"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: udvarlás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: udvarlás. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. május 10., vasárnap

Madarak és fák napja - Hogyan udvarolnak a madarak?


A madarak osztályának nagy hányadára jellemző a monogámia, a párok egymásra találását azonban megelőzi az udvarlás, aminek a folyamata áldozatokkal is járhat. Vegyük talán az egyik legfeltűnőbb madarat az indiai pávát (Pavo cristatus), ez a faj Kelet-India, Banglades, Nepál és Srí Lanka erdeiben él. Ő a külsejét használja a nőstény meghódítására. Elég csak ránézni és tudjuk mi ragadja meg az ellenkező nemű egyed tetszését. Azonban mind ez veszélyekkel is jár, hiszen minél több úgynevezett pávaszem található a farktollakon, annál félőbb, hogy egy ragadozó is felfigyel erre a szép násztáncra és így kockáztatja az életét. Tehát az a hím tudja a legtöbb nőstényt elcsábítani aki mindezen veszélyek ellenében életben marad, ez mutatja milyen jó géneket tud tovább örökíteni a leendő utódok számára.

A fácán kakas színezetével és hosszú farkával igyekszik hatást gyakorolni  a tojóra. A tyúkot sarokba szorítja, körbelépkedi, szinte követelve a figyelmet, ráhajol, farkát széttárja, egyik szárnyát rázza.
A dísztollaknak nem feltétlenül kell nagyon színeseknek lenni, hiszen a nagy kócsag (Egretta alba) esetében az udvarlásnál a gyönyörű és hatásos rituális pózok irányítják a háton lévő fehér dísztollakra a figyelmet.




A külsőségeken kívül persze más is csábíthatja a nőstényeket.
A lugasépítő madaraknál a szépen kialakított fészek teszi vonzóvá a hímet. Itt ugyan nem beszélhetünk közvetlen veszélyről, hisz ezek az élőlények nem minden esetben feltűnő színűek.  A monogám lugasépítő fajoknál mindkét ivar fizikai megjelenése azonos. Azonban a poligám fajoknak sajátságos szokásuk, hogy a tojók odacsábítására lugasszerű építményeket emelnek, itt a hím egyed semmilyen részt nem vállal az utódgondozásban.
A lugasépítés valószínűleg a dürgési magatartás evolúciójával kapcsolatos. A lugasépítő hímek mindig megpróbálják lerombolni a rivális hímek lugasait, és ellopni azok díszítményeit.




Nem feledkezhetünk meg a madarak egyik sajátosságáról: a szép hangjukról. Kiemelném a Magyarországon is előforduló kis kedves fülemülét (Luscinia megarhynchos). Hasa, háta szürke, farka vörösesbarna. Torka világosszürke.



A külseje jelentéktelennek is mondható, az éneke tényleg szép, csodálatos, de szerkezet nélküli. A lassú csicsergő, a magas csivitelő és a váratlan mély, teli torokból énekelt, lüktető frázisok izgalmas keveréke, melyeket szünetekkel választ el egymástól.
  
Romantika és kecsesség jellemzi a héját ( Accipter gentilis), a madár külleme és lénye magával ragadó. A nász folyamata sok művészt megragadott. A hím kiterjesztett szárnyakkal kering. Mindkét ivar a fészek fölött röpköd, szembeszökő fehér farok alatti tollait felfújva. A fészket rejtő fa lombjai közé is beszoktak zuhanni. A szenvedély és a szépség itt találkozik.



forrás: a természet érdekességei


A természet egyik csodája, a növények királya a fa.

A fa összekötő kapocs föld és ég között. Szeretjük, tiszteljük, hisz a vele való kapcsolat átszövi életünk mindennapjait.




2013. február 12., kedd

Madarak

Kéklábú szula
Az Amerika nyugati partjainál élő fajnak igen különleges, óriási, hártyás, világoskék lába van.
A hím, udvarlási rituáléja során, e méretes lábakat emelgetve parádézik a tojó előtt, akit teljesen lenyűgöz a látvány.

                    

Az előadást kölcsönös tollászkodás, csőrvívás és fejrázás teszi teljessé.
Később aztán a nem mindennapos lábak már egészen más célt szolgálnak: a madár  a tojásain nyugtatja tappancsát, így védelmezi és tartja melegen.




 Amikor pedig kikelnek a kis pelyhes fiókák, egy teljes hónapon keresztül hártyás lábfején nevelgeti, védelmezi őket a ragadozóktól és az időjárás viszontagságaitól.


 
 
A lugasépítő madarak gazdagon díszített lugasokat építenek, így próbálják elcsábítani a tojókat. A díszítéshez bármit felhasználnak, ami elég színes és fényes ahhoz, hogy magára vonzza a figyelmet. A hímek csalfák: sok tojót elcsábítanak, de egyik mellett sem maradnak meg.
Virágok, kagylók és fényes tárgyak - melyik nő tud ellenállni ezeknek, főleg, ha kitartó és mesteri szerenádozás is jár hozzájuk?

2011. július 3., vasárnap

Udvarlás

     Korok és  udvarlók

Romeó felmászott az erkélyre, Cyrano költeményekkel bókolt  a szivének kedves hölgynek.
Az udvarlás ma sem ment ki  a divatból, csak egy kicsit átalakult.

Hőstettek, bátorság, könnyfakasztó versek, romantika..

Ma:  

A hőstett az, hogy oda mer jönni hozzám. Bátorság, hogy meg is szólal. Szép versek helyett ír egy sms-t, 

- udvarlás első jele, ha "megböki" a Facebookon. -


/Nincsenek manapság, bátor, minden akadályt legyőző "hősszerelmesek"? Aki így vélekedne az M7-en Budapestre érkezve pillantson  föl az egyik fölüljáró oldalára ..   aki a  "SZERETLEK" felíratot fölgraffitizte, megküzdött magassággal , mélységgel, no meg a hatósággal./

Virágnyelven

A legbiztosabb tipp ma is az az udvarlási forma, amely állítólag többet mond minden szónál. Volt idő, amikor a virág valóban beszédes ajándék volt. Az európai biedermeier idejére a virágnyelv valóságos szerelmi jelbeszédként funkcionált. Nemcsak az volt fontos, hogy melyik virág milyen színű változatából hány szálat kapott a hölgy, hanem az is, hogy a csokrot melyik kézzel, milyen testmagasságban tartva, milyen színű szalaggal átkötve adták át. És persze, hogy fölfelé vagy lefelé fordítva (utóbbi esetben ugyanis az üzenet az ellenkezőjét jelentette).
A fehér liliom a tisztaság, a pipacs a múló szépség és az extravagancia jelképe. A lila orgona a szemérmesség, a kamélia a kitartás, a nárcisz az egoizmus szimbóluma. Míg az ibolya egy kedves köszöntés volt, egy kapcsolat kezdete, a piros rózsa vagy tulipán már tüzes szerelmi vallomás. Aztán már a hófehér menyasszonyi csokor következett. Görögországban és Keleten a nőszirom a visszautasítást jelentette, Törökországban pedig a csokorba dugott egyetlen szál gyöngyike jelezte, ha a hölgy igennel felelt ostromlójának.

/Forrás  Családmagazin/

 



Király-lány,    Herceg ,  és a NET

Azt hiszem mindenkiben felmerült már a kérdés, hogy kialakulhat-e egy szerelem netkapcsolaton belül megismert valakivel, akit igazán  nem is ismer? . . A neten sok idõt töltesz el a másikkal, gyakran többet, mint amennyit a valós életben töltenél, hiszen nincs felesleges körítés, bármikor leülhettek a géphez, nem baj, ha kócos  vagy......Gyakran olyan titkok tudója leszel, amirõl talán nem is beszélnétek élõben, vagy csak jóval késõbb. Az arctalanság oldottabbá tesz mindenkit, feltárod a lelked, az addig féltve õrzött titkaidat, , és persze a hétköznapjaid jelentéktelen történéseit is. Egyszerre azt veszed észre, hogy hiányoznak a beszélgetések, majdnem közömbössé válik a másik külleme, kinézete, mert leginkább a lelkébe szerettél bele, Vágysz a közelségére, arra, hogy megérinthesd valósan is, hogy megfogja a kezedet,megsímogasd a fejét. Életszerûvé kezd válni a valótlan. Furcsa vonzódás ez, mert az életben többnyire a testet látod meg elõször, . A lelket csak késõbb fedezed fel. A virtuális világban fordítva mûködnek a dolgok. Persze mindenkit isten óvjon a csalódástól, néha nem egyszerû szembesülni a valós képpel. Mindegy! Szeretni jó dolog, mert egy kicsit magunkat is szerethetjük a másikban..."


    




Bejegyzések egy 1896-os emlékkönyvből

Ha szép reményeid a kétség alatt,  és miatta szíved ketté szakad,

Tekínts az égre föl!
Ott áll aki megvígasztal:  a HIT csillaga.

Szép holdvilágos éjjelen,
Midön a táj oly halk, nyugodt,
Láttál-e már az égen gyorsan letünő csillagot?

Legyen fény mosolygó ifjú életed és -
A rajta gyorsan letünő csillag:  a bú  és a szenvedés.



Magányosan, mint egy falevél, melyet elszakít és távoli  vidékre
hajt az őszi szél. meddig heversz még puszta kis lap?
Jer jer... megírlak és könnyű hajódat nyugati szellők árnyékába teszem,
Vidd hölgyemnek egyszerű lapocska, szíves üdvözletem, ,

Vidd egyszerű lapocska igaz benső érzésemet,
Lássa meg ő is, szívem érte ég,
Mert megbűvőlte szép kék szemeivel ,, s melynek látása egy élettel felér....1896. Török Gyula


a kövérség legjobb ellenszere a SZERELEM  éspedig a KESERGŐ SZERELEM.