"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: könyvek. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: könyvek. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. április 23., vasárnap

Olvasni jó

Miért jó olvasni?

Egy könyv olvasása számtalan élményt nyújthat. Kiszabadulhatsz a mindennapok fogságából, olyan világba juthatsz el, ahol öröm élni, ahol minden perc különleges, érdekes, izgalmas.

Egy jó könyv érzéseket kelt az emberekben.
Egy jó könyv megríkat, megnevettet. 
Egy jó könyv megfogja a kezed, és magával visz egy olyan helyre, amiről még csak nem is álmodtál.
Olyan szereplőket ismerhetsz meg, akikkel együtt tudsz érezni, akiknek szurkolhatsz, akiket szerethetsz.
Elolvasni egy jó regényt egy hosszú és boldog ismertség kezdete. Egy könyv mindig ott lesz neked, megnevettet, ha szomorú vagy, felvidít, ha teljesen magadba fordultál, kirángat a legmélyebb és legsötétebb sarokból is.
Megnyugtat, magával ragad, és nem ereszt.
Egy jó könyv olyan lehet, mint egy papírbarát. 
"A könyvek, mint az emberek, csak akkor adják ide titkukat, bizalmukat, ha te is átadod magad nekik."
/Márai/

Április 22. a könyv és a szerzői jogok napja. 
A katalánok javaslatára az UNESCO nyilvánította ezt a napot a könyv napjává.

2012. december 7., péntek

Ajándék karácsonyra

 
A könyv jó barát.   Tudósok, művészek, közéleti emberek vallanak arról, hogy életpályájukat mennyire meghatározta az első könyv, az első verseskötet, vagy regény, amit a kezükbe kaptak szüleiktől, vagy tanáruktól. Egy éppen jókor, jó időben kapott kötet irányította életüket az adott tudomány vagy művészeti ág felé.

  A könyvolvasás ismeretszerzés, szórakozás, vigasz, mert ki tud zökkenteni a hétköznapokból, beemel egy más korszakba, elrepít egy másik dimenzióba. Egy másik élettel, egy másfajta életmóddal azonosulhatok, ha akarok. Az olvasmányélmény segíthet továbbgondolni, esetleg megoldani egy eddig nehéznek hitt gondot, és fejleszti a képzelőerőt is. A szép stílus pedig gyönyörködtet.
Márai Sándor így gondolkodik az olvasásról: Elegánsan olvasni, nagylelkűen. Úgy olvasni, mintha a siralomházban olvasnád az utolsó könyvet, melyet még beadott celládba a porkoláb. Életre-halálra olvasni, mert ez a legnagyobb, az emberi ajándék. – Gondold meg, hogy csak az ember olvas.

A könyveknek egyébként nemcsak tartalma nyújthat élményt, hanem esztétikai megjelenése, vizuális képe, betű és szedésstílusa, esetleg illusztrációi is. Egy új kötetnek fantasztikus illata van, izgalmas belelapozni, 
 A könyvek az életről beszélnek, még ha olykor sorsfordító, vagy végzetes drámákról, halál közeli élményekről is szólnak. Rengeteg tapasztalat sűrítménye jelenik meg egy-egy regényben, a verseskötetben, dokumentumregényben és más műfajokban.

 Hordoz-e még igazi értéket a kézzel fogható, lapozható könyv a felnövekvő generáció körében, amikor az e-book, az elektronikus könyvek világát éljük. Nagyon sok mű – a klasszikusoktól a mai modernekig – interneten is hozzáférhető, letölthető
 Felmérések szerint a nemzedékeket elválasztó digitális szakadék egyre inkább nő, miközben az általános műveltség szintje fokozatosan csökken, és átcsoportosul a digitális világ irányába. De ugyanezen kutatások mutatták ki azt is, hogy az olvasottabb emberek pozitívabban látják a jövőt, azoknál, akik nem olvasnak könyvet. Az is kiderült, hogy az igényes irodalmat rendszeresen olvasók toleránsabbak és kreatívabbak, mint azok, akik nem ezt teszik.

  Ajándékozzunk könyvet , mert a könyv tényleg jó barát!




/Forrás: Zöld újság/
Tóth Katalin

2012. október 24., szerda

Az olvasás öröme semmihez nem fogható..

Olvasni nagyszerű dolog.,Az olvasás öröme semmihez nem fogható..





Elég felkapni egy történelem könyvet és kezdődhet az utazás.  Számos író nemcsak intellektuális és spirituális tudást jelent, nemcsak a tudás áldását és a lelkileg felemelő érzést nyújt könyveik olvasása, hanem ezek az ember legjobb barátai. Már kezdetektől fogva azok voltak, hiszen az ember elrejtőzhetett egy jó könyvvel, melynek szavai vigasztalást nyújthattak a léleknek.

Az olyan könyvek, amelyek tágítják a látókört és táplálják a lelket, soha sem avulnak el, sőt az idő múlásával egyre értékesebbé válnak számunkra és a jövő generációi számára.

A könyvek elhelyezésének művészete
Nem mindegy hogyan rakjuk a könyveket a polcokra, hiszen ennek is igazi művészete van. Amikor egy padlótól plafonig érő könyvespolccal találod magad szemben, bármelyik szobában is legyen, próbálj meg élettel teli kompozíciókat kreálni növényekkel, porcelán és sárgaréz tárgyakkal és szobrocskákkal és könyvtámaszokkal. Ez az eljárás szórakoztató, hiszen féltve őrzött tárgyaidat elrejted a kedvenc könyveid közé.

2011. november 13., vasárnap

Egy régi szakácskönyv története 1891.

Több éve már, midőn egy hangtalan, puszta nyári délután belépett hozzám -Nagyváradon- -gróf.Teleky Sándor, a vitéz, a híres honvédezredes,
mint egy tavaszi napsugár ugy hatott komor lelkivilágomra a gróf úr nyájas biztató szava.

Mert látva küzködő életem s tudva, hogy értek a főzéshez - kérdé: miért nem írok egy eredeti magyar szakácskönyvet?- Nincsenek-e leirott jegyzeteim, valami különlegesebb ételekről?

- Igen, vannak, felelém.
- Ugyan kérem adja ide, hadd nézem át.

Nagy szégyenkezve, elő is álltam egy szakadozott füzetecskével.

Amint érdekkel lapozgatta, időnként megszólalt:
- No lám ezt sem ismerem, ezt sem, ezt sem, pedig milyen ízletesnek képzelem e holmikat.

- Irja le kérem egy könyvbe ezeket az ételeket és még sok mást. Hiszen tárczákat is irt már, tehát ne féljen, jól fog az a szakácskönyv sikerülni. Egész életemben szerettem volna egy olyan szakácskönyvet látni, a melyet olyan egyén írt, a ki írni és főzni is tudott. Ha kegyednek egy ilyen szakácskönyvet írni sikerül, még szerencsés lehet általa.

Némileg remélkedve, hálásan és fellelkesedve fogadtam e jóságos szavakat. Aztán azonnal hozzáfogtam egy ujkori szakácskönyv megírásához. És két hónap alatt meg is írtam. 8 kerek esztendeig nem találtam könyvemnek jóságában hivő lelket. Végre a véletlen, az annyiszor megénekelt véletlen segített engem is.

Most itt van előttem a nemes gróf Teleky Sándor ezredes ur levele, mely igy hangzik:

Nagy-Bányán Deczember 3-án 1891

Igen tisztel Asszonyom!

Nagyon szépen köszönöm a könyvet: jól ettem és jóllaktam belőle.Mondhatom, hogy élvezettel olvastam leirását azoknak a jó magyar ételeknek, a melyeket olyan jóizűen élveztem mig gyomrom volt, annyira nélkülöztem a számkivetésben, s most már vén koromban, csak villa és kanálhegyen ehetem.
Én is konyitok valamit a szakácsság művészetéhez. Nagy mesterem volt, ki titkaiba bevezetett: az öreg Dumas, aki Canem, Soyer magaslatán állott és Brant Savarin tudományát tökélyesitette.

Okos dolgot cselekedtem, amikor tanácsoltam, hogy írjon "Szakácskönyvet": valóban sikerült, s olyan, mint egy pirosra sült, pompás pulykapecsenye.

Isten áldja, üdvözlettel
Teleky Sándor gróf.

Irja könyve bevezetőjében Zilahy Ágnes

Máig érvényes jó tanács a vendéglátáshoz:

"Arra mindig nagyon kell ügyelni egy jó gazdaasszonynak, hogy minden egyes étel tökéletesen jól sikerüljön, hogy elegendő mennyiség legyen belőle, hogy a háziasszony vidám, kedélyes arczczal fogadja vendégeit, és az elkerülhetetlenül előforduló hibákért soha, de soha ne mentegetőzzék.Ha a háziasszony
vendégeit kifogástalan vidám egyszerűséggel fogadja, akkor a vendégeknek nem jut eszébe holmi apró hibákat észrevenni, vagy a háta megett megszóllani."






-