Egység. Egyensúly. Harmónia. Béke.
A kínai filozófia két alapelven nyugszik, amelyek néha ellentmondóak, de mindazonáltal függnek egymástól. A két elv a yin és yang. S habár a yin és yang néha egymással ellentétes, de sohasem zavarják egymást, mindkettőnek szüksége van a másikra, egyik nélkül a másik nem létezik, egyik sem fontosabb a másiknál.
A Jin és a Jang jel először a Ji King-ben (Változások Könyve) szerepel, kb. i.e. 1250 körül. A jin jel jelentése: a hegy árnyékos oldala, a jang jel jelentése pedig: a hegy napos oldala.
Kettejük dinamikus együttműködése a mindenség egysége és egyensúlya.
A Yin és Yang negatív és pozitív, víz és tűz, nő és férfi, az őselemek egymásra hatásának jelképe.
A kínaiak úgy tartják, hogy a Yin és Yang az idők kezdetétől jött létre, mikor villám hasított a kozmikus őssötétbe és semmibe. Ekkor minden súlyosból és sötétből Yin keletkezett, miközben amire csak a villám fénye hullott, könnyű súlytalan Yang-á változott.
A Yin és Yang jelkép a természet megfigyelésén alapul. Az égitestek csillagok, és bolygók ugyancsak Yin vagy Yang minőségűek , a Nap Yang, a Hold Yin.
A természetben szintén együttesen van jelen Yin és Yang, a hegyek Yang míg a folyók Yin.
Ha változásban tudjuk szemlélni világunkat, ha megértjük, hogy az élet folyamatos átalakulás, mint az (évszakok körforgása, éjszakák, nappalok váltakozása,) jobban eligazodunk majd a modern világ útvesztőiben.
Minden emberben van Yin és Yang csak a férfiakban több a Yang elem a nőkben pedig a Yin. Kettő kapcsolata állandó, folytonos (mint a jelkép tükrözi), egymást kiegészítő, szoros egységet alkotja meg az egészet.
A hétköznapokban persze nem éljük meg ilyen magasztosan az ellentétek vonzását, egyszerűen csak vágyunk a dolgok megélésére. Melegben hűsre vágyunk, hidegben pedig forró dolgokra. Egy fagyos kirándulás után a kandalló elé kucorgunk, meleg teával, napozás után azonban úszással és jeges desszerttel, jégkrémmel hűsítjük magunkat szívesen.
Egyensúlyuk fenntartására van szükségünk, vonatkozik ez családi életünkre, egészségünkre.
A Csi
A Qi vagy Chi (ejtsd: csi) jelentése energia, életerő. A Qi (csi)
fogalma ismeretlen a nyugati típusú gondolkodásban, így a filozófiában
is, a keleti filozófiákban azonban folyton-folyvást felbukkan. A csi nem
más, mint a minden élőlényben ható életerő, a környezetek minősége, a
Nap, a Hold és az időjárási rendszerek ereje, valamint az emberekben
ható mozgatóerő. Alapvető jelentőségű minden élő szervezetben. A Qi
ereje minden belső folyamat katalizátoraként meghatározza
vitalitásunkat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése