"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: 2012. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: 2012. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. december 18., kedd

Mégsem lesz világvége 2012-ben..

A régészek majdnem egy évszázaddal ezelőtt fedeztek fel egy nagy maja várost Guatemala Petén nevű tartományában. Az annak idején több tízezer lakosnak otthont adó, Xultúnnak elnevezett város alapos régészeti feltárása azonban csak pár éve kezdődött a National Geographic Társaság támogatásával.
 A kutatóknak nem is kellett soká várni egy szenzációs felfedezésre - írja a Science legújabb száma.
A fagyökerek közt rábukkantak egy olyan lakóépületre, amelynek falait eddig még nem látott, i. sz. 9. századi falfestmények borítják, többek közt egy díszes ruhába öltözött férfi képe. Az egyik falat pedig festett, bekarcolt számok tömege foglalja el. A számítások zöméről kiderült, hogy az eddig ismert legrégibb maja naptárhoz tartoznak. Az eredményekről a National Geographic magazin júniusi száma is tudósít majd.
A háznak gondolt építménynek három fala maradt épségben, mindegyik egy önálló történetet mesél el a kutatóknak, és mindnek megvan a maga rejtélye, mondta a régészeti feltárások vezetője, William Saturno, a Bostoni Egyetem archeológusa.

Egyedülálló falfestmények és számítások

Az északi fal egyenesen szemben van, ahogy belép valaki a szobába. A falon egy kék tollakat viselő, ülő király festménye látható. A falra csontból készült hosszú rudat szereltek, amely lehetővé tette, hogy egy függönyt húzzanak a király portréja elé. A király portréja közelébe élénk narancsszínnel egy tollat tartó férfi képét festették.
A férfi arca melletti maja írásjelek "Obszidián öccsének" nevezik őt. Ez a különös titulus ritkán bukkan fel maja szövegekben. Saturno szerint a férfi valószínűleg a király fia vagy öccse lehetett, és talán a művész felírta, ki élt a házban. "A király portréja a királyi család és a házban élő személy közti rokoni kapcsolatra utal" - mondta Saturno.

A falon négy hosszú, a napokat 1/3 milliótól 2,5 millióig reprezentáló szám látható, melyek valószínűleg valamennyi csillagászati ciklust egyesítik (mint a Mars, a Vénusz és a holdfogyatkozások), amelyet a maják fontosnak tartottak. A dátumok úgy 7000 évre nyúlnak a jövőbe. Ez a régészek által feltárt első maja hely, ahol ilyen módon táblázatba rendezték az összes ilyen ciklus. A gipszfelületbe karcolt másik szám valószínűleg a dátumot rögzíti: i. sz. 813 - az az időszak, amikor a maja világ kezdett összeomlani.
A maják különböző naptári ciklusokat tartottak számon. Ezek közé tartozott a 260 napos ünnepi naptár, a 365 napos szoláris (Napra vonatkozó) naptár, a Vénusz 584 napos ciklusa és a Mars 780 napos ciklusa. "Ez az első alkalom, hogy bepillantást nyerhetünk abba, milyenek lehettek egy írnok tényleges feljegyzései, akinek az volt a munkája, hogy hivatalosan feljegyezze egy maja közösség történéseit" - mondta Saturno. "Ez olyan mint egy rész az Agymenők (The Big Bang Theory) tévésorozatból, egy bonyolult matematikai feladat, amelyet a falra festettek. Úgy tűnik, mintha a falat használták volna táblaként."

A szoba nyugati falán három ülő férfialak látható. Mindhármat fekete festékkel festették, és fehér ágyékkötőt viselnek. Nyakukon érmék függenek, és egyforma, egytollas püspöksüvegszerű fejdíszt viselnek. "Sosem láttunk még sehol ehhez hasonló egyforma fejdíszeket" - mondta Saturno. "Nyilvánvalóan valamiféle jelmez." Az egyik alak különösen testes "mint egy szumóbirkozó", és mellette ez a felirat áll: "Obszidián bátyja". A másik mellett az "ifjú" címke olvasható.
A keleti falon egy meglehetősen rossz állapotban lévő fekete emberi alak és több más alak maradványa látható. A falat azonban alapvetően számokat jelképező írásjelek uralják, köztük számolásokat és naptári számításokat jelentő számoszlopok. Egyes számok a holdfázisokat követik nyomon, mások megpróbálják összeegyeztetni a holdidőszakokat a szoláris naptárral. "Az ehhez hasonló égi megfigyelés szolgált eszközként a holdfogyatkozások előrejelzésére" - mondta Saturno. Az egyik jó állapotban megmaradt rész pirossal festett számjegyeket tartalmaz. Úgy tűnik ezek a mellettük lévő hivatalosabb számítások korrekciói.

Nem lesz világvége 2012-ben
A programban részt vevő kutatók szerint a népszerű hiedelem ellenére semmi jele annak, hogy a maja naptár - vagy a világ - 2012-ben véget érne, csupán az egyik naptári ciklus fejeződik be. "Olyan ez, mint az autó kilométerórája, a maja naptár átfordul a 120 000-es számokról 130 000-re" - mondta Anthony Aveni, a Colgate Egyetem csillagászat és antropológia professzora, a Science-ben megjelent cikk társszerzője.
 

Forrás: National Geographic/Tyrone Turner
Jobbra a király képe a fülkében, középen "Obszidián öccse", balra az egyik fekete alak (Forrás: Tyrone Turner / National Geographic Society)


Forrás: origo Tudomány
/Cáfolja a világvégét  a legősibb maja naptár/





2012. augusztus 12., vasárnap

Olimpia 2012

A londoni olimpia emlékezetes és megható pillanatai közé sorolta az egyik brit napilap azt, amikor a lólengés döntője után az aranyérmes Berki Krisztián és a tőle hajszállal kikapó brit Louis Smith átkarolja egymást a dobogón.

Forrás: AFP/Thomas Coex

A magyar Baji Balázs volt az első, aki Athén 110 gátas olimpiai bajnokának vigasztalására sietett, amikor Liu Hsziang egy lábon leugrált a futópályáról a feladott futam után.

Forrás: AFP/Johannes Eisele

Bácsi Péter
Biztatóan kezdett a kötöttfogású birkózók 74 kilogrammos mezőnyében Bácsi Péter, az első menetet megnyerte az idei Eb-n bronzérmes litván Kazakevics ellen, a másodikban pedig kedvezményezett helyzetből éppen a fogást kereste ellenfelén, amikor a lába beszorult a litván alá, és ő a fájdalomtól ordítva abbahagyta a küzdelmet.
Forrás: MTI/Illyés Tibor
Bácsi mégis visszatért, és kihúzta a harmadik menet álló harcát, akkor azonban a litván térdelt le, azaz a magyarnak kellett volna akciót csinálnia fél perc alatt a továbbjutáshoz. Az olimpiai ötödik helyezett nagy lendülettel vetette magát akcióba, félig fel is emelte ellenfelét, ám a fájós lába felmondta a szolgálatot, ő pedig zokogva borult rá ellenfele hátára. Kórházba kellett szállítani, szalagszakadása miatt a vigaszágon sem folytathatta, pedig a szakvezetés szerint jó esélye lett volna az éremszerzésre.

Joó Abigél
Sérülés állította meg a cselgáncsozó Joó Abigélt is. A magyar versenyzőnek a negyeddöntőben levált egy porc a térdében, és vereséget szenvedett. Ő azonban úgy döntött, vállalja a küzdelmet a vigaszágon, bár láthatóan komoly fájdalmai voltak, a tatamira vezető lépcsőn is csak nehezen tudott felmenni.
Ellenfele a lengyel Daria Pogorzelec volt, aki gyorsan jukóhoz jutott, és bár utána nem talált fogást az egyre jobban bemelegedő magyar dzsúdóson, már két ponttal vezetett, amikor a bíró megintette Joót. Aztán Pogorzelec is kapott egy intést, ennek azonban végül nem volt jelentősége, hiszen Joó 27 másodperccel a vége előtt egy szép belső combdobással odacsapta ellenfelét, és ipponnal győzött.

Forrás: MTI/Kollányi Péter

A bronzéremért vívott csatában azonban már nem bírta kompenzálni a sérülés okozta hátrányt, a francia Audrey Tcheumeo győzött ellene, így Joó egy ötödik hellyel zárta az olimpiát.

Ungvári Miklós
A 66 kilogrammos súlycsoportban cselgáncsozó Ungvári Miklóssal nem sérülés bánt el, hanem a grúz Lasa Savdatuasvili. Mindez a döntőben történt, a magyar versenyző tehát ezüstöt nyert, a verseny után mégis nagyon csalódottan nyilatkozott.

2012. augusztus 8., szerda

2012. július 27., péntek

Az olimpiai láng





Az olimpiai láng az olimpiai játékok szimbóluma. Az olimpiai láng az ókori Görögországból származik, arra a hagyományra emlékezve, hogy Prométeusz ellopta a tüzet Zeusztól. A láng az ókori olümpiai játékokon a játékok ideje alatt égett. Az olimpiai lángot az amszterdami 1928. évi nyári olimpiai játékokon vezették be újra, és ezóta a modern olimpiai játékok része. Az olimpiai lánggal való futás a modern olimpiák része, amelynek során az olimpiai lángot Görögországból viszik az játékok helyszínére. Ennek nem volt ókori előzménye, Carl Diem vezette be Joseph Goebbels támogatásával az 1936. évi nyári olimpiai játékok alkalmával.
Az olimpiai fáklyát több hónappal az olimpiai játékok megnyitó ünnepsége előtt gyújtják meg az ókori olümpiai játékok helyszínén, a görögországi Olümpiában, Héra istennő temploma és oltára közötti területen. Tizenegy papnőt jelképező nő végzi az olimpiai fáklya meggyújtásának ünnepségét, korhű jelmezekben és meghatározott koreográfiák szerint. A fáklyát a Nap sugaraival egy fém parabolatükör segítségével gyújtják meg, a napsugarakat egy pontba fókuszálva. Aztán az első futó megindul az ötkarikás játékokat és a békességet hirdető lánggal.  
Az olimpiai fáklyával való futásnak a megnyitó ünnepség napján van vége, ekkor a játékok központi stadionjába érkezik a láng. Az utolsó futó személyét általában titokban tartják, gyakran a szervező ország sporthíressége. Ő elfut az üstig, ami általában egy nagy lépcsősor tetején van, és a fáklyát használva meggyújtja ezt. Nagy megtiszteltetést jelent a felkérés az olimpiai láng meggyújtására. Miután meggyulladt a láng, a játékok folyamán végig ég, csak a záróünnepség napján alszik ki.
A modern idők olimpiai játékain az olimpiai fáklya a kontinensek közötti békét jelképezi.

forrás: olimpai láng története
pyro dekor

2012 London

olimpia1http://www.magyartudat.com/wp-content/uploads/olimpia2.jpg

Az olimpiai láng május 18-án érkezett Athénból a British Airways légitársaság erre az alkalomra különleges, aranyozott festéssel ellátott Airbus 321-es repülőgépén Nagy-Britannia délnyugati csücskébe, a Cornwall megyei Culdrose-ba, a királyi haditengerészet légitámaszpontjára.
A repülőgép az olimpia évére utaló BA 2012 járatszámot viselte.
Az érkezés másnapján az olimpiai láng hetvennapos, nyolcezer mérföldes – vagyis csaknem 13 ezer kilométeres – körútra indult Cornwallból, és ennek során érintette Nagy-Britannia összes megyéjét.
Az útvonalat úgy tervezték meg, hogy a láng a brit lakosság 95 százalékához 10 mérföldnél – 16 kilométernél – közelebb kerüljön körútja során.

London az újkori olimpiák történetében az első város, amely harmadszor fogadhatja “az olimpia szent lángját”.
A láng július 27-én este, a nyitóünnepségre érkezik meg a kelet-londoni Stratford kerületben felépített olimpiai stadionba, ahol a 86 esztendős II. Erzsébet királynő nyitja majd meg hivatalosan a londoni olimpiát. 

MTI/magyartudat

2012. július 5., csütörtök

Kékszalag - 2012

Július 5-én, csütörtökön 9.00 órakor rajtoltak a legnagyobb magyar vitorlásverseny, a Kékszalag résztvevői a Balatonfüred előtti rajtvonalról..

A Kékszalag nem csak a győztesek, a leggyorsabb hajók versenye. A Kékszalag az verseny, ahol egy időben, egy pályán versenyeznek világbajnok vitorlás sztárok és amatőr versenyzők, akár olyanok is, akik életük első vízi megmérettetésén vesznek részt.

Kékszalag Európa legrégebbi és leghosszabb tókerülő versenye.Már az első világháború idején kialakult a gondolata egy nagyszabá­sú balatoni vitorlásverseny rendezésének. Sajnos a nagy álom az események másként alakulása miatt csak a harmincas évek elejére valósulhatott meg.
A gondolat kiötlői egy megszakítás nélküli versenyt szerettek volna létrehozni, amelynek győztese a leggyorsabb hajó lenne.

Olyan versenyt akartak, amilyen még soha nem volt a Balaton történetében. Sőt, a hajók a partok érintése nélkül versenyeztek volna.

A Kékszalag verseny minden hajóstól rettentő nagy figyelmet, valódi hajós felké­szültséget, igazi vitorlázó tudást, maximális odaadást, fegyelmet, azaz, teljes egészében talpraesett, ízig-vérig elszánt hajós embert kíván.

 
Gondolataikat, elképzeléseiket meg is fogalmazták, azt a nyilvánosság elé tárták a következő formában ...

"Éppen ezekért a hajós erényekért egy versenyt írunk ki, melynek első díja a Balaton kékszalagja volna" - olvasható a korabeli szöveg. Az első Kékszalag elindulása óta    többször is változtak az alapszabályok, de az alapötlet filozófiája végigkíséri, végig kisérte a verseny egész eddigi történetét, pályafutását.

A verseny ötletének szor­galmazói a Balatonfüreden megalapított Hungária Yacht Club kiemelt tagjai voltak. Elképzelésük szerint a ver­seny nem csupán a hajók tökéletességét, megalkotóiknak a munkáját, tervezői zsenialitásuknak, hanem a vitorlázók valódi rátermettségét, végtelen kitartását, navigációs tudomá­nyát is nagymértékben próbára teszi.
2001-ben úgy döntött a Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége, hogy a Kékszalag versenyeket minden évben meg fogják rendezni. Döntésük alapján minden páratlan évben hagyományos versenyeket rendeznek, ahol jóval szigorúbb szabályok az érvényesek az osztályokra, míg a páros években mindenki számára elérhető a verseny. Itt egy korlátozás van érvényben, hogy csak egytestű hajók indulhatnak versenybe.

A Kékszalag verseny kitalálóinak álma valóra vált!





2012. január 2., hétfő

Mit hoz 2012 ???

A 2012. év valószínűleg kitüntetett év lesz..

Vajon mi vár ránk?

A maják meg voltak győződve arról, hogy ezen napon sok furcsa dolog fog történni. Ugyanis a maja naptár 5126 évet ölel föl a világ teremtésétől kezdve s éppen itt, 2012-ben marad abba. S nem folytatódik tovább. Persze, ez nem minden ember szerint jelenti a világvégét

//Természetesen nem tudjuk pontosan, hogy mi fog történni 2012. december 21-én, de amíg elérünk odáig, éljünk a jelenben. /


26.000 év után ismét megfigyelhető lesz majd az égbolton egy óriási, csillagokból és bolygókból álló kereszt. Ez a maják szerint egy kozmikus energiacsatornát nyit meg amely keresztülfolyik a földön, megtisztítja azt, és mindazt ami rajta él, egy magasabb szellemi szintre emeli. Ezután egy új, 26.000 éves ciklus kezdődik majd, a maják szerint.

De,

Még a maja kultúrával hivatalból foglalkozó szakemberek szerint sem mindenki ért ezzel egyet. Így az University Of Texas egyetem közép amerikai osztályának vezetője is éppen ellentétes véleményen van. Közép- Amerikában ma is kb 6 millió maja él, s ez az egyetem tanulmányozza a kultúrájukat.

Nézzük meg Szibilla, a híres római jós mit jövendölt? Ő arról nevezetes hogy előre megjövendölte Hannibál eljövetelét Rómába. Többek között azt is megjósolta hogy 9 generáció lát majd napvilágot, s mindegyik 800 évig él majd. Ha figyelmesen utánaszámolunk, akkor rájövünk hogy az utolsó generáció 2000 környékén kellett hogy elkezdődjön. Mit is ír a jós? „a Földet erős földrengés rázza majd meg, mely sok várost az óceán mélyébe ragad. Háború lesz. A tűz az égből hull majd alá és sok város lángokban pusztul majd el. A fekete füst beárnyékolja az egész földet. Ekkor megismerik majd az Istenek haragját.

/Dr.Kovács József/

A maja naptár 2012-re felállított teóriájának a kínai Sárkány éve sokban ellent mond, hisz a keleti filozófia éppen ezen éveket tartja a legsikeresebbeknek. Az utóbbi években egyre több ember ébredt rá saját tudatára és teremtő erejére. A sok spirituális gondolat még több hasonló gondolatot vonz magához. Így egyre jobban elérjük a kritikus tömeget, amikor már nincs megállás. Ahogy megváltoznak az emberek gondolatai és érzelmei, úgy változik a világ is. Amire ráhelyezzük a figyelmünket, ott találjuk a világunkat is. A rezgések is egyre magasabbak lesznek, ezáltal jön létre a dimenzióváltás.
(forrás: ezoterikus.hu)

Milyen időjárást hoz 2012?

A pusztító áradásoktól kezdve a tomboló szélviharokon és gyilkos tornádókon át egészen az éhínséget okozó szárazságokig a 2011-es év kétségtelenül rekordernek számít a rossz időjárás tekintetében.

Korai lenne ugyan pontos előrejelzésekkel szolgálni a jövőre nézve, ám a biztosítók és a szakértők mégis egyértelmű tendenciáról beszélnek: még szélsőségesebb és még költségesebb időjárási viszonyokra számíthatunk 2012-ben. A német Munich Re viszontbiztosító szerint a természeti katasztrófák okozta károk teljes összege a rekordnak számító 310 milliárd dollár volt az év első kilenc hónapjában. A gazdasági veszteségek 80 százaléka az ázsiai-csendes-óceáni régióban keletkezett, és 1980 óta az időjárással összefüggő pusztítások száma több mint háromszorosára nőtt világszerte.


Áradások és hőség

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet szerint az Egyesült Államokban rekordnak számító 12 egymástól független, milliárdos – összességében 52 milliárd dollár – nagyságú természeti katasztrófa történt 2011-ben. A Meteorológiai Világszervezet szerint az éghajlati adatok 19. században megkezdett rögzítése óta az idei év a tízedik a forrósági rangsorban. A hasonlóan erős – a Csendes-óceán felszíni vizeinek lehűlését okozó – La Nina-jelenséggel kísért évek közül pedig az eddigi legmelegebb.

Az elmúlt 15 évben mérték az eddigi 13 legforróbb évet, és az északi-sarki nyári olvadás során idén érte el az eddigi második legalacsonyabb értékét a tengeri jég kiterjedése. A szakemberek szerint a melegedő légkör és növekvő páratartalma kedvező körülményeket teremt a szélsőségesebb időjárási viszonyoknak. Az ipari tevékenység, a közlekedés és az erdőirtás során felszabaduló üvegházhatású gázok pedig a hőmérséklet további növekedéséhez vezetnek.

Januárban pusztító árhullámok söpörtek végig Ausztrália keleti partvidékén: 35 ember halálát és kétmilliárd dolláros biztosítási kárt okozva elárasztották a szénbányákat, az utakat, a síneket, és több ezer otthont. Ez idő alatt valóságos hódzsungelek lepték el az Egyesült Államok egyes részeit. A Yasi ciklon – az Ausztráliát eddig sújtó egyik legnagyobb és legerősebb vihar – februárban söpört végig az északi Queensland államon, elpusztítva a helyi cukor- és banántermést.

Márciusban 8,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét, amely után pusztító szökőár söpört végig a szigetország part menti régióin. Májusban tornádó pusztított az amerikai Joplin városában, 160 ember halálát okozva. A Kína középső és déli részét sújtó júniusi áradások több mint száz ember életét követelték és több mint félmillió embert kellett kitelepíteni.

Az Afrika szarván elhelyezkedő országok július óta küzdenek az elmúlt évtizedek legsúlyosabb szárazságával, amely 13 millió embert fenyeget éhínséggel és várhatóan még 2012-ben is éreztetni fogja a hatását. A július és november közötti thaiföldi áradások több mint 600 ember halálát okozták. Az Irén hurrikán legkevesebb 40 embert ölt meg augusztusban az Egyesült Államok keleti részén, és az elmúlt évtizedek legsúlyosabb áradásait idézte elő néhány államban. Szeptemberben száznál több ember vesztette életét Kambodzsában és Vietnám déli részén a Mekong folyó 10 éve nem látott mértékű áradása miatt.

A Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanaóra decemberben lecsapó Washi trópusi vihar heves áradásokat és földcsuszamlásokat idézett elő több mint 1200 ember halálát okozva. A Texas államot sújtó egészéves szárazság több mint ötmilliárd dolláros gazdasági veszteséget, és 1,6 millió hektárnyi területet elpusztító erdőtüzet eredményezett.

A szakemberek szerint a La Nina jelenség 2012-ben is éreztetni fogja a hatását: várhatóan átlag feletti esőzéseket eredményez Ausztrália északi és keleti részén, és a normálisnál több ciklont okoz a november és április közötti ausztrál viharszezonban. Emellett – a Csendes-óceán keleti és középső felszíni vizeinek felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség hiányában – meghosszabbíthatja az atlanti-hurrikánszezont is.

Európa nagy részén, a skandináv régióban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is a normálisnál melegebb időjárás várható január és március folyamán.
/hvg.hu/ MTI/


Mit hoz neked 2012?

A számmisztika elárulja

Szerelem, siker, netán anyagi biztonság? Hívd segítségül a számokat annak érdekében, hogy megfejtsd, mi vár rád 2012-ben.
A számmisztika szerint a személyes év nagy jelentőséggel bír, megmutatva, hogy az adott időszakban milyen lehetőségekre számíthatsz.

Mindezt úgy számolhatod ki, hogy a legutolsó születésnapod dátumának számjegyeit összeadod, majd egy számjegyre egyszerűsíted. Például, ha 1973.10. 26-án születtél, és most 2011.12. 28. van, akkor add össze a legutolsó születésnap számjegyeit, vagyis 2+0+1+1+1+0+2+6 = 13. Ezt redukáld le úgy, hogy egyjegyű legyen, vagyis 1+3 = 4, így a te személyes számod a 4-es.

1-es személyes év

2012 számodra minden szempontból a kezdeményezés és a kezdés ideje, kiválóan alkalmas bármilyen új vállalkozás beindítására, bővítésére. Az élet minden területén a változások jegyében telik az év, tulajdonképpen bármi megtörténhet, ami úgy kezdődik, hogy új. Semmit nem szabad elvetned, légy határozott és nyitott mindenre, a siker kulcsa az állok elébe életérzés.
2-es személyes év

Szerencsés események történhetnek, ami az előző év eredménye is lehet, amennyiben akkor kezdeményező, aktív és optimista voltál. 2012 előnyös most a kivitelezésre, együttműködésre, mások támogatására - használj ki minden alkalmat ezek szellemében. Ne lepődj meg, ez az év passzívabb lesz, mint az előző volt, most inkább az a fontos, hogy minél több energiát gyűjts.

3-as személyes év

Egy igazán eseménydús, pezsgő és vidám évre számíthatsz. Utazások, rengeteg társasági összejövetel és szereplés jellemzi a 2012-es évedet, melynek során kihasználhatod sajátos fellépésedet és kisugárzásodat. Lehengerlő stílusod lesz az, ami determinál a sikerre, méghozzá az élet minden területén - munkában, családi és szerelmi ügyekben egyaránt gyarapodás várható.

4-es személyes év

Sokkal nyugodtabb, lassabb, csendesebb év lesz 2012, mint amilyen a tavalyi volt. Célszerű szorgalmat és alaposságot igénylő tevékenységeket végezned, melyeknek nem azonnal, hanem az év második felében érik majd be a gyümölcse. Mindenfajta befektetésre, önképzésre, építkezésre alkalmas ez az időszak, különösen, ha türelmes vagy, és nem azonnali eredményt vársz.

5-ös személyes év

Váratlan események, szerencsés fordulatok, rögtönzött megoldások, rendkívüli változékonyság jellemzi az új évet - a jelszavad az lesz, hogy egy biztos, mégpedig az, hogy semmi sem biztos. Meg kell tanulnod a mának élni. Sokszor lesz szükséged némi spontaneitásra, ami időnként stresszel jár számodra, viszont a közérzeted és a hangulatod akkor lesz a legjobb, ha lazán és rugalmasan állsz minden változáshoz.
/Forrai Ildikó/


??????? 2012....


2012. január 1., vasárnap

A 12 hónap

Csikorgott a fagy, szélcsend volt, a tiszta ég csupa csillag.
- Bumm! - ágyúlövés köszöntötte az új esztendőt; Szilveszter éjszakája
volt, és tizenkettőt kongattak a toronyban.
- Tra-ra! Tra-ra! - zengett a kürt. Jókora postakocsi állt meg a
városkapu előtt. Tizenkét utasa volt, többen nem is fértek volna el
benne.
- Éljen! Éljen! - hangzott ki a vidám köszöntő a házakból, ahol teli
poharak csendültek össze az új esztendő tiszteletére.
- Boldog új esztendőt! Jó szerencsét, egészséget, takaros kis feleséget!
Baj, bosszúság elkerüljön az új esztendőben! - kívántak egymásnak
szerencsét az emberek.
Rázták egymás kezét, összekoccantották poharukat, hogy csak úgy
csengett. Javában folyt az ünnepi vigasság, amikor a postakocsi
tizenkét utasával megállt a város kapuja előtt.
Ugyan kiket hozhatott? Az utasoknak rendben volt az útlevelük,
málhával érkeztek, még ajándékot is hoztak nekem, neked,
mindenkinek a városban. Kik lehetnek, s mit hoztak nekünk?
- Jó reggelt! - köszöntötték a kapu őrét.
- Jó reggelt! - felelte az, mert az óra már elkongatta az éjfelet. Aztán
megkérdezte az első utast, amikor kilépett a kocsiból: - Mi a neve? Mi a
foglalkozása?
- Nézd meg az útlevelemben! Tudsz olvasni! - felelte az első utas. - Én:
én vagyok! - szép szál legény volt, prémes bekecset, prémmel bélelt
csizmát viselt. - Az vagyok, akiben annyian reménykednek. Látogass
meg holnap, újévi ajándékot kapsz tőlem. Rézpénzt meg ezüstpénzt
hajigálok az emberek közé, bálokat rendezek, harmincegy bált, ennyi
éjszaka áll rendelkezésemre. A hajóim jég közé fagytak, de a
szobámban jó meleg van: Kalmár vagyok. Január a nevem.
Nyomban utána a második utas szökkent le nagy vidáman a postakocsi
hágcsóján, álarcosbálok, komédiák, táncos mulatságok fő-fő mestere.
Nem volt nála egyéb, csak egy nagy hordó.
- Ebből a hordóból ugranak majd ki farsangkor a jókedv ördögei! -
kiáltotta. - Mert mulatni akarok meg mulattatni, amíg tart az élet, mert
az egész családból az én időmet szabták a legrövidebbre. Csak
huszonnyolc napom van. Talán megtoldják még egy nappal, de az se
sokkal több. Éljen a vígság!
- Tilos a csendháborítás! - intette rendre az őr.
- Nekem ugyan nem tilos! - kiáltotta hetykén az utas. - Karnevál
hercege vagyok. Február a nevem.
Előbukkant a harmadik utas is. Ösztövér legény volt. Ínséges formájú,
mint a böjt maga. Időjóslással foglalkozott, s az bizony nem valami
zsíros hivatal. Nem volt rajta egyéb dísz, csak egy kis ibolyacsokor a
gomblyukában; de nagyon apró ibolyákból.
- Március, hopp! - kiáltott rá a negyedik, aki nyomban utána lépett ki a
kocsiból, és meglökte az előtte állót. - ugorj be az őr szobájába, jó
puncsot főztek ott, érzem a szagát! - De ez a negyedik csak lódított,
áprilist akart járatni a társával, így mutatkozott be az őrnek. Bolondos
legénynek látszott, olyannak, akinek több az ünnepnapja a munkás
napjánál. - Föl-alá táncol a kedvem! - rikkantotta. - S ahogy a kedvem
tartja, eső esik, vagy nap süt. Sír az egyik szemem, nevet a másik, ezt
csinálják utánam! Csupa nyári ruha van a ládámban, de nem vagyok
bolond, hogy fölvegyem! Itt vagyok! Tavaszi lakkcipőben, de téli
kesztyűben megyek sétálni vasárnap.
Nyomában egy hajadon libbent le a kocsiról.
- Május vagyok! - mutatkozott be. Bükkfalevél színű selyemruhát
viselt, kökörcsin koszorút a hajában; szagosmüge illata áradt a
ruhájából olyan erősen, hogy az őr eltüsszentette magát. - Egészségére!
- mosolygott rá a hajadon. Ó de gyönyörű szép volt! Énekelni is, de
nem a színházban, hanem kinn a zöld erdőben, a maga
gyönyörűségére.
- Most jön a menyecske! - kiáltották, s lesegítették az ifjú Június
asszonyt a kocsihágcsón. Szép, sudár teremtés volt, rátarti és fürge
mozgású. Látszott rajta, azért jött a világra, hogy munkára tanítsa az
álomszuszékokat. De lakomát is adott, méghozzá az esztendő
leghosszabbik napján, hogy vendégeinek ideje legyen a sokféle jót
elfogyasztani. Járhatott volna a maga hintaján is, de postakocsin
döcögött a társaival, ezzel is mutatva, hogy cseppet sem gőgös.
Különben sohasem utazott egyedül: mindenüvé elkísérte öccse, a
Július.
Piros arcú legény volt ez a Július, szalmakalap hetykélkedett a fején.
Kevés málhája volt, nem is jó a nagy melegben sokat cipelni, csak
fürdősapkáját meg úszónadrágját lóbálta a kezében.
Aztán az anyja következett, Augusztus asszonyság. Ez aztán ügyes
asszony volt! Gyümölcsöt árult, halastavai voltak, érett kalászú
gabonaföldjei. Széles szoknyájában szaporán jött-ment, csak úgy égett
a kezében a munka, maga hordta a kancsót a mezőre az aratóknak. -
Arcod verítékével szerzed a te kenyeredet! - ez volt a jelszava.
De az aratóünnepen aztán nem sajnálta a jókedvet a munkásembertől.
Utána egy férfi lépett ki a kocsiból, festőféle volt, a színek mestere:
Szeptember. Ha akarta, vörösre, aranyosra, barnára festegette az erdő
minden zöld levelét. Munka közben feketerigók hangján fütyörészett;
ráérős idejében komlósört erjesztett, mert ehhez is értett. Egy
festékesdoboz meg egy nagy ecset volt minden útipoggyásza.
Földesúr formájú bátyja követte a sorban; most is a szántás-vetés járt
az eszében, egyre azon törte a fejét; elvetett-e mindent idejében. De a
vadászat örömeiről se feledkezett meg: vadászpuska csöve meredt
Október uraság válla mögött, vadászkutya szökdelt a sarkában, dió
csörgött-zörgött a tarisznyájában. Temérdek málhája volt, még egy
újfajta ekét is hozott magával. Egyre csak a földről beszélt, de alig
lehetett érteni a szavát bátyja hangos prüszkölésétől meg
krákogásától.
Olyan náthás volt ez a szegény November, hogy lepedőt használt
zsebkendőnek, de még így, betegen is el kellett kísérnie a béreseket az
új helyre, ahová beszegődtek. Azzal vigasztalta magát, hogy majd
kigyógyul a meghűlésből, ha fát fűrészel - mert egy fatelep
fűrészmestere volt. Estelente fakorcsolyákat faragcsált a
parasztgyerekeknek, mert tudta, hogy hamarosan szükségük lesz rá.
Utolsónak az öreg December anyóka kászálódott le a kocsiról.
Parazsasfazekat hozott a kezében, mégis didergett. De a szeme fénylett,
mint két tiszta csillag. Másik kezében virágcserép: egy zsenge kis fenyő
zöldellt benne. - Ezt mindenüvé magammal viszem - mondta. -
Ápolom, gondozom, hogy karácsonyig nagyra nőjön, és színes
gyertyácskák, aranyalmák, bábuk teremjenek az ágain. Akkor alája
ülök magam is, előveszem a meséskönyvemet, és mesélek belőle a
gyerekeknek. Azok csöndben ülnek, hallgatnak, de a karácsonyfa ágain
megelevenednek a bábuk, a kis viaszangyal a fa csúcsán megrázza
aranyporos szárnyát, s leröppen a gyerekekhez, megcsókolja őket.
- No, mehet a kocsi tovább! - kiáltott a városkapu őre. - Megvan mind a
tizenkét utas. Jöhet a következő postakocsi!
- Előbb ezt a tizenkettőt bocsátjuk be a kapun - mondta a
városkapitány. - Lépjenek be sorra, egymás után! Az útlevelük itt
marad, egy-egy hónapig érvényes mindegyik. Tessék belépni

2012.

Boldog Új Évet! Happy New Year!




Nagy László:
-
ADJON AZ ISTEN


Adjon az Isten
szerencsét,
szerelmet, forró
kemencét,
üres vékámba
gabonát,
árva kezembe
parolát,
lámpámba lángot,
ne kelljen
korán az ágyra
hevernem,

kérdésre választ
õ küldjön,
hogy hitem széjjel
ne düljön,
adjon az Isten
fényeket,
temetõk helyett
életet --
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon ugyis, ha
nem kérem.