Az tűz az ősi hit szerint meleget és fényt adó földi nap. A tűzhelyet, mint a jelképest oltárt és a családi élet szimbólumát régen az épületek központjában helyezték el. A fiús szülők háztűznézőbe mentek, amikor a leányos házba léptek be. De a világirodalom csodálatos alkotásai is gyakran szólnak a tűz, a tűzhely szépségéről, lélekig hatoló lényegéről
Hans Christian Andersen A hóember történetéből: A hóember egész álló nap sóvárogva bámult be az ablakon. Alkonytájban még meghittebb, hívogatóbb volt a szoba, a kályha szelíd piros fényt árasztott, szebbet, mint a nap, szebbet, mint a hold, olyat, mint a kályha, amikor jól megrakják. Néha kinyitották az ajtaját, s ilyenkor vörös lángnyelvek csaptak ki rajta, rózsaszínűre festették a hóember vágyakozó arcát.
Arany János Családi körében is központi helye van a tűzhelynek:
Nyitva áll az ajtó; a tüzelő fénye Oly hivogatólag süt ki a sövényre.
Nagy László: Tűz te gyönyörű, dobogó csillag-erejű,… ihlet mindenség-gyökerű, …jegeken győztes-örömű…
A téli hónapok otthonainkba szorítanak bennünket. Ki jól, boldogan éli meg ezt az időszakot, s a tűzhely melegét fenntartva, tüzet rakva fűzi szorosabbra a családi kötelékeket. Mások boldogtalanul, rab madárként „vészelik át” ezt a néhány hónapot.
Pedig a tűz, akár csak egy-egy gyertya, vagy illatosított mécses naponkénti meggyújtásával a természetes fény élvezetével kis melegséget varázsolhatnak a házba, lakásba és a szívünkbe is.
A magyar népi építészetben nem véletlenül építették a búboskemencét a ház középpontjába, mert úgy tekintettek rá, mint a ház szívére, ahol a lélek lakozik.
,, A ház lelke ott van, ahol a tűz ég. A lélek helye nálunk, magyaroknál a szív, . A piros szív, a matyó rózsa is ennek a léleknek a szimbóluma.
/Forrás: Tóth Katalin/
"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tűz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tűz. Összes bejegyzés megjelenítése
2013. november 24., vasárnap
2012. november 11., vasárnap
Téli hónapok
A tűz varázsa
Az tűz az ősi hit szerint meleget és fényt adó földi nap. A tűzhelyet,
mint a jelképest oltárt és a családi élet szimbólumát régen az épületek
központjában helyezték el. A fiús szülők háztűznézőbe mentek, amikor a
leányos házba léptek be. De a világirodalom csodálatos alkotásai is
gyakran szólnak a tűz, a tűzhely szépségéről, lélekig hatoló lényegéről
Hans Christian Andersen A hóember történetéből: A hóember egész álló nap sóvárogva bámult be az ablakon. Alkonytájban még meghittebb, hívogatóbb volt a szoba, a kályha szelíd piros fényt árasztott, szebbet, mint a nap, szebbet, mint a hold, olyat, mint a kályha, amikor jól megrakják. Néha kinyitották az ajtaját, s ilyenkor vörös lángnyelvek csaptak ki rajta, rózsaszínűre festették a hóember vágyakozó arcát.
Arany János Családi körében is központi helye van a tűzhelynek:
Nyitva áll az ajtó; a tüzelő fénye Oly hivogatólag süt ki a sövényre.
Nagy László: Tűz te gyönyörű, dobogó csillag-erejű,… ihlet mindenség-gyökerű, …jegeken győztes-örömű…
A téli hónapok otthonainkba szorítanak bennünket. Ki jól, boldogan éli meg ezt az időszakot, s a tűzhely melegét fenntartva, tüzet rakva fűzi szorosabbra a családi kötelékeket. Mások boldogtalanul, rab madárként „vészelik át” ezt a néhány hónapot.
Pedig a tűz, akár csak egy-egy gyertya, vagy illatosított mécses naponkénti meggyújtásával a természetes fény élvezetével kis melegséget varázsolhatnak a házba, lakásba és a szívünkbe is.
A magyar népi építészetben nem véletlenül építették a búboskemencét a ház középpontjába, mert úgy tekintettek rá, mint a ház szívére, ahol a lélek lakozik.
,, A ház lelke ott van, ahol a tűz ég. A lélek helye nálunk, magyaroknál a szív, . A piros szív, a matyó rózsa is ennek a léleknek a szimbóluma.
/Forrás: Tóth Katalin/
Hans Christian Andersen A hóember történetéből: A hóember egész álló nap sóvárogva bámult be az ablakon. Alkonytájban még meghittebb, hívogatóbb volt a szoba, a kályha szelíd piros fényt árasztott, szebbet, mint a nap, szebbet, mint a hold, olyat, mint a kályha, amikor jól megrakják. Néha kinyitották az ajtaját, s ilyenkor vörös lángnyelvek csaptak ki rajta, rózsaszínűre festették a hóember vágyakozó arcát.
Arany János Családi körében is központi helye van a tűzhelynek:
Nyitva áll az ajtó; a tüzelő fénye Oly hivogatólag süt ki a sövényre.
Nagy László: Tűz te gyönyörű, dobogó csillag-erejű,… ihlet mindenség-gyökerű, …jegeken győztes-örömű…
A téli hónapok otthonainkba szorítanak bennünket. Ki jól, boldogan éli meg ezt az időszakot, s a tűzhely melegét fenntartva, tüzet rakva fűzi szorosabbra a családi kötelékeket. Mások boldogtalanul, rab madárként „vészelik át” ezt a néhány hónapot.
Pedig a tűz, akár csak egy-egy gyertya, vagy illatosított mécses naponkénti meggyújtásával a természetes fény élvezetével kis melegséget varázsolhatnak a házba, lakásba és a szívünkbe is.
A magyar népi építészetben nem véletlenül építették a búboskemencét a ház középpontjába, mert úgy tekintettek rá, mint a ház szívére, ahol a lélek lakozik.
,, A ház lelke ott van, ahol a tűz ég. A lélek helye nálunk, magyaroknál a szív, . A piros szív, a matyó rózsa is ennek a léleknek a szimbóluma.
/Forrás: Tóth Katalin/
2012. május 4., péntek
A tűz
Él Csíkszereda mellett egy kis faluban egy 87 éves bácsi. Jó formában van, nap mint nap lemegy a meredek kis utcán, hogy kenyeret vásároljon, hogy meglátogassa az unokáját, a dédunokáját. Nem panaszkodik és próbálja elfogadni a modern és új dolgokat. Ilyen ez az élet- mondja. Most más van, amikor én fiatal voltam másképp volt.
Az unoka elhatározta, hogy megkönnyíti egy kicsit a nagyapa életét, kényelmessé teszi, mert biza sok mindenen keresztülment élete során, megérdemli. Padlófűtést szereltek be a bácsika házába is. Nagy felfordulással járt az egész, de türelmesen megvárta a végeredményt.
Eljött az első este, amikor a padlófűtést kipróbálták. Az unoka és családja átmentek a szembeni házba, ahol laktak, a bácsi pedig egyedül maradt. Hosszú éjszaka elő nézett. Nem tudta, hogy mi legyen, folyton felkelt és a padlóra nézett, nem tudta, hogy most még ég a tűz vagy sem.
Reggel elpanaszolta, hogy a fiatalok, azok lefeküdtek, nem érdekelte őket, hogy a tűzzel mi lesz. Ő meg egész éjjel figyelte, hogy nehogy füstöljön a padló, mert neki nyilvánvaló volt, hogy a padlófűtés azt jelenti, hogy a padló alatt ég a tűz. :)
Na hát ennyit a modern világról és a fiatalokról :) és a tűzről.
Forrás: Harmonia
NET
Flórián napja, május 4
Szent Flórián a tűzoltók védőszentje
Az egyik
legfélelmetesebb elemi erőtől, a tűztől való rettegés
keltette életre Flóriánnak, az "Isten
tűzoltójának alakját. A tűzoltók számára Flórián a tűzoltó munka lényegét testesíti
meg: az állhatatosságot, becsületet,
embertársaik megsegítését.
Cesiaban
(a mai Felső-Ausztria területén) született a III. század
második felében Diocletianus császár
uralkodása idején lépett be légiósként a római hadseregbe,
ahol tehetsége, bátorsága révén gyorsan haladt előre a
katonai pályán, rövidesen a Caecia erőd parancsnoka lett. A
legenda szerint az erődben hatalmas tűzvész pusztított, amit Flórián - szinte kilátástalan helyzetből -
megfékezett. Katonái, kiket a legszörnyűbb tűzhaláltól
mentett meg, Flórián emberfeletti, isteni erejének
tulajdonították a tűzvész elmúltát s hírét szájról
szájra adva, megszületett a Flórián-legenda.
A
keresztényüldözés idején Flórián igazságérzete,
emberségessége fellázadt az Aquiliniusz prefektura
kegyetlenkedései ellen. Börtönben sínylődő 40 társa mellé
állt, magát ő is kereszténynek vallva. Amikor megtagadta az
áldozat bemutatását a római isteneknek, kegyetlenül
megkorbácsolták, majd a császár parancsára 304. május 4-én
kővel a nyakában az Enns fo1yóba vetették.
A ránk maradt írásos emlékek szerint holtteste
fennakadt egy sziklán, sas vigyázott rá, mígnem egy Valéria
nevezetű keresztény asszony rátalált, kocsijába rejtve
elvitte Lorchba és tisztességgel eltemettette.
A lorchi Szent Flórián sír
felett ma az Ágoston rendi szerzetesek kolostora emelkedik.
Kultusza
elsősorban Felső-Ausztriában, Tirolban, Bajorországban
terjedt el, de nagy tiszteletnek örvend Lengyelországban -
főként Krakkóban - s hazánkban is. Ereklyéi Bolognába is
eljutottak.
Mert folyóban halt
mártírhalált, a középkorban az árvizek elleni
védszentként is tisztelték.
A
tűzvészek ellen védő Szent Flórián alakja a XV. század
végén vált közismertté. Magyarországi ábrázolásainak
kezdete is erre az időszakra tehető, főként a német ajkú
területeken. A XVII. században a nagyszámú osztrák és
német bevándorlás hatására hazánkban
csaknem mindenütt megelevenedett a Flórián-kultusz.
Flórián napját - Május
4-ét
- a tűzoltók ma is a személye előtti főhajtással tartják
nyilván, hiszen az elkötelezett hivatástudat alapja a vállalt
munkába vetett hit és a hagyományokhoz
való ragaszkodás.
2012. március 11., vasárnap
Krasznahorka vára
Hatalmas lángokkal égett szombat délután Krasznahorka vára, teljesen beomlott a tetőzete.A krasznahorkai vár nevezetes turistalátványosság Rozsnyó környékén, Szlovákia egyik legértékesebb történelmi épülete, mely felújított állapotban, múzeumként is üzemelt, a szlovák nemzeti múzeum igazgatása alatt.
A várat a 13. század második felében a Csetneki és Máriássy család építtette, 1352-ben a Bebekek szerezték meg és bővítették. Oklevél 1341-ben említi először. Az 1440-es években Giskra serege foglalta el, majd Hunyadi Mátyás visszavette. 1556-ban I. Ferdinánd serege sikertelenül ostromolta. 1575-ben az Andrássyak birtokába került, akik 1578 és 1585 között reneszánsz erődítménnyé építették ki, majd 1676-ban pompás palotává alakították.
A Rákóczi-szabadságharc idején a vár urai, az Andrássy fivérek közül öten csatlakoztak a kurucokhoz, és csupán Andrássy Péter tartott ki mindvégig a császár mellett. 1706 őszén rövid ideig Krasznahorka várában tartotta fogva II. Rákóczi Ferenc Forgách Simon grófot, a felkelés utolsó éveiben pedig kisebb létszámú helyőrség is szolgált a várban, melyet Andrássy György csak 1710 novemberében adott fel Peter Viard császári tábornoknak. 1812-ig lakták, 1817-ben a felsővárba villám csapott, és legrégibb részei leégtek.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)





