"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: recept. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: recept. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. február 14., szombat

Sütemények Bálint napra

Bár a magyar kultúrában nincs hagyománya Bálint napnak, kedveskedhetünk családunknak ezen a napon néhány szív alakú süteménnyel....



Dióhabos linzer

Hozzávalók:

40 dkg liszt
15 dkg zsír
15 dkg cukor
2 tojás
2-3 evőkanál tejföl
1-2 evőkanál darált dió
2 evőkanáé cukor

A tojások sárgáját és fehérjét szétválasszuk. A lisztet összegyúrjuk a szírral, a 15 dkg cukorral, míg puha tésztát kapunk. Késfok vastagságúra nyújtjuk, szív alakú formával kiszúrjuk. A tojásfehérjéhez hozzáadjuk a 2 evőkanál cukrot, kemény habbá vwrjük, végül belekeverjük a darált diót. A habból minden szívre teszünk egy kávéskanállal, és alacsony hőfokon rózsaszínűre sütjük.

Citromos kekesz

Hozzávalók:

25 dkg liszt
12,5 dkg puha vaj
12 dkg cukor
2 tojássárgája
3/4 kávéskanál sütőpor
1 citrom lereszelt héja
1 tasak vaníliás cukor
pici só

Cukormázoz:
15 dkg átszitált porcukor
2-3 evőkanál citromlé

a díszítéshez  dekorcukor

A hozzávalókat egy tálba tesszük, alaposan összegyúrjuk. 1-2 órára a hűtőben pihentetjük. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, a teetjét is lisztezzük!  /ragad/ Különböző formákkal kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól távol elhelyezzük. Előmelegített sütőben alacsony  lángon 10-10 perc alatt világosra sütjük.

A cukormázhoz a porcukrot simára kavarjuk a citromlével. A kihűlt kekszek tetejét  bekenjük a cukormázzal, majd dekorcukorral  díszítjük . 




Életed vajas kenyerére Valentin nap után is pergessen mézet minden napod megédesítésére a szerelem, amíg élsz.
network.hu

2012. szeptember 14., péntek

Zakuszka - ahány ház annyi zakuszka



A zakuszka eredetileg örmény étel, de Erdélyben nagy hagyománya van az elkészítésének, és szinte nincs is olyan háziasszony, aki elmulasztaná a zakuszka befőzését. 

Erdélybe Moldván keresztül került be ez a rendkívül finom, laktató pástétomszerű eledel, amit egyaránt fogyaszthatunk köretként húsok mellé, de főételnek is: kenyérre kenve, teával kitűnő, reggeli-, vagy vacsoraként tálalhatjuk. Alacsony kalóriatartalma miatt kedvenc eledele lehet a fogyókúrázóknak is. Elkészítése házilag viszonylag egyszerű, kezdő háziasszonyok is próbálkozhatnak vele.

  Az erdélyi zakuszkának többféle változata van, gyakorlatilag két egyforma zakuszka nincs, hiszen minden háziasszony másként készíti, másként fűszerezi.
 A többféle változat közül három nagy csoportot különböztetünk meg: a padlizsánost, a babost és a gombást. Vásárláskor mindig kiváló minőségű, szép, érett zöldséget válasszunk, hiszen ez az előfeltétele annak, hogy a zakuszkánk sokáig elálljon.
A zöldségféléket alaposan mossuk meg, lehetőleg folyó vízben, csap alatt, és az elkészítés idején vigyázzunk a használt konyhaeszközök tisztaságára. A befőttes üvegeket és üvegtetőket alaposan, mosogatószeres vízben mossuk át – még akkor is, ha a kamara polcára tisztán raktuk el –, többször is tiszta forró vízzel öblítsük ki, és így tegyük száradni. Nem árt, ha az utolsó öblítő vízbe kiskanálnyi szalicilt, vagy befőzőport teszünk. Lényeges tudnivaló, hogy a zakuszkánk akkor készült el, ha a zöldségpaszta tetejére feljött az olaj. Tartósítani inkább nátriumbenzoátot használjunk (kis mennyiségben), mert a szalicil csípőssé teheti, de ha válogatott zöldségből készült, alaposan kifőztük, és vigyáztunk a tisztaságra, tartósítószer nélkül is eláll.

Gombás zakuszka

Hozzávalók: 5 kg húsos paprika, 3 kg paradicsompaprika, 2 kg sárgarépa, 3 kg gomba, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.
Elkészítése: A gombát sós vízben megfőzzük, leszűrjük majd vékony csíkokra vágjuk. A paprikát és a paradicsompaprikát megsütjük a héjától, és a magházától megtisztítjuk, és azt is csíkokra vagdaljuk. A sárgarépát megpucoljuk, és nagy lyukú reszelőn lereszeljük, az olajban megdinszteljük. Ha a sárgarépa megpuhult, hozzáadjuk a csíkokra vágott gombát, paprikát és paradicsompaprikát, majd a paradicsompürét. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ha savanyúnak találjuk, kevés cukrot is adhatunk hozzá. A végén miután a tűzről levettük hozzákavarjuk a befőzőport. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Padlizsános zakuszka I.

Hozzávalók: 4 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika (kápia), 1 kg hagyma, 4 kg padlizsán, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.
Elkészítése: A padlizsánt és a paprikát megsütjük, majd lehéjazzuk. A padlizsán levét csepegtessük le, mert kesernyés ízt adhat a zakuszkának. A hagymát ledaráljuk, és az olajban megdinszteljük, majd hozzáadjuk a fakéssel apróra zúzott padlizsánt és a ledarált paprikát. Amikor az olaj kezd feljönni a tetejére, hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket, majd addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Miután a tűzről levettük, hozzáadjuk a befőzőport, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Babos zakuszka

Hozzávalók: 3 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika (kápia), 1 kg húsos paprika, 1 kg hagyma, 1 kg nagy szemű fejtett bab, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.
Elkészítése: A fejtett babot sós vízben megfőzzük, vigyázzunk, ne főzzük túlságosan puhára, mert szétfőhet a zakuszkában. A paprikát megsütjük, lehéjazzuk, és apróra vagdaljuk, vagy ledaráljuk. A hagymát ledaráljuk, és az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a paprikát, majd a megfőtt babot. Készíthetjük úgy is, hogy a bab felét ledaráljuk, másik felét szemesen hagyjuk. Végül hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket, majd addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Miután a tűzről levettük, hozzáadjuk a befőzőport, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Vegyes-zöldséges zakuszka

Hozzávalók: 2 kg húsos paprika, 2 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika, ½ kg hagyma, 1 kg sárgarépa, 1 kg gomba, 2 kg padlizsán, ½ kg fejtett bab, 1 kg tök, 1 kg paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.
Elkészítése: A paprikát és a padlizsánt megsütjük, majd lehéjazzuk, a gombát és a babot sós vízben megfőzzük. A hagymát megdaráljuk és az olajban megdinszteljük. Hozzáadjuk a reszelt sárgarépát és tököt, majd az apróra vagdalt paprikát, végül a pépesített padlizsánt, csíkokra vágott gombát és a babot. Amikor az olaj kezd feljönni a tetejére, hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket, majd addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Padlizsános zakuszka II. – örmény recept

Hozzávalók: 5 kg padlizsán lesütve, lehéjazva, 5 kg paradicsompaprika, 1,5 kg paprika (édes) lesütve, lehéjazva, 1 kg hagyma, 3 kg paradicsom leve, 1,5 l olaj, só, bors, babérlevél, 1 kiskanál szalicil vagy nátriumbenzoát.
Elkészítése: A hagymát ledaráljuk, és az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a ledarált paprikát és a fakéssel összetört padlizsánt. Végül a három kiló paradicsom levét és a fűszereket. Az egészet addig dinszteljük, amíg az olaj feljön a tetejére. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
(Csíkszeredai örmény családtól gyűjtötte Zárug Katalin.)

Babos zakuszka II. – örmény recept
Hozzávalók: 2 kg padlizsán lesütve, lehéjazva, 3 kg paradicsompaprika, 3 kg csöves paprika, 1 kg nagy szemű bab megfőzve, 1/2 kg hagyma, 3/4 l olaj, 2 db kicsi paradicsompüré, só, bors, babérlevél, csípős paprika.
Elkészítése: A hagymát ledaráljuk, és az olajban megdinszteljük, majd hozzáadjuk a szintén ledarált paprikát. Amikor a zöldség megkészült, hozzáadjuk a padlizsánt és a babot – ez utóbbinak felét ledarálva. Végezetül hozzáadjuk a paradicsompürét, a fűszereket és a befőzőport. Addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Üvegekbe rakjuk, és száraz dunsztba tesszük.
(Csíkszépvízi örmény családtól gyűjtötte Zárug Katalin.)
Forrás: Jánossy Alíz 

Én így teszem el  /Marosvásárhelyi recept/





5-6 nagy fej vöröshagyma
15-20 db paradicsompaprika /érett,szép piros/
1 kg fehér nagyszemű  fehérbab  /az apró szétfő, nem jó/
l liter sűrű paradicsomlé /ha lehet házi készítésű, kevés cukorral /ízlés szerint/ ízesítve
0,5 l olaj    /Ebből a mennyiségből  6-7  db, 750 ml-es üveg lesz/

Ízesitők: só, szemesbors, babérlevél, kevés szalicil 

Elkészítés

fél liter olajat  melegítek, abba teszem  a darált hagymát, amikor üveges lesz beleteszem a ledarált paprikát, kavargatni,  mikor minden víz elfőtt róla akkor kerül bele a felmelegített paradicsomlé, az előre megfőzőtt bab , ízesitők /só, bors,babérlevél/  tovább   kavargatni, amíg az olaj  feljön a tetejére.   /Kb 45 perc/.Előmelegített üvegekbe teszem.   Száraz dunsztban hagyom kihűlni.

2012. március 3., szombat

Magyaros ízek

Gödrei táskaleves

160 g sertés apróhús, 40 g vöröshagyma, 120 g vegyes zöldség,10 g fokhagyma, 120 g liszt,
1 db tojás, 50 g tejföl, 20 g zsír, ízlés szerint só, bors, fűszerpaprika, babérlevél, tárkony,
majoránna.

A finomra vágott hagymát megpirítjuk, fűszerpaprikával meghintve beletesszük a
kockára vágott vegyes zöldséget, majd csont lével felengedjük. Sózzuk, borssal, babérlevéllel, tárkonnyal
fűszerezzük. A húst ledarálva sóval, borssal, majoránnával összekeverjük. Gyúrt tésztát készítünk,
kinyújtjuk, kockákra vágva betöltjük a fűszerezett darált hússal. Gombóccá formálva
a levesbe kifőzzük. Végül tejfölös habarással sűrítjük. Tűzforrón tálaljuk.

Hortobágyi palacsinta.


8 db egyszerű sós palacsinta, 40 dkg borjúlapocka, 6 dkg zsír, 2 dl tejföl, 1 ek liszt, 1 nagy fej
vöröshagyma, 1 ek pirospaprika, só.

A borjúhúsból /vagy csirkehúsból/- a már ismert módon - pörköltet készítünk. Mikor a hús megpuhult, kiszedjük
levéből és apróra összevágjuk. Hozzáadjuk a pörköltlé felét és egy-két kanál tejföllel még addig
pároljuk, míg a vagdalék pépszerű lesz. A külön kisütött palacsintákat ezzel megtöltjük.
palacsinták széleit felhajtva feltekerjük, egy tűzálló tálba egymás mellé helyezzük, és sütőben
átforrósítjuk. Közben a pörköltlé felét liszttel elkevert tejföllel besűrítjük, átforraljuk, és tálaláskor ezzel a forró paprikás mártással bevonjuk a palacsintákat. Tetejét egy-egy kanál tejföllel meglocsoljuk.


recept: Igazi Magyar Izek

2012. január 7., szombat

Recept

Garibaldi galuska

6 tojás
6 evőkanál tejföl
6 evőkanál rétesliszt
1 liter tej
6 dkg kristálycukor
5 dkg porcukor
1 csg van. cukor
10 dkg vaj
5-5 dkg dió és mazsola



Elkészítés: tojások sárgáját a tejföllel alaposan kikeverjük, majd a lisztet, meg a habbá vert tojásfehérjét belekeverjük. A tejet a kristálycukorral felforrósítjuk, a van. cukrot beleszórjuk és a tésztából a tejbe mártogatott kanállal nagy galuskákat szaggatunk bele. /Mintha madártejet készítenénk. / Ha a galuskák a tej tetejére feljönnek, szürő-lapáttal kiemeljük, lecsöpögtetjük és az olvasztott vajban megforgatva egy tűzálló tálba fektetjük /vagy sütőtál, tepsi/ Több részletben főzzük ki a tésztát, és rétegenként rakjuk le, a közöket porcukorral, durvára vágott dióval, mazsolával megszórva. A forró sütőbe toljuk, de a lángot mérsékelve kb 10-05 percig sütjük, azon forrón tálaljuk.


Egyszerű elkészíteni, biztos, hogy "siker"....

2011. december 20., kedd

Karácsonyi desszertek pohárban

Mindhárom desszert alapja a házi puding, ami a következőképpen készül:

Hozzávalók:
2 tojássárgája
2 ek liszt vagy keményítő
1 vaníliarúd
2 ek barna cukor (vagy méz, ebből kevesebb kell)
4 dl tej
3 ek mascarpone

A tojások sárgáját összekeverjük a keményítővel/liszttel, a tejet a felhasított vaníliarúddal felfőzöm. A meleg tejjel apránként hígítom a tojásos keveréket. Édesítem és sűrűsödésig főzöm. Ha kész, 10 percet hűtöm, majd hozzákeverem a mascarponét.

Mézes krémes

Hozzávalók:
1 adag házi puding
8 ek baracklekvár
8 dkg kekszdara (pl. Hobbits)
étcsoki vagy kakaóbabtöret

A poharak aljára 1-2 ek baracklekvárt rétegezünk, majd erre kekszdarát szórunk, végül jöhet rá a puding. A tetejére reszelt étcsokit vagy kakaóbabtöretet szórunk.
Tipp: Profi konyhatündérek készíthetnek 8 dkg cukorból karamellt is. Ezt összetörjük és a rétegek közé szórjuk.

Zserbó

Hozzávalók:
2 adag házi puding
15 dkg darált dió
8 ek baracklekvár (vagy narancslekvár, ezzel pikánsabb)
(Pekán)dió a tetejére

A darált diót száraz serpenyőben kevergetve megillatosítjuk, majd kihűtjük, végül a lefőzött pudinghoz keverjük. A poharak aljára egy réteg diós krémet simítunk, majd a lekvár, illetve erre ismét a diós krém. Tetejére durvára vágott diót vagy pekándiót szórunk.


Flódni

Hozzávalók:
10 dkg aszalt szilva
5 dkg darált mák
2 alma
fél tk őrölt fahéj
késhegynyi őrölt csillagánizs
fél citrom leve
1 adag házi puding
8 dkg darált dió

Az almákat meghámozzuk, kiszedjük a magházukat, kockákra vágjuk, hozzáadjuk a fahéjat, a csillagánizst, 5 dl vizet, a citromlét és megpároljuk. Ha puha, leturmixoljuk. Az aszalt szilvát apróra vágjuk, a mákkal összekeverjük. Itt nem is kell édesíteni, de ha valaki szeretné, tehet hozzá mézet. A pudinghoz keverjük a diót. A poharak aljára egy réteg szilvás mákot terítünk, erre jön az almakrém, majd pedig a diós krém.

forrás Nők lapja Cafe