"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: meditáció. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: meditáció. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. november 9., szombat

A mantra

 
 A mantra szó két szanszkrit szótagból származik: man "elmét" jelent, tra pedig „tisztítani”, vagyis durván fordítva a mantra szó „elmetisztítást” jelent.  A mantra kis versike, imádság, de akár egyetlen szó vagy hangsor is lehet. Valami, amit mondogatni, mormolni kell, és ezáltal fejti ki hatását. Az imától abban különbözik, hogy nem a szavak értelme, hanem a hangok sorrendje fontos, és hogy nem csupán kapcsolatot teremt a természetfölöttivel, de a hangok rezgésével fizikailag-mentálisan is hat az emberre.

 Régen a mantrákat gyógyításként, a kívánságok teljesülése céljából is mondogatták, de legfőbb szerepe az volt, hogy a megvilágosodáshoz segítse a spirituális útkeresőt. Gyöngyöket vagy imafüzéreket morzsoltak hozzá, hogy a koncentráció teljesebb legyen.

  A mantrák hatása az őket felépítő hangok rezgéséből adódik. Körülöttünk minden rezeg, mi magunk is, legkisebb atomjaink is rezgésekből állnak. A rezgések pedig hatnak egymásra – ezt használják ma fel a biorezonanciás készülékek is. Régen pedig (gondoljunk csak a sámánokra), minden spiritiuális utazáshoz használták a hangok, dobok rezgését, ritmusát. Az emberi agy a ritmikus, ismétlődő hangokkal befolyásolható, a tudatállapot magasabb szintre hozható a segítségével.

 Az ősi mantrák úgy lettek megalkotva, hogy a bennük található hangok szimbóluma, sorrendjük, jelentésük és rezgésük mind-mind az elme felszabadítását célozza. 

 /A legismertebb mantraként használt szótag az om vagy aum, míg a legismertebb mantrák a Haré Krisna mantra, a Gájatrí mantra, és a buddhizmusban használt Om mani padme hum  vagy Om mani peme hung mantra./ 

 A szavaknak-gondolatoknak ereje van, ha pedig sokat ismételjük őket, megerősítjük, megizmosítjuk ezt a gondolattestet. Ugye, mindannyian hallottuk már: „ne mondogasd, mert megtörténik!” Így hát érdemes olyan dolgokat mormolgatni, amelyeknek vágyjuk a beteljesülését, pl. „sikeres vagyok”, „egészséges vagyok” stb. Meditációval, imádságokkal, mantrákkal befolyásolhatjuk életünk menetét, saját harmóniánkat – érdemes kipróbálni hát ezt az ősi tudományt!

 forrás:  Mantrák


A kutatók értékes eszköznek találták a gondok leküzdéséhez a mantrák használatát. Olyan, mintha "szünet" gombot  nyomnának meg az elmében. A mantrákat a stresszes, de a nyugodt perceinkben is használhatjuk. "Lecsendesíthetjük" az elménket, mondogathatjuk egyszer-kétszer, de akár 20 percen keresztül is.
 (forrás: Napidoktor)

2013. február 27., szerda

A belső mosoly - béke, nyugalom



Harmónia, szeretet, csend, boldogság, nyugalom, belső béke, egészség. Mindannyian erre vágyunk.

A rohanó tempó és a stresszel járó körülmények hatására szervezetünk ellenálló képessége csökken, a  negatív energiák és negatív érzelmek tovább csökkentik életerőnket.


A mosoly-meditáció   a tao hagyományából ered. Az ősi kínai bölcsek azt tanították, hogy aki gyakran mosolyog, az egészségesebb, boldogabb és hosszabb életű. Mantak Chia taoista mester szerint amikor magadra mosolyogsz, az olyan, mintha szeretetben sütkéreznél. A „mosoly meditáció” vagy „belső mosoly meditáció” ezt az éltető és gyógyító szeretetenergiát áramoltatja a testben és a lélekben. Megteremt egy olyan belső állapotot, amelyben az ember harmóniába kerülhet testrészeivel, szerveivel, és így az elfogadás és egészség üzenetét közvetítheti számukra a negatív érzelmek és a káros stressz helyett, segítve működésüket.

 Ahogy Kodály Zoltán találóan megfogalmazta: „Két ember közt a legrövidebb út a mosoly”. Egy igazi mosolyban nemcsak a száj, hanem az egész arc, sőt az egész lényünk részt vesz. Ha egy mosoly őszinte örömöt és elfogadást közvetít, az nagyon erőteljes és azonnali pozitív hatást hoz létre a másik emberben. Az állatok és a növények is másképp reagálnak egy barátságos ember közeledésére, gondoskodására, mint egy közömbös vagy ellenséges emberére. 

A következő egyszerű meditációs gyakorlat a segítségére lesz. Csodálatos dolog így kezdeni a napot. Végezze ezt közvetlenül ébredés után, ágyban fekve.
  • Ébredés után forduljon hanyatt, kezét, lábát lazán, jólesően nyújtsa ki. Vegyen mély lélegzetet, lassan fújja ki a levegőt, távolítsa el az áporodott éjszakai levegőt a testéből. Ismételje meg háromszor. Most mozgassa meg néhányszor jobb lábán az ujjakat - mikor a nagylábujja kissé megemelkedik, a többiek lebuknak. Ismételje a bal lábával is.
  •  Térjen át a kezére és az ujjaira. Fogja meg bal keze hüvelykujját, és enyhén rázogassa meg. Végezze el a jobb hüvelykujjával is. Mosolyogjon - az egész napját, egész hetét ünneppé változtatja, még itt, az ágyban!
  •  Vegyen újabb mély lélegzetet, teljesen töltse meg levegővel a tüdejét, majd engedje le a gyomrába. Tartsa bent néhány másodpercig, majd szép lassan fújja ki, de fordítva - előbb a gyomrából, azután a tüdejéből.
  • Pihenjen egy kicsit, majd vegyen újra mély lélegzetet. Már 2 percet kellett eltöltenie a gyakorlattal.
  • Folytassa a mély lélegzést, csakhogy a visszatartás alatt mosolyogjon. Tehát belégzés, szünet, mosoly, kilégzés. Úgy kell mosolyognia, hogy apró ráncok jelenjenek meg a szeme körül a finom mozdulat következtében.
  • Most pedig mosolyogjon szélesen, őszintén. A szeme környéke maradjon laza (képzelje azt, hogy egy csillagokkal teli égboltra néz). Mosolyogjon tovább, és képzelje maga elé a rózsaszínt. Szívja be nagyon mélyen a levegőt, hogy a szín eltöltse a tüdejét és az egész testét.
  • A rózsaszín a szerelem színe, betölti egész valóját. Testének minden sejtje rózsaszínt sugároz.
  • Ne felejtse el ezt a mosolyt!
/forrás:ezotop.h/



 

2012. május 9., szerda

A fák

Faterápia

Faterapia_sap_sarvar.JPG   A fák   csodás energiákat közvetítenek fáradt testünknek. A nyugati civilizált ember számára furcsa módszernek tűnhet a faterápia lelki békénk megőrzésére, a rossz hangulat elűzésére. Pedig ezt a technikát már az ősi kelta, ógörög és római emberek is alkalmazták. Később a módszer eljutott Németországba is, ahol évtizedek óta kutatja Manfred Himmel szakember. Rájött, hogy a fák varázslatos, gyógyító energiával rendelkeznek, ráadásul a jótékony hatású földsugárzást is felerősítik. Azokon a területeken, ahol a Föld különleges energiákat közvetít, a fák gyógyító hatása többszörösen kisugárzik. Hazánk ráadásul különösen alkalmas hely a faterápia alkalmazására, hiszen a Föld szívcsakrája a Pilisben található. Szakemberek szerint az, aki odalátogat, különleges harmóniát érzékel, miközben gyorsan feltöltődik energiával. Nem kell azonban elutaznunk az éltető fák energiáinak átvételéhez: egyszerűen keressük meg az otthonunkhoz legközelebb eső parkot, és már kezdhetjük is testünk energetizálását! Öleljük meg a fákat!
Zöld növények között mindenki jobban érzi magát, mint sivár környezetben. Gondoljunk csak arra, mennyivel jobb érzés egy virágokkal teli irodában dolgozni, mint egy olyan helyiségben, ahol egyetlen növény sincs. A fárasztó, egész napos munka után sokan már attól is megnyugodnak, ha elmehetnek az erdőbe, vagy néhány percig sétálhatnak egy parkban, mélyen beszippantva a friss levegőt. A fák nem pusztán arról gondoskodnak, hogy folyamatosan oxigént termeljenek, törzsüket átölelve gyógyító energiákkal töltik fel szervezetünket. Ne szégyelljük magunkat tehát, ha kedvünk támad kipróbálni a faterápiát, egyszerűen öleljük meg a számunkra legszimpatikusabbat, és érezzük, ahogyan megfáradt testünk és gondterhelt lelkünk néhány perc elteltével fellélegzik.

Így meditáljunk a fával
1. Válasszunk magunknak egy fát. Lehetőleg idős – és persze egészséges lombkoronájú, törzsű – fát keressünk.
2. Próbáljunk meg úgy elhelyezkedni, hogy testünk minél nagyobb felülete érintkezzen a fa törzsével, vagyis a homlokot, a mellkast, a hasat és a térdet is próbáljuk „odatapasztani” a fához. Ne legyünk görcsösek, álljunk lazán.
3. Bal kezünket a korona, jobb kezünket a gyökerek irányába fordítsuk, és érintsük a kart is a fa törzséhez.
4. Lélegezzünk nyugodtan, ritmusosan, egyenletesen. Csukjuk be a szemünket, és érezzük, amint a fa energiája átáramlik testünkbe.
5. 10-15 perc elteltével háttal is érintkezhetünk a fával, tehát a gerincet is nekitámaszthatjuk.
6. Hetente érdemes legalább kétszer-háromszor megismételni a fákkal történő meditációt.