél inkább egybeessenek a emberek átlagos ébrenléti idejével, ami reggel 7 óra és este 10 óra közé tehető.

Tavasszal az órát egy órával előre állítják. Ez azt jelenti, hogy ha óraátállítás előtt és után is hét órakor kelünk fel az óra szerint, valójában egy órával korábban (hat órakor) kelünk, mint előző nap. A melatonintermelés ilyenkor még nem áll át, a glükokortikoidszint még alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő. Vagyis hiányzik a kimaradt egy óra alvás. Fáradtak, dekoncentráltak, levertek vagyunk.
Ezzel szemben este nagyon is fittnek és ébernek érezzük magunkat, mert belső óránk jól tudja, hogy valójában tíz óra van, mikor az óramutató már 11-et mutat.

        2013.március: