"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2012. január 3., kedd

A magyarság ezer éve

Hősök, királyok, szentek – a magyar történelem képei és emlékei a Magyar Nemzeti Galériában.

Több mint száz, javarészt nagyméretű történelmi tablóval, portréval és dokumentummal, egyebek között Munkácsy Mihály Honfoglalás című festményével találkozhat a Hősök, királyok, szentek – A magyar történelem képei és emlékei című kiállítás közönsége 2012. január 3-tól a Magyar Nemzeti Galériában.


A reprezentatív tárlat jelentős részében a 19. századi historikus festészet jól ismert alkotásait vonultatja fel. /MTI/

2012. január 2., hétfő

Mit hoz 2012 ???

A 2012. év valószínűleg kitüntetett év lesz..

Vajon mi vár ránk?

A maják meg voltak győződve arról, hogy ezen napon sok furcsa dolog fog történni. Ugyanis a maja naptár 5126 évet ölel föl a világ teremtésétől kezdve s éppen itt, 2012-ben marad abba. S nem folytatódik tovább. Persze, ez nem minden ember szerint jelenti a világvégét

//Természetesen nem tudjuk pontosan, hogy mi fog történni 2012. december 21-én, de amíg elérünk odáig, éljünk a jelenben. /


26.000 év után ismét megfigyelhető lesz majd az égbolton egy óriási, csillagokból és bolygókból álló kereszt. Ez a maják szerint egy kozmikus energiacsatornát nyit meg amely keresztülfolyik a földön, megtisztítja azt, és mindazt ami rajta él, egy magasabb szellemi szintre emeli. Ezután egy új, 26.000 éves ciklus kezdődik majd, a maják szerint.

De,

Még a maja kultúrával hivatalból foglalkozó szakemberek szerint sem mindenki ért ezzel egyet. Így az University Of Texas egyetem közép amerikai osztályának vezetője is éppen ellentétes véleményen van. Közép- Amerikában ma is kb 6 millió maja él, s ez az egyetem tanulmányozza a kultúrájukat.

Nézzük meg Szibilla, a híres római jós mit jövendölt? Ő arról nevezetes hogy előre megjövendölte Hannibál eljövetelét Rómába. Többek között azt is megjósolta hogy 9 generáció lát majd napvilágot, s mindegyik 800 évig él majd. Ha figyelmesen utánaszámolunk, akkor rájövünk hogy az utolsó generáció 2000 környékén kellett hogy elkezdődjön. Mit is ír a jós? „a Földet erős földrengés rázza majd meg, mely sok várost az óceán mélyébe ragad. Háború lesz. A tűz az égből hull majd alá és sok város lángokban pusztul majd el. A fekete füst beárnyékolja az egész földet. Ekkor megismerik majd az Istenek haragját.

/Dr.Kovács József/

A maja naptár 2012-re felállított teóriájának a kínai Sárkány éve sokban ellent mond, hisz a keleti filozófia éppen ezen éveket tartja a legsikeresebbeknek. Az utóbbi években egyre több ember ébredt rá saját tudatára és teremtő erejére. A sok spirituális gondolat még több hasonló gondolatot vonz magához. Így egyre jobban elérjük a kritikus tömeget, amikor már nincs megállás. Ahogy megváltoznak az emberek gondolatai és érzelmei, úgy változik a világ is. Amire ráhelyezzük a figyelmünket, ott találjuk a világunkat is. A rezgések is egyre magasabbak lesznek, ezáltal jön létre a dimenzióváltás.
(forrás: ezoterikus.hu)

Milyen időjárást hoz 2012?

A pusztító áradásoktól kezdve a tomboló szélviharokon és gyilkos tornádókon át egészen az éhínséget okozó szárazságokig a 2011-es év kétségtelenül rekordernek számít a rossz időjárás tekintetében.

Korai lenne ugyan pontos előrejelzésekkel szolgálni a jövőre nézve, ám a biztosítók és a szakértők mégis egyértelmű tendenciáról beszélnek: még szélsőségesebb és még költségesebb időjárási viszonyokra számíthatunk 2012-ben. A német Munich Re viszontbiztosító szerint a természeti katasztrófák okozta károk teljes összege a rekordnak számító 310 milliárd dollár volt az év első kilenc hónapjában. A gazdasági veszteségek 80 százaléka az ázsiai-csendes-óceáni régióban keletkezett, és 1980 óta az időjárással összefüggő pusztítások száma több mint háromszorosára nőtt világszerte.


Áradások és hőség

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet szerint az Egyesült Államokban rekordnak számító 12 egymástól független, milliárdos – összességében 52 milliárd dollár – nagyságú természeti katasztrófa történt 2011-ben. A Meteorológiai Világszervezet szerint az éghajlati adatok 19. században megkezdett rögzítése óta az idei év a tízedik a forrósági rangsorban. A hasonlóan erős – a Csendes-óceán felszíni vizeinek lehűlését okozó – La Nina-jelenséggel kísért évek közül pedig az eddigi legmelegebb.

Az elmúlt 15 évben mérték az eddigi 13 legforróbb évet, és az északi-sarki nyári olvadás során idén érte el az eddigi második legalacsonyabb értékét a tengeri jég kiterjedése. A szakemberek szerint a melegedő légkör és növekvő páratartalma kedvező körülményeket teremt a szélsőségesebb időjárási viszonyoknak. Az ipari tevékenység, a közlekedés és az erdőirtás során felszabaduló üvegházhatású gázok pedig a hőmérséklet további növekedéséhez vezetnek.

Januárban pusztító árhullámok söpörtek végig Ausztrália keleti partvidékén: 35 ember halálát és kétmilliárd dolláros biztosítási kárt okozva elárasztották a szénbányákat, az utakat, a síneket, és több ezer otthont. Ez idő alatt valóságos hódzsungelek lepték el az Egyesült Államok egyes részeit. A Yasi ciklon – az Ausztráliát eddig sújtó egyik legnagyobb és legerősebb vihar – februárban söpört végig az északi Queensland államon, elpusztítva a helyi cukor- és banántermést.

Márciusban 8,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét, amely után pusztító szökőár söpört végig a szigetország part menti régióin. Májusban tornádó pusztított az amerikai Joplin városában, 160 ember halálát okozva. A Kína középső és déli részét sújtó júniusi áradások több mint száz ember életét követelték és több mint félmillió embert kellett kitelepíteni.

Az Afrika szarván elhelyezkedő országok július óta küzdenek az elmúlt évtizedek legsúlyosabb szárazságával, amely 13 millió embert fenyeget éhínséggel és várhatóan még 2012-ben is éreztetni fogja a hatását. A július és november közötti thaiföldi áradások több mint 600 ember halálát okozták. Az Irén hurrikán legkevesebb 40 embert ölt meg augusztusban az Egyesült Államok keleti részén, és az elmúlt évtizedek legsúlyosabb áradásait idézte elő néhány államban. Szeptemberben száznál több ember vesztette életét Kambodzsában és Vietnám déli részén a Mekong folyó 10 éve nem látott mértékű áradása miatt.

A Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanaóra decemberben lecsapó Washi trópusi vihar heves áradásokat és földcsuszamlásokat idézett elő több mint 1200 ember halálát okozva. A Texas államot sújtó egészéves szárazság több mint ötmilliárd dolláros gazdasági veszteséget, és 1,6 millió hektárnyi területet elpusztító erdőtüzet eredményezett.

A szakemberek szerint a La Nina jelenség 2012-ben is éreztetni fogja a hatását: várhatóan átlag feletti esőzéseket eredményez Ausztrália északi és keleti részén, és a normálisnál több ciklont okoz a november és április közötti ausztrál viharszezonban. Emellett – a Csendes-óceán keleti és középső felszíni vizeinek felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség hiányában – meghosszabbíthatja az atlanti-hurrikánszezont is.

Európa nagy részén, a skandináv régióban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is a normálisnál melegebb időjárás várható január és március folyamán.
/hvg.hu/ MTI/


Mit hoz neked 2012?

A számmisztika elárulja

Szerelem, siker, netán anyagi biztonság? Hívd segítségül a számokat annak érdekében, hogy megfejtsd, mi vár rád 2012-ben.
A számmisztika szerint a személyes év nagy jelentőséggel bír, megmutatva, hogy az adott időszakban milyen lehetőségekre számíthatsz.

Mindezt úgy számolhatod ki, hogy a legutolsó születésnapod dátumának számjegyeit összeadod, majd egy számjegyre egyszerűsíted. Például, ha 1973.10. 26-án születtél, és most 2011.12. 28. van, akkor add össze a legutolsó születésnap számjegyeit, vagyis 2+0+1+1+1+0+2+6 = 13. Ezt redukáld le úgy, hogy egyjegyű legyen, vagyis 1+3 = 4, így a te személyes számod a 4-es.

1-es személyes év

2012 számodra minden szempontból a kezdeményezés és a kezdés ideje, kiválóan alkalmas bármilyen új vállalkozás beindítására, bővítésére. Az élet minden területén a változások jegyében telik az év, tulajdonképpen bármi megtörténhet, ami úgy kezdődik, hogy új. Semmit nem szabad elvetned, légy határozott és nyitott mindenre, a siker kulcsa az állok elébe életérzés.
2-es személyes év

Szerencsés események történhetnek, ami az előző év eredménye is lehet, amennyiben akkor kezdeményező, aktív és optimista voltál. 2012 előnyös most a kivitelezésre, együttműködésre, mások támogatására - használj ki minden alkalmat ezek szellemében. Ne lepődj meg, ez az év passzívabb lesz, mint az előző volt, most inkább az a fontos, hogy minél több energiát gyűjts.

3-as személyes év

Egy igazán eseménydús, pezsgő és vidám évre számíthatsz. Utazások, rengeteg társasági összejövetel és szereplés jellemzi a 2012-es évedet, melynek során kihasználhatod sajátos fellépésedet és kisugárzásodat. Lehengerlő stílusod lesz az, ami determinál a sikerre, méghozzá az élet minden területén - munkában, családi és szerelmi ügyekben egyaránt gyarapodás várható.

4-es személyes év

Sokkal nyugodtabb, lassabb, csendesebb év lesz 2012, mint amilyen a tavalyi volt. Célszerű szorgalmat és alaposságot igénylő tevékenységeket végezned, melyeknek nem azonnal, hanem az év második felében érik majd be a gyümölcse. Mindenfajta befektetésre, önképzésre, építkezésre alkalmas ez az időszak, különösen, ha türelmes vagy, és nem azonnali eredményt vársz.

5-ös személyes év

Váratlan események, szerencsés fordulatok, rögtönzött megoldások, rendkívüli változékonyság jellemzi az új évet - a jelszavad az lesz, hogy egy biztos, mégpedig az, hogy semmi sem biztos. Meg kell tanulnod a mának élni. Sokszor lesz szükséged némi spontaneitásra, ami időnként stresszel jár számodra, viszont a közérzeted és a hangulatod akkor lesz a legjobb, ha lazán és rugalmasan állsz minden változáshoz.
/Forrai Ildikó/


??????? 2012....


A csók

2012 Klimt éve lesz Bécsben: 9 egyedi kiállítás

A festőgéniusz Gustav Klimt 2012-ben lenne 150 éves. A bécsi művészvilág kilenc nagyszabású kiállítással tiszteleg Klimt előtt.
„Aki szeretne rólam valamit megtudni, az nézze meg figyelmesen a képeimet”. Gustav Klimt az egyik legjelentősebb osztrák festő volt és talán a bécsi Jugendstil legismertebb képviselője. Klimt 1862-ben született a Bécs melletti Baumgartenben. 1876-ban, alig 14 évesen kezdi meg tanulmányait a bécsi iparművészeti iskolában, 1883-tól Ferdinand Laufberger irányításával. Tanulmányaival 1883-ban végez.
1897-ben Klimt egyike volt a bécsi Secession alapító tagjainak, majd 1905-ös kilépéséig a művészegyesület elnöke. Már korai alkotói korszakában is jelentősen
változott stílusa. Klimt szakított az akadémiai ideálokkal és ettől kezdve kitűnt erős színhasználatával, az arany háttér intenzív alkalmazásával, ornamentális elrendezéseivel, valamint részben erős szimbolitásával. Gustav Klimt, mint a bécsi szecesszió legfőbb képviselője befolyásos helyet foglalt el a Monarchia művész- és kulturális világában és a bécsi előkelő társaság közkedvelt portréfestője volt.

1902-ben alkotta meg Klimt a Beethoven-Fríz néven ismert képciklusát. Szoros barátság fűzte Josef Hoffmannhoz és Kolo Moserhez, akik 1903-ban megalapították a Bécsi Műhelyet.

Klimt a tájképfestés területén és grafikusként is maradandót alkotott. Klimt összekötő kapocsként tekinthető a hisztorizmus és a modern irányzatok, mint pl. Egon Schiele művészete között.

Gustav Klimt 1918. február 6-án hunyt el Bécsben agyvérzésben, sírja a hietzingi temetőben található.
Klimt A csók c. festménye művészetének csúcspontja

Gustav Klimt forradalmasította a festészetet. Arannyal gazdagon díszített képei napjainkban a világ legdrágábbjai közé tartoznak. Szokatlan női portréi a késő 19. és a korai 20. század polgárságának felemelkedését dokumentálják. Művészileg tükrözi Klimt munkássága a Ringstraße-ból elinduló utat az absztrakció kezdetéig. Míg műveit hazájában gyakran kritikával fogadták, Gustav Klimt külföldön számtalan díjat nyert.

Klimt élete nagy részét Bécsben töltötte. Leghíresebb festménye, A csók, ma a bécsi Belvedere-ben látható. A Csók nem csak a művészet világát változtatta meg. A kép már szinte szakrálisan egybefonódó szerelmeseivel a modern művészet szimbólumává vált. Mindenki maga döntheti el, hogy a Jugendstil-mű kifejező ereje az idők során mennyire vált a kommercializálódás áldozatává. Klimt művészetének időállóságát minden esetre igazolja napjainkig tartó, töretlen népszerűsége.

/forrás. Klimt év,Bécs

Január hónap

Miként általában minden kezdethez, január első napjaihoz is számos időjárási regula kapcsolódik. A britek szerint első három napja kormányozza az első három hónapot. A régi angol népi megfigyelés alapján, amilyen január második napján az időjárás, olyan lesz szeptemberben. Egy másik, még a rómaiak idejéből származó hiedelem azt mondja, hogy ha a kalendák napja (január elseje) nyáriasan napos, május elsejéig télies időjárás várható. A svédek számára pedig a Krisztus születését követő kilencedik nap (január harmadika) használatos időjóslásra, úgy tartják, hogy az e napra jellemző időjárás a következő kilenc hét során is meghatározó lesz.



Nálunk a középkorban a januárt, még januárius hónapnak, Boldogasszony havának hívták. A magyarok képzetében Boldogasszony a szülést segítő anyaistennő. Boldogasszonynak nevezik Szűz Máriát, és Boldogasszonynak tartják a várandós asszonyokat, a gyermekágyas kismamákat. A gyermekágyat valamikor Boldogasszony ágyának tekintették.

A 16. század végén íródott Csízió számos életviteli tanáccsal látta el olvasóit: "Boldogasszony havában igyál jó bort, és ha van, édes italt. Az ürmösbor mellednek fájása ellen igen jó. (...) Megeheted a kövér disznópecsenyét, kolbászt és ludat mustárral vagy borsos eczettel. Eret ne vágass. Ha mennydörgést hallasz e hónapban, kegyetleneknek halálát jelenti."


Január 1. Újév: Ha ez a nap szép, fényes időt hoz, azzal azt jövendöli, jó és bőven termő lesz az év. Ha csillagos az újévi éjszaka, rövid lesz a tél. Hosszú lesz ellenben a tél, ha az esztendő első reggelén északi, hideg szél fúj.
Január 18. Piroska: A mondás úgy tartja, ha ezen a napon fagy, akkor a következő negyven napon is fagyos lesz az idő.

Január 21. Ágnes: "Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, hogy teljék a pince."

Január 22. Vince: "Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince" ill. "Hogyha fénylik Vince, megtelik a pince - ha meg nem csepereg, nem lesz elég bor.
Január havi gyakori csikorgó téli idő után 25-éhez kapcsolták a pálfordulást, azaz az időjárás gyökeres megváltozását. Ebben az időszakban, ezen fordulatok rendszeresen jelentkeznek is.

Hideg van, támadnak a vírusok.

Melegítő, vitamindús, immunerősítő és megfázást gyógyító ételekre van szükségünk.

A piac nagy választékban kínál gyógyító hatású almát, rákellenes céklát, káposztaféléket, és zellert, étvágyfokozó és köhögést csillapító fekete retket, antibiotikus hatású tormát és hagymaféléket, melegítő hatású sütőtököt, energiát adó burgonyát, olajos magvakat és babféléket.


Sárgarépa:
Egy szelet sárgarépa úgy néz ki, mint egy emberi szem.

A pupilla, az írisz, a sugárirányú vonalak úgy néznek ki, mint az emberi szem.

A sárgarépa nagyszerűen feljavítja a szem vérkeringését és működését.

Paradicsom:
A paradicsomnak négy kamrája van és piros.
A szívnek négy kamrája van és piros A kutatások azt mutatják, hogy a paradicsomok tele vannak lycopine-okkal amik igazi táplálék a vérnek és a szívnek. (lycopine: antioxidáns, hatása erősebb a C -vitaminnál, lassítja a sejtek öregedését)

Szőlő:
A szőlők fürtökben lógnak, formájuk, mint egy szív.

A szőlőszem olyan, mint egy vérsejt, a mai kutatások szerint a szőlő élénkíti a szívet és a vért.

Dió:
A dió olyan, mint az agy, jobb és bal félteke, a kisagy és a nagyagy.
A gyűrődések és a behajtások olyanok, mint az agykéreg Tudjuk, hogy a dió jelentősen segíti az agyműködést.




Zeller, Kínai kel, Rebarbara:
A zeller, a kínai kel és a rebarbara olyanok, mint a csontok.
Ezek erősítik a csontokat. A csontok 23 % szódát tartalmaznak.
Ezek a zöldségek is 23 % szódát tartalmaznak.
Ha nincs elég szóda az étrendedben, a szervezet kivonja a csontokból és emiatt csontjaid meggyengülnek.
Ezek az ételek megerősítik a csontvázat.


Narancs:
A narancs a grapefruit és az egyéb citrusfélék segítik a mell egészségét és a nyirokmirigy csomók mellből való eltávozását.

Hagyma, fokhagyma:
A hagyma olyan, mint az emberi sejt.
A tudomány mai állása szerint segítik eltávolítani a veszélyes mérgező és hulladék anyagokat a sejtekből. Erősíti és ellenállóvá teszi a sejteket, erősítve az immunrendszert.
Könnyeket fakasztanak, amik viszont tisztítják a szemet!

2012. január 1., vasárnap

2012. Az év első napja


Itt az új év, új jót hozzon,
régi jóktól meg ne fosszon,
de ha az új jót nem is hozhat,
vigye el a régi rosszat!

A télközépre eső, karácsonyi, újévi évkezdés a napév szerinti időszámítással együtt honosodott meg Európában, s a római birodalomból sugárzott szét. Az egységes január elsejei évkezdést azonban sok nép csak az utolsó évszázadokban fogadta el, hazánkban is csak néhány évszázad óta kezdődik ezen a napon az év.

Az évkezdő újévi szokások főként abból a hitből nőttek ki, hogy a kezdő periódusokban végzett cselekmények analógiás úton maguk után vonják e cselekmények későbbi megismétlődését, ezért az emberek, hogy az egész évi jó szerencsét biztosítsák, igyekeztek csupa kellemes dolgot cselekedni.

Úgy tartja a népi babona, ha újév napján lencsét eszünk, az év során sok pénzünk lesz. Ha nem is hisz benne, azért készítse el ezt a remek ételt.

A 12 hónap

Csikorgott a fagy, szélcsend volt, a tiszta ég csupa csillag.
- Bumm! - ágyúlövés köszöntötte az új esztendőt; Szilveszter éjszakája
volt, és tizenkettőt kongattak a toronyban.
- Tra-ra! Tra-ra! - zengett a kürt. Jókora postakocsi állt meg a
városkapu előtt. Tizenkét utasa volt, többen nem is fértek volna el
benne.
- Éljen! Éljen! - hangzott ki a vidám köszöntő a házakból, ahol teli
poharak csendültek össze az új esztendő tiszteletére.
- Boldog új esztendőt! Jó szerencsét, egészséget, takaros kis feleséget!
Baj, bosszúság elkerüljön az új esztendőben! - kívántak egymásnak
szerencsét az emberek.
Rázták egymás kezét, összekoccantották poharukat, hogy csak úgy
csengett. Javában folyt az ünnepi vigasság, amikor a postakocsi
tizenkét utasával megállt a város kapuja előtt.
Ugyan kiket hozhatott? Az utasoknak rendben volt az útlevelük,
málhával érkeztek, még ajándékot is hoztak nekem, neked,
mindenkinek a városban. Kik lehetnek, s mit hoztak nekünk?
- Jó reggelt! - köszöntötték a kapu őrét.
- Jó reggelt! - felelte az, mert az óra már elkongatta az éjfelet. Aztán
megkérdezte az első utast, amikor kilépett a kocsiból: - Mi a neve? Mi a
foglalkozása?
- Nézd meg az útlevelemben! Tudsz olvasni! - felelte az első utas. - Én:
én vagyok! - szép szál legény volt, prémes bekecset, prémmel bélelt
csizmát viselt. - Az vagyok, akiben annyian reménykednek. Látogass
meg holnap, újévi ajándékot kapsz tőlem. Rézpénzt meg ezüstpénzt
hajigálok az emberek közé, bálokat rendezek, harmincegy bált, ennyi
éjszaka áll rendelkezésemre. A hajóim jég közé fagytak, de a
szobámban jó meleg van: Kalmár vagyok. Január a nevem.
Nyomban utána a második utas szökkent le nagy vidáman a postakocsi
hágcsóján, álarcosbálok, komédiák, táncos mulatságok fő-fő mestere.
Nem volt nála egyéb, csak egy nagy hordó.
- Ebből a hordóból ugranak majd ki farsangkor a jókedv ördögei! -
kiáltotta. - Mert mulatni akarok meg mulattatni, amíg tart az élet, mert
az egész családból az én időmet szabták a legrövidebbre. Csak
huszonnyolc napom van. Talán megtoldják még egy nappal, de az se
sokkal több. Éljen a vígság!
- Tilos a csendháborítás! - intette rendre az őr.
- Nekem ugyan nem tilos! - kiáltotta hetykén az utas. - Karnevál
hercege vagyok. Február a nevem.
Előbukkant a harmadik utas is. Ösztövér legény volt. Ínséges formájú,
mint a böjt maga. Időjóslással foglalkozott, s az bizony nem valami
zsíros hivatal. Nem volt rajta egyéb dísz, csak egy kis ibolyacsokor a
gomblyukában; de nagyon apró ibolyákból.
- Március, hopp! - kiáltott rá a negyedik, aki nyomban utána lépett ki a
kocsiból, és meglökte az előtte állót. - ugorj be az őr szobájába, jó
puncsot főztek ott, érzem a szagát! - De ez a negyedik csak lódított,
áprilist akart járatni a társával, így mutatkozott be az őrnek. Bolondos
legénynek látszott, olyannak, akinek több az ünnepnapja a munkás
napjánál. - Föl-alá táncol a kedvem! - rikkantotta. - S ahogy a kedvem
tartja, eső esik, vagy nap süt. Sír az egyik szemem, nevet a másik, ezt
csinálják utánam! Csupa nyári ruha van a ládámban, de nem vagyok
bolond, hogy fölvegyem! Itt vagyok! Tavaszi lakkcipőben, de téli
kesztyűben megyek sétálni vasárnap.
Nyomában egy hajadon libbent le a kocsiról.
- Május vagyok! - mutatkozott be. Bükkfalevél színű selyemruhát
viselt, kökörcsin koszorút a hajában; szagosmüge illata áradt a
ruhájából olyan erősen, hogy az őr eltüsszentette magát. - Egészségére!
- mosolygott rá a hajadon. Ó de gyönyörű szép volt! Énekelni is, de
nem a színházban, hanem kinn a zöld erdőben, a maga
gyönyörűségére.
- Most jön a menyecske! - kiáltották, s lesegítették az ifjú Június
asszonyt a kocsihágcsón. Szép, sudár teremtés volt, rátarti és fürge
mozgású. Látszott rajta, azért jött a világra, hogy munkára tanítsa az
álomszuszékokat. De lakomát is adott, méghozzá az esztendő
leghosszabbik napján, hogy vendégeinek ideje legyen a sokféle jót
elfogyasztani. Járhatott volna a maga hintaján is, de postakocsin
döcögött a társaival, ezzel is mutatva, hogy cseppet sem gőgös.
Különben sohasem utazott egyedül: mindenüvé elkísérte öccse, a
Július.
Piros arcú legény volt ez a Július, szalmakalap hetykélkedett a fején.
Kevés málhája volt, nem is jó a nagy melegben sokat cipelni, csak
fürdősapkáját meg úszónadrágját lóbálta a kezében.
Aztán az anyja következett, Augusztus asszonyság. Ez aztán ügyes
asszony volt! Gyümölcsöt árult, halastavai voltak, érett kalászú
gabonaföldjei. Széles szoknyájában szaporán jött-ment, csak úgy égett
a kezében a munka, maga hordta a kancsót a mezőre az aratóknak. -
Arcod verítékével szerzed a te kenyeredet! - ez volt a jelszava.
De az aratóünnepen aztán nem sajnálta a jókedvet a munkásembertől.
Utána egy férfi lépett ki a kocsiból, festőféle volt, a színek mestere:
Szeptember. Ha akarta, vörösre, aranyosra, barnára festegette az erdő
minden zöld levelét. Munka közben feketerigók hangján fütyörészett;
ráérős idejében komlósört erjesztett, mert ehhez is értett. Egy
festékesdoboz meg egy nagy ecset volt minden útipoggyásza.
Földesúr formájú bátyja követte a sorban; most is a szántás-vetés járt
az eszében, egyre azon törte a fejét; elvetett-e mindent idejében. De a
vadászat örömeiről se feledkezett meg: vadászpuska csöve meredt
Október uraság válla mögött, vadászkutya szökdelt a sarkában, dió
csörgött-zörgött a tarisznyájában. Temérdek málhája volt, még egy
újfajta ekét is hozott magával. Egyre csak a földről beszélt, de alig
lehetett érteni a szavát bátyja hangos prüszkölésétől meg
krákogásától.
Olyan náthás volt ez a szegény November, hogy lepedőt használt
zsebkendőnek, de még így, betegen is el kellett kísérnie a béreseket az
új helyre, ahová beszegődtek. Azzal vigasztalta magát, hogy majd
kigyógyul a meghűlésből, ha fát fűrészel - mert egy fatelep
fűrészmestere volt. Estelente fakorcsolyákat faragcsált a
parasztgyerekeknek, mert tudta, hogy hamarosan szükségük lesz rá.
Utolsónak az öreg December anyóka kászálódott le a kocsiról.
Parazsasfazekat hozott a kezében, mégis didergett. De a szeme fénylett,
mint két tiszta csillag. Másik kezében virágcserép: egy zsenge kis fenyő
zöldellt benne. - Ezt mindenüvé magammal viszem - mondta. -
Ápolom, gondozom, hogy karácsonyig nagyra nőjön, és színes
gyertyácskák, aranyalmák, bábuk teremjenek az ágain. Akkor alája
ülök magam is, előveszem a meséskönyvemet, és mesélek belőle a
gyerekeknek. Azok csöndben ülnek, hallgatnak, de a karácsonyfa ágain
megelevenednek a bábuk, a kis viaszangyal a fa csúcsán megrázza
aranyporos szárnyát, s leröppen a gyerekekhez, megcsókolja őket.
- No, mehet a kocsi tovább! - kiáltott a városkapu őre. - Megvan mind a
tizenkét utas. Jöhet a következő postakocsi!
- Előbb ezt a tizenkettőt bocsátjuk be a kapun - mondta a
városkapitány. - Lépjenek be sorra, egymás után! Az útlevelük itt
marad, egy-egy hónapig érvényes mindegyik. Tessék belépni

2012.

Boldog Új Évet! Happy New Year!




Nagy László:
-
ADJON AZ ISTEN


Adjon az Isten
szerencsét,
szerelmet, forró
kemencét,
üres vékámba
gabonát,
árva kezembe
parolát,
lámpámba lángot,
ne kelljen
korán az ágyra
hevernem,

kérdésre választ
õ küldjön,
hogy hitem széjjel
ne düljön,
adjon az Isten
fényeket,
temetõk helyett
életet --
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon ugyis, ha
nem kérem.