"Azokban az években a labdarúgás több volt, mint sport. Nekünk magyaroknak. Több volt, mert a magyarság identitás-tudatát azokban az években a magyar sportmozgalom által elért világhírű sikerek fémjelezték" - emlékszik vissza Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa.
"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sport. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sport. Összes bejegyzés megjelenítése
2016. november 25., péntek
Ezen a napon történt - a legendás 6:3
A mérkőzés 1953 november 25.-én volt, az angliai Wembley- stadionban,
ahol 105 000 néző szeme láttára nyert a magyar 11, az addig 90 éve
veretlen angol válogatott ellen.

1953. november 25-én a magyar labdarúgó-válogatott sporttörténelmet írt.
Az előtt ugyanis soha egyetlen ország futballcsapatának sem sikerült
legyőznie Angliát a Wembley-ben. Nemzeti együttesünk fényes győzelme
előtt az egész világ megemelte kalapját.
"Azokban az években a labdarúgás több volt, mint sport. Nekünk magyaroknak. Több volt, mert a magyarság identitás-tudatát azokban az években a magyar sportmozgalom által elért világhírű sikerek fémjelezték" - emlékszik vissza Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa.
"Azokban az években a labdarúgás több volt, mint sport. Nekünk magyaroknak. Több volt, mert a magyarság identitás-tudatát azokban az években a magyar sportmozgalom által elért világhírű sikerek fémjelezték" - emlékszik vissza Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa.
2014. március 3., hétfő
- Tenisz Világnapja! Március 3-án hétfőn világszerte a teniszt ünnepelik.
Az idők folyamán a pálya is rengeteget változott. Eleinte a térfelet csak vonallal választották el, majd elkezdték használni a derékmagasságban kifeszített kötelet, majd később a hálót.
Rövidesen létrejöttek a fedett labdaházak, és a tenisz az uralkodók sportjává vált. A Hampton Court palotában az 1500-as években épült a teniszpálya, ahol VIII. Henrik is előszeretettel játszotta az akkori real tennist. Ekkor azonban a tenisz szabályai jelentősen eltértek a maiaktól.
A tenisz mai formája az 1800-as évek második felében kezdett kialakulni. A mai tenisz egyenesági felmenőjének számító lawn tenisst az 1870-es évektől kezdték játszani - füves pályán. 1872-ben alakult meg az első teniszklub.
Az első tenisztornát 1876-ban rendezték meg, melyet az 1877 júliusában megrendezett wimbledoni tenisztorna követett, ami így a legnagyobb múltú, ma is létező tenisztorna. Hamarosan világszerte rendeztek viadalokat, így Franciaországban, Írországban, Ausztráliában, és az Amerikai Egyesült Államokban is.
2012. szeptember 2., vasárnap
Paralimpia - 2012
A címvédő Sors Tamás aranyérmet nyert csütörtökön 100 méteres pillangóúszásban a londoni paralimpián.
Az 59.23 másodperccel világcsúcstartó, többszörös világ- és Európa-bajnok pécsi úszó - aki négy éve, Pekingben a magyar küldöttség egyetlen aranyát szerezte - végig vezetve nyert az S9-es sérültségi kategória döntőjében. A 20 éves sportoló az első magyar érmet nyerte Londonban.

Mindannyiunk
életében értékkel bír a sport, s ez még fokozottabban így van a
fogyatékkal élőknél: a sportolás során kialakított vagy csökkent
működésükből felerősített készségek, képességek növelik a környezettől
való függetlenséget, elősegítik a társadalomba való beilleszkedést.
Jó
félévszázaddal ezelőtt a brit kormány létrehozott egy rehabilitációs
központot a gerincvelő-sérülést szenvedett második világháborús
veteránok részére a Stoke Mandeville Kórházban, amelyet egy kiváló
neurológus, Dr. Ludwig Guttmann („a bénák Coubertinje” – ahogy XXIII.
János pápa jellemezte a Római Paralimpián) vezetett. Ami ma már
nyilvánvalónak és közhelynek tűnik,
az akkor még újszerű volt: a sport gyógyít, függetlenségre nevel,
elősegíti a beilleszkedést. A sport az egyik legfontosabb eszközzé vált a
rokkant személy rehabilitációjában. A rehabilitációs sport meglehetősen
gyorsan fejlődött rekreációt elősegítő szabadidősporttá, s néhány éven belül megtette első lépését a versenysport felé.
Az 59.23 másodperccel világcsúcstartó, többszörös világ- és Európa-bajnok pécsi úszó - aki négy éve, Pekingben a magyar küldöttség egyetlen aranyát szerezte - végig vezetve nyert az S9-es sérültségi kategória döntőjében. A 20 éves sportoló az első magyar érmet nyerte Londonban.
A sportoló fogyatékosok múltja több mint száz
évre tekint vissza. Tudunk arról, hogy már 1888-ban létezett sportklub
Berlinben siketek részére. A siketek nemzetközi sportszervezete (CISS)
már 1922-ben megalakult. Igaz, ők soha nem csatlakoztak másik
fogyatékosságot képviselő szervezetekhez, mind a mai napig
világjátékukat önállóan rendezik Silent Games néven.
A testi fogyatékosok sportja a II.
világháború után indul útjára a maga nagyszámú katona- és civil
sérültjével. A sportban találták meg azt az
eszközt, amely révén a legkisebbre csökkenthetik az egyébként
viszonylagos mozdulatlanságra ítélt lét kedvezőtlen következményeit.
A jelkép három zöld, piros
és kék mandalából, azaz keleti filozófiából ismert két őselvet, a
jangot és a jint magába foglaló körökből (T’ai ki) áll. Ez a hármasság
az NPB mottóját jeleníti meg: „mind, body, spirit”-et, azaz az emberben
egységesülő „lélek, test, szellem”-et.
Az öt mandalát
az olimpiai karikákhoz hasonlóan elhelyezve a fogyatékkal élők
sportjának szimbólumaként az 1988-as Nyári Paralimpiai Játékokon,
Szöulban használták először. Az 1989-ben megalakuló Nemzetközi
Paralimpiai Bizottság (NPB) ezt az ötös mandalát választotta szimbólumának.
2012. július 30., hétfő
Citius-Altius-Fortius
Minden sportoló álma, hogy olimpiát nyerjen.
Nemzetünk az olimpiai érmek és elért eredmények tekintetében a legjobbak közé tartozik. Több mint 200 ország közül, összesítésben, az előkelő 8. helyen állunk a világranglistán!
A Sport Mindenkié! A sport fegyelmet, akaraterőt, kitartást ad és nemesíti a lelket. A sport értéket közvetít!
" A sport megtanít becsületesen gyõzni, vagy emelt fõvel veszíteni.
A sport tehát mindenre megtanít. "
Hemingway
Minden jól mûködõ polgári társadalomban fontos
szerepet tölt be a sport. Egészségvédõ szerepérõl sokszor és sokan
írnak, de hajlamosak vagyunk a sport ember- és társadalomformáló
hatásáról elfeledkezni.
Korunk sajnálatos jellemzõje a kemény, sokszor
könyörtelen kenyérharc, az érvényesülésért, anyagi biztonságért való
küzdelem. E küzdelemben a fizikailag és szellemileg egyaránt jól
felkészültek óriási elõnyt szereznek.
A sport számos olyan dologra felkészít, ami az élet más területén hasznossá válhat.
Aki a sportpályán megtanulta a küzdést, a szabályok
betartásának fontosságát, az ellenfél tiszteletét, a bírói döntések
elfogadását, az megtanult veszteni és nyerni. Az igazi sportember képes a
vesztés után újra felállni és tovább küzdeni, ezáltal a civil életben
is hasznosabb, értékesebb tagja lesz a társadalomnak, mint aki könnyen
feladja a küzdést, vagy csak szabálytalan, törvénytelen úton tud
eredményt elérni. A sportban megtanulunk társainkkal együtt küzdeni egy
célért, megtanulunk alkalmazkodni a változó feltételekhez és a társakhoz.
2012. július 7., szombat
Balaton átúszás 2012.
Az egyik legnépszerűbb és legnagyobb szabású szabadidősport úszórendezvény a Balaton-átúszás
Az átúszás nagy valószínűség szerint extrém melegben zajlik majd, ezért kérnek mindenkit, hogy csak az vállalja a kihívást, aki teljesen felkészült és egészséges.
A résztvevőknek ezúttal is 5,2 km-t kell leküzdeniük Révfülöp és Balatonboglár között.
A középkorban az úszás a tiltandó tevékenységek közé tartozott. A felvilágosodás idején kezdett elfogadottá válni, majd megszületett a modern polgári úszósport. Hazánkban ez a folyamat a Szekrényessy Kálmán (1846–1923) nevéhez fűződik. 1880. augusztus 29-én ő úszta át először a Balatont, Siófok és Balatonfüred között. Ez a táv 14 km, Szekrényessy 6 óra 40 perc alatt teljesítette.
A verseny mind a mai napig nagy népszerűségnek örvendő tömegsporttá vált. (A siófok–balatonfüredi klasszikus Balaton-átúszás, az ún. Szekrényessy Kálmán-emlékverseny pedig azon túl, hogy legnagyobb hagyománnyal rendelkező hazai úszóversenyünk, egyben Európa legnagyobb nyílt tavi bajnoksága is.
A Balaton-átúszás lassan 128 éves lesz, de csak 1982 óta fix a kiinduló- és a célpontja, előtte másutt rendezték. Azóta népszerű eseménnyé nőtte ki magát. 2012-ben július 7-én kerül sor a 30. jubileumi átúszásra.A
2012. március 26., hétfő
Aki kenuval szelte át az Atlanti Óceánt
Nyolcvan helyett 60 nap alatt szelte át egyedül kenuval az Atlanti-óceánt Rakonczay Gábor, aki vasárnap épen és egészségesen kikötött Antigua szigetén.
Rakonczay Gábor nem adta fel!
Célba ért, kikötött, megcsinálta! Rakonczay Gábor kenuval vágott neki az emberpróbáló útnak, és a tervezett 80 helyett végül 60 nap alatt szelte át az Atlanti-óceánt. Így ő az első olyan kenus, aki egyedül, segítség nélkül teljesítette ezt a távot. Gratulálunk, Gábor!
A decemberben induló Rakonczayról február eleje óta semmilyen hír sem érkezett, mint utóbb kiderült, akkor azért szakadt meg a kapcsolat vele, mert hajója február elején felborult, a tőkesúly felfelé állt, és a szellőzőnyíláson folyt be a víz a kenuba. Felesége, Viktória mesélt a történtekről: “Gábor kinyitotta a kabinablakot, de aztán ömlött be a víz, és a hajó nagyjából tíz centire állt ki a vízből, fejjel lefelé. Majdnem elsüllyedt, megpróbálta kibillenteni a súlyt, de egyedül nem ment, egy nagy hullám segített neki. Ezután két napig folyamatosan evezett, hogy irányban tartsa a kenut.”
Aztán a 61. napon érkezett a hírt, hogy Rakonczay Gábor kikötött Antiguán, ezzel teljesítette hihetetlennek tűnő kísérletét.
A tervek szerint csak április elején kellett volna kikötnie, ám a 80 naposra tervezett távot végül 60 nap alatt tette meg! “Ezzel az idővel évtizedekig vezetni fogja a legjobb időrekordot” - nyilatkozta boldogan Rakonczay Viktória.
A sportember az Atlanti-óceánt átevező első magyar vegyespáros férfi tagja, három óceánátkeléssel a háta mögött. Feleségével 2006-ban evezték át az Atlanti-óceánt. Akkor több, mint ötven napot töltöttek szinte teljes magányban, és kikötés nélkül, felváltva evezték le az 5200 kilométert.
2006-os teljesítményükkel vegyes párosként világrekordot döntöttek. Washingtonban a National Geographic Adventure az év kalandja (Best of 2008 Adventure) díjjal ismerte el a teljesítményüket, Londonban pedig felkerültek a Guinness World Records listájára.
Rakonczay Gábor nem adta fel!
Célba ért, kikötött, megcsinálta! Rakonczay Gábor kenuval vágott neki az emberpróbáló útnak, és a tervezett 80 helyett végül 60 nap alatt szelte át az Atlanti-óceánt. Így ő az első olyan kenus, aki egyedül, segítség nélkül teljesítette ezt a távot. Gratulálunk, Gábor!
A decemberben induló Rakonczayról február eleje óta semmilyen hír sem érkezett, mint utóbb kiderült, akkor azért szakadt meg a kapcsolat vele, mert hajója február elején felborult, a tőkesúly felfelé állt, és a szellőzőnyíláson folyt be a víz a kenuba. Felesége, Viktória mesélt a történtekről: “Gábor kinyitotta a kabinablakot, de aztán ömlött be a víz, és a hajó nagyjából tíz centire állt ki a vízből, fejjel lefelé. Majdnem elsüllyedt, megpróbálta kibillenteni a súlyt, de egyedül nem ment, egy nagy hullám segített neki. Ezután két napig folyamatosan evezett, hogy irányban tartsa a kenut.”
Aztán a 61. napon érkezett a hírt, hogy Rakonczay Gábor kikötött Antiguán, ezzel teljesítette hihetetlennek tűnő kísérletét.
A tervek szerint csak április elején kellett volna kikötnie, ám a 80 naposra tervezett távot végül 60 nap alatt tette meg! “Ezzel az idővel évtizedekig vezetni fogja a legjobb időrekordot” - nyilatkozta boldogan Rakonczay Viktória.
A sportember az Atlanti-óceánt átevező első magyar vegyespáros férfi tagja, három óceánátkeléssel a háta mögött. Feleségével 2006-ban evezték át az Atlanti-óceánt. Akkor több, mint ötven napot töltöttek szinte teljes magányban, és kikötés nélkül, felváltva evezték le az 5200 kilométert.
2006-os teljesítményükkel vegyes párosként világrekordot döntöttek. Washingtonban a National Geographic Adventure az év kalandja (Best of 2008 Adventure) díjjal ismerte el a teljesítményüket, Londonban pedig felkerültek a Guinness World Records listájára.
2011. augusztus 21., vasárnap
Kajak-kenu Világbajnokság 2011. Szeged
2011. augusztus 17. és 21. között Magyarország vendégül láthatja a világ legjobb kajak-kenusait. Több mint 90 ország 2000 versenyzője a világbajnoki érmek mellett azért is küzd majd Szegeden, hogy kvalifikálja magát a 2012-es londoni olimpiára.
Magyar hősök, külföldi világsztárok, egzotikus országok kajakosai és kenusai csatáznak egymással a Maty-éren.
Szeged 1998 és 2006 után immár harmadszor lehet házigazdája kajak-kenu világbajnokságnak.
1998-ban itt ismerte meg a világ Kovács Katalin és Vereckei Ákos nevét, a magyar válogatott 7 arany-, 5 ezüst- és 5 bronzéremmel zárta a viadalt.
2006-ban aztán minden rekordot felülmúlt a magyar válogatott, 12 arany-, 2 ezüst- és 4 bronzéremmel örvendeztette meg a hazai szurkolókat.
2011-ben a tét még nagyobb! A MOL Kajak-kenu Világbajnokság az év legfontosabb hazai sporteseménye.
2011. július 14., csütörtök
Kékszalag
Csütörtök reggel 9 órakor elrajtolt Balatonfüredről a 43. Kékszalag Balaton-kerülő vitorlásverseny mezőnye.
A
szervezők tájékoztatása szerint 588 hajó vágott neki a légvonalban 145 km-es távnak. A versenyzők Balatonfüredről először Balatonkenesére, onnan Siófokra, majd a tihanyi szoroson át Keszthelyre vitorláznak, a befutó pedig ismét Balatonfüred előtt lesz. A meteorológiai előrejelzések nagy hőséget és gyenge szelet jósolnak, ám délutánra egy hidegfront betörését várják, ami akár 70-80 kilométer/órás erejű széllel is járhat.
A 43. Kékszalag szombat reggel 9 óráig tart, a vitorlásoknak így 48 óra alatt kell teljesíteniük a távot.
A
A 43. Kékszalag szombat reggel 9 óráig tart, a vitorlásoknak így 48 óra alatt kell teljesíteniük a távot.
Kékszalag Európa legrégebbi és leghosszabb tókerülő versenye.Már az első világháború idején kialakult a gondolata egy nagyszabású balatoni vitorlásverseny rendezésének. Sajnos a nagy álom az események másként alakulása miatt csak a harmincas évek elejére valósulhatott meg.
A gondolat kiötlői egy megszakítás nélküli versenyt szerettek volna létrehozni, amelynek győztese a leggyorsabb hajó lenne.
Olyan versenyt akartak, amilyen még soha nem volt a Balaton történetében. Sőt, a hajók a partok érintése nélkül versenyeztek volna.
A Kékszalag verseny minden hajóstól rettentő nagy figyelmet, valódi hajós felkészültséget, igazi vitorlázó tudást, maximális odaadást, fegyelmet, azaz, teljes egészében talpraesett, ízig-vérig elszánt hajós embert kíván.
Olyan versenyt akartak, amilyen még soha nem volt a Balaton történetében. Sőt, a hajók a partok érintése nélkül versenyeztek volna.
A Kékszalag verseny minden hajóstól rettentő nagy figyelmet, valódi hajós felkészültséget, igazi vitorlázó tudást, maximális odaadást, fegyelmet, azaz, teljes egészében talpraesett, ízig-vérig elszánt hajós embert kíván.
Gondolataikat, elképzeléseiket meg is fogalmazták, azt a nyilvánosság elé tárták a következő formában ...
"Éppen ezekért a hajós erényekért egy versenyt írunk ki, melynek első díja a Balaton kékszalagja volna" - olvasható a korabeli szöveg. Az első Kékszalag elindulása óta amely immáron 70 éve volt ugyan, többször is változtak az alapszabályok, de az alapötlet filozófiája végigkíséri, végig kisérte a verseny egész eddigi történetét, pályafutását.
A verseny ötletének szorgalmazói a Balatonfüreden megalapított Hungária Yacht Club kiemelt tagjai voltak. Elképzelésük szerint a verseny nem csupán a hajók tökéletességét, megalkotóiknak a munkáját, tervezői zsenialitásuknak, hanem a vitorlázók valódi rátermettségét, végtelen kitartását, navigációs tudományát is nagymértékben próbára teszi.
2001-ben úgy döntött a Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége, hogy a Kékszalag versenyeket minden évben meg fogják rendezni. Döntésük alapján minden páratlan évben hagyományos versenyeket rendeznek, ahol jóval szigorúbb szabályok az érvényesek az osztályokra, míg a páros években mindenki számára elérhető a verseny. Itt egy korlátozás van érvényben, hogy csak egytestű hajók indulhatnak versenybe.
A Kékszalag verseny kitalálóinak álma valóra vált!
"Éppen ezekért a hajós erényekért egy versenyt írunk ki, melynek első díja a Balaton kékszalagja volna" - olvasható a korabeli szöveg. Az első Kékszalag elindulása óta amely immáron 70 éve volt ugyan, többször is változtak az alapszabályok, de az alapötlet filozófiája végigkíséri, végig kisérte a verseny egész eddigi történetét, pályafutását.
A verseny ötletének szorgalmazói a Balatonfüreden megalapított Hungária Yacht Club kiemelt tagjai voltak. Elképzelésük szerint a verseny nem csupán a hajók tökéletességét, megalkotóiknak a munkáját, tervezői zsenialitásuknak, hanem a vitorlázók valódi rátermettségét, végtelen kitartását, navigációs tudományát is nagymértékben próbára teszi.
2001-ben úgy döntött a Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége, hogy a Kékszalag versenyeket minden évben meg fogják rendezni. Döntésük alapján minden páratlan évben hagyományos versenyeket rendeznek, ahol jóval szigorúbb szabályok az érvényesek az osztályokra, míg a páros években mindenki számára elérhető a verseny. Itt egy korlátozás van érvényben, hogy csak egytestű hajók indulhatnak versenybe.
A Kékszalag verseny kitalálóinak álma valóra vált!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
