A Szépművészeti Múzeum hagyományteremtő szándékkal felkért 10 kortárs magyar szerzőt, hogy írjanak új irodalmi szövegeket a Múzeum állandó kiállításából kiválasztott, egy-egy inspiráló képzőművészeti alkotáshoz. Az elkészült irodalmi műveket hat alkalommal a Szépművészeti Múzeum kiállítóterében ismerhetik meg az érdeklődők 10 színművész tolmácsolásában.
A múzeumban sétálva a néző bekerül egy színház és a valóság közötti térbe. A színészek az adott festmény előterében adják elő az egyes produkciókat - egyszerre megelevenítve az írott szöveget és új megvilágításba helyezve az azt inspiráló műalkotást.
Szabad asszociációk, dramaturgiai fortélyok, titkok és rejtvények a múzeum templomokat idéző fantasztikus tereiben. Mindezt rengeteg humorral, semmiképp sem patetikusan. A darabok önmagukban is rendkívül izgalmasak. Együtt, egy estén pedig felejthetetlen élményt nyújtanak: különleges írói és rendezői látásmódokon keresztül egy-egy szobor vagy festmény eddig nem is sejtett, valós és újraértelmezett rétegeibe pillanthat bele a néző.
"A Szépművészeti Múzeumot Európa legjelentősebb múzeumai között tartják számon. Anyagának sokrétűsége, történeti folyamatossága és mesterművek sokasága méltán biztosít számára előkelő helyet a gyűjtemények sorában.
A budapesti Szépművészeti Múzeum 1906. december 1-jén, Ferenc József osztrák császár és magyar király jelenlétében nyitotta meg kapuit. Története ekkor már bő egy évszázados múltra tekintett vissza, hiszen az 1896-ban elhatározott múzeumalapítással a magyar főúri és egyházi gyűjtőknek a 18-19. században kialakított kollekcióit egyesítették az új múzeumépületben.
A Szépművészeti Múzeum nemzeti gyűjtemény, és története szorosan összefügg a magyarországi műgyűjtéstörténetével. Szemben a szerencsésebb nemzetek nagy közgyűjteményeivel, amelyeket többnyire uralkodók évszázadok alatt felhalmozott műkincsei alapoztak meg, ez a múzeum a magyar nemességnek köszönheti létét. A bécsi császári és királyi gyűjteményekből csupán kevés mű jutott ide: 1848-ban, Kossuth Lajos rendeletére a budai kamaraelnöki lakást díszítő darabokból köztulajdonba vett festmények között volt például Dürer Férfíképmása.
A magyar főúri gyűjtemények közül a
legjelentősebb az Esterházy-gyűjtemény volt, amelyet 1870-71-ben
vásárolt meg a magyar állam. Ez a kollekció alapozta meg az Országos
Képtárat, a Szépművészeti Múzeum közvetlen elődjét. Az Esterházyaktól
származó rajzok és festmények között voltak Leonardo, Raffaello,
Correggio, Rembrandt és Tiepolo művei, több száz holland és flamand kép,
valamint jónéhány kiemelkedő spanyol festmény: Ribera, Murillo, Goya
alkotásai.
A Múzeum 1914-ben vásárolta Ferenczy István értékes
bronzgyűjteményét, később pedig azokat a műveket, amelyek megalapozták a
19. és 20. századi Gyűjteményt."Forrás:
Szépművészeti Múzeum története
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése