"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2013. szeptember 11., szerda

Kopogtat az Ősz

A nyárnak vége , így visszavonhatatlanul kopogtat ajtónkon az ősz, és a D-vitamin hiány. A D vitamin, bár zsíroldékony vitamin, még sem képes elegendő mennyiséget elraktározni belőle szervezetünk a hosszú őszi és téli hónapokra.

Természetes módon a napfény hatására a bőrben képződik, mivel az egyik fő szerepe éppen az, hogy megvédje bőrünket az ultraibolya sugárzások káros következményeitől. A D-vitamin vagy inkább D hormon azonban ennél sokkal többet tud. 

Elsőnek a csontokra gyakorolt jótékony hatását ismerték fel a „ködös” Angliában és valóban, ha a D vitamin vérszintje eléri a 30 ng/ml-t, akkor a csontok nem lágyulnak el (gyermekkori tyúkmell, osteomalacia), ill. nem lesznek törékenyek (osteoporosis). Régi tévhit, hogy ha elegendő kalciumot fogyasztunk, akkor megtettünk mindent a csontjainkért. Nos, ez nem így van, megfelelő D-3 hormon mennyiség nélkül a kalcium mit sem ér. 

 
Később  az is kiderült, hogy a d vitamin nem csak csontvitamin, hanem 40-50 ng/ml vérszint felett, már hatékonyan támogatja az immunrendszert, komolyan véd pl. az influenza vírusától. Nem véletlen, hogy az influenzajárványok mindig akkor támadnak, amikor az emberek D-vitamin ellátottsága a minimumon van. 

A D vitamin meggátolja az éremlemeszesedés folyamatát, aminek az a lényege, hogy ha nincs elég D vitamin a szervezetben, akkor a csontokból a mész (kalcium és foszfor) kivándorol és az erekben, nevezetesen az artériákban rakódik le. Ennek következménye a szívinfarktus, a stroke, az érszűkület a láb artériáiban. 

Természetes forrásai a halmáj olajok, halak /tonhal, szardínia, lazac, hering, makréla/ máj, méz, tojássárgája, tej és tejtermékek, /vaj, tejszín/ csiperkegomba, zabpehely, élesztő.

Ma egy felnőtt, átlagos testsúlyú ember ajánlott dózisa 2000 NE. Egy terhes kismamáé vagy egy elhízott betegé napi 3000 NE. 20 éves korig legalább napi 1000 NE. Csecsemőknek is napi 400-1000 NE d3 vitamin ajánlott.
 
A mi klímánkon a táplálék nem tartalmaz elegendő D3 vitamint, tehát az őszi, téli, tavaszi hónapokban rendszeres D vitamin pótlásra szorulunk.

/forrás: VITAMINLAND/

 



2013. szeptember 8., vasárnap

Rejtőzik valami kis szomorúság abban, ahogy a fecskék sorakoznak a villanydrótokon.





 
Őszi népszokások

Kisboldogasszony napja, (Kisasszony napja), Szűz Mária születésének emléknapja. Már a XI. században számon tartott ünnepünk. Mária születésének gazdag apokrif hagyományai vannak, amelyek kódexirodalmunkba is bekerültek. Kultusza a régi időkben- és napjainkban is káprázatos gazdagságban bontakozott- és bontakozik ki.
 Az ünnep, eredetileg annak a jeruzsálemi templomnak felszentelési évfordulója, amely ott áll, ahol a hagyomány szerint Mária született. Ez a templom, a ma is álló jeruzsálemi Szent Anna templom. Bizáncban és Rómában egyaránt már a VII. században megünnepelték Mária születésnapját. Rajta kívül csak Jézusnak és az előhírnök Keresztelő Jánosnak üljük meg földi születésnapját. Ez a nap tehát, a nagy Mária-ünnepek közé tartozik, népi elnevezése Kisboldogasszony ünnepe. 


Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium -részlet-"A „kisasszony” a magyar népi hitvilágban rendszerint kísérteties lény, népmeséinkben ő az elvarázsolt tündér- vagy királykisasszony (fekete kisasszony, veres kisasszony). Valószínűleg ősvallásunk egyik természetfeletti nőalakját nevezték így.

Ilyenkor kezdték a dióverést. Időjárásjóslás is fűződik ehhez a naphoz. Bugyborékos vagy ritkaszemű eső – esős időszakot jósol. Úgy vélték, hogy Kisasszony-napkor rózsát hány a nap. (Hasonló hiedelem él Nagyboldogasszony és Gyümölcsoltó Boldogasszonnyal kapcsolatban is.) A Középső-Ipoly menti községekben az asszonyok felmentek a közeli dombra a felkelő napot nézni, abban a hitben, hogy meglátják benne Máriát és a nap körüli rózsákat. Vetés kezdetét jelentette a nap. Pereszlényben ez hagyományosan úgy történt, hogy a gazda megszentelte a vetőmagot. Tiszta ruhába öltözött, s menet közben senkihez sem szólt. Vetés közben tilos volt káromkodni. Miután végzett, magasra dobta a zsákot, hogy akkorára nőjön a gabona. A Mura-vidéken Kisasszony-napkor az elvetendő búzát ponyvában kiteszik a harmatra, hogy meg ne dohosodjon. Ha ezt a vetőmag közé keverik, megmentik az üszkösödéstől.

Kisasszony-nap mint határnap is jelentős 

Hegyvidékeink parasztsága úgy véli, ha Kisasszony napján nem köszönt be az éjszakai fagy, akkor hosszú, meleg lesz az ősz. Ennek különösen a szőlészek szempontjából van nagy jelentősége, hiszen a régi mondás szerint is:
„Szeptemberi meleg éjszakák finom bort érlelnek.
Ha hidegre fordulnak Máriák, savanyúak lesznek.”
 

 

2013. szeptember 7., szombat

Az írás története

Szeptember 8. az írástudatlanság elleni  küzdelem nemzetközi napja.

Az írás története ma is sok titkot rejt, kezdetei egészen az őskorig nyúlnak vissza.

Az emberiség történetének nagyobb részében nem ismerte az írást, a gondolatok rögzítésének első és legegyszerűbb módja a rajzolás volt.
A barlangrajzok nem kapcsolódnak egyetlen nyelv szókincséhez.Vannak kutatók, akik szerint csupán díszítésül szolgáltak. Mások szerint ezek a barlangok mindenekelőtt kultikus szertartások színhelyei voltak.

Az Altamira barlang festményeit egy kislány fedezte fel, az 1870-es évek elején a műkedvelő régész, Sautuola a barlang előcsarnokában folytatta ásatásait. Kislánya unatkozván felfedezőútra indult a barlang belseje felé. Hamarosan - toros, toros! - kiáltásokkal futott vissza és kezdte maga után vonszolni a szűk folyosóba meglepett apját. Don Sautoula négykézláb mászott az alacsony mennyezetű folyosón lánya után, melynek végén a mennyezetet élénk színekben pompázó bölények, lovak, vaddisznók, szarvasok csodálatos festményei borították.

A feledékenység ellen az emberek többféle tárgyjelet használtak. Először a mennyiségek rögzítésére találtak ki jeleket. A kipu az inkák, a rovásbot a magyarok számológépe volt. A rovásboton az adósságot tartották nyílván.

A kipu, vagy más néven az zsinórírás egy különleges, tízes számrendszerbeli információtárolási rendszer, melynek segítségével helyettesítették az írást az Inka Birodalomban.

A sumérok ékírása Kr. e. 4000-ben alakult ki. Írásuk kevert szó- és szótagírás volt. Puha agyagtáblába rajzolták be a jeleket, majd napon megszárították, vagy kiégették az agyagot. Az agyagtáblák az emberiség első könyvei. E leletből ismerjük a sumérok egyik legszebb irodalmi emlékét, a Gilgames-eposzt. Az ékírás tizenhárom jelét Georg Friedrich Grotefend, egy 27 éves, fiatal német gimnáziumi tanár már helyesen értelmezte a teljes megfejtéshez Creswicke Rawlinson jutott el.

Az egyiptomiak legrégibb írása, a hieroglif írás (jelentése : szent véset) Kr.e. 2900 körül alakult ki. Jellemzője, hogy jelei képszerű jeleket ábrázolnak, a fejlődés során ezek a képszerű jelek nem csak egy szót, hanem szótagot esetenként hangot is jelöltek.

A képírás jellegéből ma is sokat őriz a kínai és a japán írás. A kínai írás eredetileg különböző tárgyak, élőlények képét idézte, a fejlődés eredményeként a jelek elvesztették képszerűségüket. A kínai írás érdekessége, hogy nem követi a képírástól a betűírásig tartó fejlődési vonalat. Ennek oka, hogy a kínai nyelv csupa egy szótagú szóból áll. Egy szó általában több jelentésű .

A görög világ első írása a krétai lineáris A, illetve az ebből származó lineáris B, amelyet Michael Ventris fejtett meg. A görög ábécé a föníciaiból alakult ki, valószínű, hogy átvétele a Kr. e. 10-8. század között történt. A monda szerint Kádmosz föniciai királyfi görög földön járva megajándékozta a görögöket a betűírás ismeretével.

Görögországban az írni tudás állampolgári követelmény volt. Csak az vehetett részt a szavazásokon, aki írástudó volt. Szinte minden nagyobb városban működtek könyvtárak, amelyek múzeumokhoz, oktatási intézményekhez kapcsolódtak. Jelentősek voltak a tudósok, filozófusok, költők által alapított magánkönyvtárak is.

Az ókori rómaiak az etruszkoktól tanulták az írást, és mindössze négy betűt a (B, D, O, X) vettek át a Dél-Itáliába betelepült görögöktől. A latin ábécé betűi A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y. A rómaiak egyaránt írtak papiruszra és pergamenre. Feljegyzéseiket, leveleiket gyakran viasztáblára karcolták. Rómában a 4. században megjelentek a nyilvános könyvtárak, 28 működött belőlük a városban. A könyvtárakat tudósok vezették, a gyűjtemények százezres nagyságrendűek voltak.

/forrás: Írás törénete
Debreceni Városi Könyvtár/



Tatárlaka titka



Miközben a világ nagy kultúrái hatalmas építményeikkel hívják fel magukra a figyelmet, a magyarság elődeinek számító rokon népek reánk hagyományozott legősibb tudását három, mindössze néhány centiméter nagyságú agyagtáblácska hirdeti. A tatárlakai leletek kultúrtörténeti jelentősége mégis túlszárnyalja valamennyi vetélytársát.

A három tárgyacska legnagyobbika, a korong ugyanis sumér képírást és mai szóhasználattal rovásjeleket visel, ráadásul - egyes szakvélemények szerint - évezredekkel előzi meg a mezopotámiai íráskultúrát. A rovásírás elnevezés, ami egyaránt jelent felületbe karcolást és felületre írást, kiváló szobrászunktól, Fadrusz Jánostól származik, előtte középkori krónikásaink hun és szkíta írásként jellemezték, míg a XIX. századtól a hun-székely alak terjedt el.

2013. szeptember 6., péntek

Híres nemzeti eledelünk - a gulyás

Minden bizonnyal nagyon régi magyar étel. Talán már ették a honfoglalás korában is. Pásztorok tápláléka volt egykor, mint neve is mutatja.A 18. század második felétől, a falusi konyha közvetítésével lett mindennapossá. Először minden magyar háztartásban ették és kínálták, - de nem sokkal később a reformkorra már az iparszerű vendéglátás is étlapra, menűlapra tette. Rövidesen belekerült a szakácskönyvek ajánlataiba is.

A gulyás dicsősége a töltött káposztával, burgonyás és paprikás ételekkel együtt kezdődik. Nagyjából egy időre tehető. Sok bennük a közös történeti és különlegességi vonás is. Mindegyike jellegzetes eledelként jelentkezik. Külföldről hozzánk látogató utazók, tehát már a legkorábbi idegenforgalom is felfedezi és ismerteti, mint magyar specialitásokat. Általánossá válásuk után külföldön is utánozzák, és magyaros ételekként kerülnek náluk kínálatba. Szinte megszámlálhatatlan variációjuk van. Nem utolsó sorban sokan és sok helyen büszkélkednek avval, hogy ők készítik a legjobban. Övék az igazi, az eredeti és a történeti specialitás…  /forrás:Magyar Gulyás/

 

hozzávalók 6 főre
  • 60 dkg marhalábszár
  • 30 dkg vöröshagyma
  • 2 nagy répa
  • 1 nagy fehérrépa
  • 1 kisebb zellergumó
  • 40 dkg tisztított burgonya
  • 1 csapott ek édesnemes pirospaprika
  • 1/2 ek csípős pirospaprika
  • 1 csapott ek só
  • 1 tk őrölt kömény
  • 2 db babérlevél
  • 1 tk frissen őrölt fekete bors
  • 1 kisebb paradicsom
  • 1 tv paprika
  • 3 gerezd magyar fokhagyma
  • 2 ek zsír (mangalica)
  • fél csokor petrezselyem
  • fél csokor zellerzöld
  • házilag készült csipetke

 

Elkészítés
  1. A hagymákat kis kockára vágjuk. A húst leöblítjük, szárazra töröljük, majd 2 cm-es kockára daraboljuk.
  2. A zsírt felhevítjük, megfonnyasztjuk benne a hagymát, majd félrehúzzuk, a fűszerpaprikákkal összekeverjük, felöntjük 1,5 dl vízzel, majd a vizet elfőzve, zsírjára pirítjuk.
  3. Ekkor hozzáadjuk a marhahúst, és kevergetve fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, köménnyel megszórjuk, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a kis kockára vágott paradicsomot, a kicsumázott egész paprikát, babérlevelet.
  4. Fedővel lefedve saját levében 60 percet főzzük /kevés vízet hozzáadva, ha szükséges/
  5.  Közben elkészítjük a csipetkét.
  6. Ezután kerülnek bele a zöldségek: a karikára vágott sárga- és fehérrépa, a kockára vágott zeller, burgonya, az aprított petrezselyem és zellerzöld, felöntjük 2 l -2.5 l vízzel.
  7. Letakarva további 50 percet főzzük. Beletesszük a csipetkét, és 10 perc alatt készre főzzük.


Csipetkekészítés

  Egy nagyobbacska fém tálba tegyünk 10 dkg lisztet és üssünk a közepébe egy tojást.Tegyünk a tojásra egy mokkáskanál sót és villával, fakanállal keverjük bele a lisztbe. Amikor már a tészta kezd összeállni, kézzel gyúrjuk tovább, amíg kemény, de rugalmas lesz. Ha nagyon nagy a tojás, előfordulhat, hogy kevés lisztet kell még belegyúrjunk. A jó tészta nem ragad a kezünkhöz.

Tegyünk magunk elé egy tálcát és két ujjal csípjünk le egyforma darabokat a tésztából. Egy mozdulattal még golyóvá formáljuk és a tálcára dobjuk szikkadni. Időnként rendezzük el, hogy ne nagyon érjenek össze, mert bár a kezünkhöz nem ragadnak, egymáshoz előszeretettel. Mikor kész vagyunk vele, akár azonnal is a levesbe főzhetjük, de ha pár órát áll egy konyharuhával letakarva, akkor se lesz baja.

 
 .

A gulyáslevest nagyon sokan máshogy készítik, és sok fajtája is van. Szegedi, Alföldi, Csángó stb...stb.  Bográcsban is készülhet.
 

HAZÁNK VILÁGÖRÖKSÉGEI

Mi köti össze a gízai piramisokat a Galapagos-szigetekkel, az athéni Akropoliszt az aggteleki cseppkőbarlangokkal, vagy az inka Macchu Picchut a Hortobággyal? Mindegyik elmúlt idők és kultúrák tanúja, felbecsülhetetlen értékű, emberkéz által alkotott kulturális vagy évmilliók alatt keletkezett természeti kincs, amelyek pusztulása súlyos és pótolhatatlan veszteséget jelentene az egész emberiség számára. Védelmük ezért nem csak egy adott ország, hanem a népek közösségének feladata.


Magyarország ma nyolc helyszínnel szerepel a világörökség-listán.

Kép



KépHollókő, a Cserhát hegyei között megbúvó, jellegzetes hagyományait máig őrző település egy része, az Ófalu 55 háza került védettség alá. A falu különlegessége abban rejlik, hogy nem egyszerű skanzen, ami múzeumként mutatja be a népi hagyományokat, hanem ma is élő falu, ahol a hagyományok a mindennapok részévé váltak. (1987)

Kép

A határon átnyúló terület rendkívül gazdag barlangokban, ráadásul a terület méretéhez képest szinte páratlan skáláját találjuk itt ezeknek a föld alatti képződményeknek - a világörökséget ezen barlangok összessége alkotja. A világörökség tehát itt nem azonos a legismertebb, aggteleki Baradla-cseppkőbarlanggal, és nem azonos az Aggteleki Nemzeti Parkkal sem - noha természetesen szoros kapcsolatban állnak egymással. (1995)

Kép 

A Világörökségnek része az ezeréves Bencés Főapátság és annak temploma, a Millenniumi Emlékmű, a Kálvária és a Boldogasszony-kápolna. (1996)


  Kép

A Hortobágy Európa egyik legnagyobb, védett füves pusztája. Örökség a Hortobágyi Nemzeti Park, mely magában foglalja a Hortobágyot és a Nagykunság jelentős területét, valamint a hortobágyi Kilenclyukú híd, a Hortobágyi Csárda és a pásztorvilág életét bemutató Pásztormúzeum épülete is, melyek a vidék arcát meghatározó emberi alkotások. (1999)



 
 Kép

 Pécs belvárosában, a Dóm tér és a Szent István tér alatt IV-VI. századi ókeresztény temető húzódik Az eddigi kutatások és ásatások különböző sírépítményeket, és több mint száz sírt tártak fel itt, egy háromkarélyos sírkápolna (Cella Trichora), egy hétkarélyos temetői épület (Cella Septichora) és egy mauzóleum köré csoportosulva. Az első festett sírkamrát - melyet bibliai jelenetek, Péter és Pál apostolok képei, állati és növényi motívumok díszítenek - 1780-ban fedezték fel. A műemlékegyüttes egyes részletei látogathatók. (2000)

  Kép

A Fertő-tó magyar és osztrák oldalon lévő értékei - különleges élőhelyi adottságai az épített környezettel együtt. Az egykori hatalmas mocsár- és lápvilág máig fennmaradt területei egyedülálló növény- és állattani, tájképi, néprajzi és kultúrtörténeti értékek menedékhelyei. (2001)

A tokaji történelmi borvidék kultúrtáj 

 Kép Egységes kulturtájként került a listára a méltán világhíres Tokaj és környéke, az aszú termőhelye. (2002.)

 

2013. szeptember 5., csütörtök

Aki kávézik, tovább él..

 

A témában elkészült eddigi legnagyobb tanulmány eredménye azt mutatja, hogy a kávéivás hozzájárul az egészséghez, mi több, valamivel tovább élnek a fekete nedű szerelmesei.

 Számos olyan vegyület van a kávéban, amely hozzájárulhat az ital előnyös hatásaihoz, így antioxidánsok és olyan anyagok, amelyek segítik a rák megelőzését.

A kávé hasonlít a borhoz. Ugyanúgy, ahogy a borból is megkülönböztetünk különféle fajtákat, attól függően, hogy milyen szőlőfajtából vagy fajtákból áll össze. A kávénál is hasonló a helyzet.  
A kávészemek hasonlóak a szőlőszemekhez, abban a tekintetben, hogy a fajta, a talaj, termőterület, a klíma stb. határozza meg az alap íz tulajdonságait. A kávészemekből pörkölés után készült főzet ezeket az ízjegyeket tükrözi vissza, mint a bornál a szőlő ízjegyeit.

Arabica kávé

Az arabica cserje meredek hegyoldalakon 1000-3100 m magasan érzi magát a legjobban.  Vulkáni talajra, viszonylag kevés napfényre, rengeteg esőre és még több árnyékra van szüksége.A nagy magasságban termő babszemek más fajtához képest keményebbek, az ízük finomabbb és aromásabb, így jobb, erősebb kávé főzhető belőle az alacsonyabb koffeintartalom ellenére.
Az arabia kávét gyógynövénykénst is használják jótékony élettani hatása miatt.

Pörkölési módok:

Bécsi pörkölés:  világos pörkölési mód, a reggeli tejeskávé és alágyabb josszú kávék ideális alapja. Tejjel érvényesül igazán finom aromája.

Francia pörkölés: középbarna pörkölési mód, a kávé íze erőteljesebb.A  kávészemek felülete fajtától függően száraz vagy kisséolajos. Bármilyen kávéital készítésére alkalmas.Hazánkban ez a legnépszerűbb pörkölési mód.

Olasz pörkölés: sötétbarna, fekete színű pörkölés, melynél a pörkölés szinte gyulladási határig folyik.Felülete olajos, a kávészemek nagyon kemények, így ez őrölhető a legfinomabbra. Kiváló rövid kávé készíthető belőle. Íze sokáig megmarad a szájban, erős karakteres ízével a "nagy kávésok" itala.

Hogyan tároljuk az otthon darált kávét?

A kávét aromazáró edényben, a mélyhűtőben célszerű tárolni, ott őrzi meg legtovább az ízét, illatát és aromáját. Nem áll össze, kávéfőzéskor azonnal használhatjuk.

Jóslás kávézaccból





A kávézaccból való jövendölést évszázadok óta gyakorolják a Közel-Keleten és Ázsiában, és a teafűolvasás mellett ősidők óta a legnépszerűbb prognosztizáló technikák közé tartozik. A 19. században a tasszeográfia (tealevélből, kávézaccból vagy borüledékből való jóslás) tudománya újra az érdeklődés középpontjába került, és az emberek szívesen figyelgették a csésze aljára leülepedő szemcséket, hogy megtudhassák a jövőjüket. A kávézaccjóslás olyan hatékony eszköz, ami meditatív betekintést enged a tudatalattidba, és ha pl. két kézzel fogod a bögrét, összehangolhatod a két agyféltekét, ami ösztönzőleg hat a kreatív problémamegoldásra. A kávézaccból való jóslás szabadjára engedi a képzeletedet, amelynek segítségével létrehozhatsz egyéni értelmezéseket, megoldásokat, és szórakoztató, kreatív módon hallgathatsz a belső hangodra. Ne feledd, a jóslás is egyfajta művészet, így minél többször gyakorlod, annál ösztönösebben kaphatsz választ a kérdéseidre.

A jóslás során három dologra kell különösen figyelned: a csésze alján, a közepén és a tetején megjelenő jelekre. Az alsó rész általában emberekre, helyzetekre vagy múltbéli dolgokra utal, a középső a jelenről árulkodik, míg a felső rész azt jelzi, hogy mi közeledik a jövőben. A jobb oldalon kirajzolódó formák általában pozitív tartalmúak, míg a bal oldalon lévő jelek rossz eseményeket, ellenségeket vagy betegségeket mutatnak. Ne aggódj, ha az elején semmit sem látsz, mert a megjelenő képek nem lesznek olyan egyértelműek, mint pl. egy fénykép, sőt, első ránézésre akár homályosnak, hiányosnak vagy érthetetlennek is tűnhetnek. Lép át az elméd korlátait, és engedd útjára a képzeletedet, ezáltal könnyebben értelmezheted a kávézaccból összeállt különböző képeket. Minden szimbólumnak (pontok, körök, háromszögek, négyzetek, állatok, tárgyak, számok, betűk) van értelme. Íme néhány konkrét példa arra, hogy mit olvashatsz ki a kávézaccból:
A kávézaccból való jóslás a ciprusiaknál, a törököknél és az araboknál is hagyományos jóslási forma.
Kell hozzá egy nyeles kávéföző, személyenként egy-egy teáskanál porrá őrölt kávé, egy kanál cukor és egy csészényi víz. A kávét, a cukrot és a vízet alaposan össze kell keverni a fözőedényben, majd kevergetve felforralni. Az első farralásból öntünk egy kis vízet mindegyik csészébe majd vissz*rakjuk a tűzre, mikor újra elkezd forrni megint öntünk a csészébe és ezt még1x megismételjük.Amikor a kávé leülepedik és kicsit kihül,meg kell inni. A csésze alján maradó zacc a jóslás alapja. A következő módon....
A csésze tetejére helyezzük a csésze tányérját, majd hirtelen átfordítjuk és balról jobbra 3x megforgatjuk. Letesszük.KIcsit várunk majd felemeljük a csészét és egy szalvétára helyezzük.Megvárjuk hogy a zacc megszáradjon és kezdődhet a jóslás.

JELEK:(a leggyakrabbak)

Egyenes vonal, vagy bármely olyan alakzat, ami egyenes irányt mutat: nyugodt, kalandoktól mentes élet
Egyenes vonal más vonalakkal keresztezve vannak: kellemetlenséget jelez, balesetet, akadályt, hakereszt jelenik meg akár halált is jelenthet
Sok kis vonal egymás körül: gazdagságot, sok pénzt jelent
Félkör alakú vonal: hűtlen barát
Kis görbe vonal: kis betegség, rosszul lét
Sok görbe vonal: az ügyek nem jól alakulnak
Négyzet alakú jel: boldogság, szerelem, biztonság
Háromszög: siker az üzleti életben
Korona háromszögekből: siker a szerelemben
Egy nagy tojás: esküvő
Ngy tojásban kör alakú pontok: gyermekáldás
Kereszt: ismerős halála
Két kereszt: boldog öregkor
Három kereszt: sikeres karrier
Sok kereszt: nagy bosszúság
Ház: családi boldogság
Ajtó: biztos karrier
Pap vagy pálmaág: anyagi jólét
Virág vagy csillag: boldogság, siker a szerelemben
Fa: boldogság, védelem
Fekete hal: jó hír
Fehér hal: félelem
Szamár: gondoskodás a családról
Teve: a helyzet jelentősen javul
Elefánt: siker
Kutya: hűséges barát
Kakas: pletyka
Nyúl: családi gyarapodás
Sárkány: magasra törés
Sas: lelki szabadság
Madarak: jó hír
Bogarak: szomorúság
Nap: hosszú ideig tartó boldogság
Hegyek, dombok: nehézség

Kávé horoszkóp

Kos: Kedveli a kalandokat, és állandóan úton van. Emiatt a tripla adag eszpresszót kedveli, hogy legyen energiája.

Bika: Makacsnak születtek, emiatt kiválasztanak egy bizonyos kávéfajtát és jó ideig hűségesek lesznek hozzá. Például egy egyszerű, mégis elegáns Cappucinót.

Ikrek: Mindig a legójabbat választják a piacról (illetve üzletből), nem számit annyira, hogy eszpresszó vagy cappucinó. Valószinű, hogy a legjobban egy dupla Caffe Latte teszi őket boldoggá, félig koffeinmentesen, félig normálisan.

Rák: Koffeinmentes kávét szereti, a koffein idegessé és lobbanékonnyá teszi őket.

Oroszlán: Kávérajongó, és nem kizárt dolog, hogy nincs kávéautomatája. Egy csicsás csészébe töltött eszpresszó jellemezheti, ami segítségével a figyelem központjában maradhat egész nap.

Szűz: Zárkózottsága lévén egy egyszerű kolumbiai kávét kedvelne. Mindenki tudja, hogy ez jó, és biztos benne, hogy függővé teszi. Sosem fogadna el egy rossz kávét.

Mérleg: Még az innivalók között is az egyensúlyra törekszik. Szerinte egy kávé tejjel az ideális. Persze egyenlő részre elosztva.

Skorpió: Elbújik egy nagy bögre kávé mögött... jó sok tejjel. De senkinek sem kell tudnia erről. Mintha titok lenne a Skorpió jellemzője, igy sosem tudhatod, mit iszik.

Nyilas: Ma egy karamelles kávé, holnap egy frappé. Ő sem tudja biztosra. Mindegyiket szereti, ugyanakkor egyiket sem. Minden tipust kipróbál szezontól, hangulattól és ajánlatoktól függően.

Bak: Mindig a leghatásosabb módót keresi, tehát talált egy megoldást kávézás terén is. Egy eszpressó megoldja az energia kérdését, ugyanakkor időtakarékos is. Nem szeretné, ha meg kellene álljon a tennivalóival egy kávé miatt.

Vizöntő: Szeret kisérletezni az izekkel, és mindemellett új iyvilágokat teremt. Nagy valószinűséggel sosem iszik meg két egyforma izű kávét. Keveri, méricskéli, és addig próbálgatja, amig meg nem találja a számára legfinomabb at.

Halak: Általában kávéhelyettesitőket keres. Nem igazán kedveli a kávét, de ha mindenképp meg kell igya, hozzáad egy csepp különlegességet: tejszinhabot, alkoholt vagy akár gyümölcskrémet.

Gyümölcsök jelbeszéde

A gyümölcsök éppúgy a Fény gyermekei, mint a csilagok. Formájuk bolygók és  napok párhuzamát idézi fel.
Titkos elixirek hordozói. Felépítésük  a földi életjelenségek hármasságát mutatja: héjuk a bőr, a pajzs , a zárlat analógiája, húsuk élmények, tapasztalatok mérgező, gyógyító táplálékát tartalmazza: magjuk viszik tovább az életet, de csak, ha a föld mélyébe temetik. Tehát az élet folytonosságát, a halhatatlanságot is magukban rejtik.

  
Dinnye: a rekkenő hőséget enyhítő, üditő gyümölcs. A föld felszínén terem. Húsa édes, magja rengeteg,
a föld tapasztalatait rejti. Nedve szomjat olt, és átmossa a szervezetet. Ha azonban mértéktelenül élvezik, gyulladást lobbant fel.

Alma:    A Heszperidák aranyalmájának leszármazottja. A legősibb gyümölcs,. Az Édenkert almája csábította bűnre az első emberpárt, de a Heszperidák aranyalmájaként Zeusz és Héra mennyegzőjénak mágikus nászajándéka, amelyet Gaia, a nagy Máter nyújt át a beteljesült Unió Misztika jelképeként. Az alma nemcsak a házasság, de a hatalom szimbóluma is.A föld királyai a jogarral a mágus varázspálcáját, az arany országalmával a Föld és a bolygok fölötti uralmat tartják a kezükben.



Szilva:  A gyümölcsök tápláló, szerény proletárja. Szolga, amely szapora, olcsó egyszerűséggel tölti be szerepét. S bár sokszor illatosabb, édesebb a  legfestőibb kirakatgyümölcsöknél is, nem sok dícséret éri.Amit nyújt, azt általában magától értetődnek tartják, mint a levegőt, a vízet vagy a kenyeret, amelyek végül is fizikai létünk feltételét jelentik. A tömeg,sokszorozódás szaturnuszi eleme.



Körte: Az Életfa egyik legszebb s legrejtélyesebb ékszere, a gyümölcsök között a kör és háromszög ritka, együttes ábráját hordozza. Formává fagyott vízcsepp.Amikor a körte aranysárgára érik, a gyümölcsök császárának nevezik. Aki érte nyúl, annak nektárt kínál élvezetül. Gyorsan romlik, vigyázva kell leszedni. Üzenetét, amelyet  áthoz az érzelmi tájakról a relatív időbe, az embernek sietve kell átvennie tőle.




Szamóca:   Erdők mélyének rejtőző csillaggyümölcse. Olyan varázslatos gyümölcsök emlékét  idézi fel, amelyek egyedül Olümposz ligeteiben nőnek.


Szőlő, lefelé mutató háromszög, lefelé nyúló piramis.Kánaán kínálata a mulandóságból mámorító itallá erjed.


Dió:  Héja kemény, a magja puha,: forditott optika. Agytekervény ábra.
Citrom:  Héja trópusi gyulladások és lázak csillapító elixirjét rejti.Vitaminjának nemcsak a fikum veszi hasznát, hanem a lélek egyik fontost tápanyagának is jelképe.
Csipkebogyó: A vadrózsa gyümölcse. Aki le akarja szedni, aprólékos és sokszor fájdalmas sebeket kell vállalnia érte, mint a léleknek a gyógyító tapasztalatokért.
Lehetne folytatni a végtelenségig. A szimbólumok természete az, hogy ha sikerül az oldó zárat meghúzni, bomlani kezd az egész élménytömeg, elindul az analógiák áradása.
/Forrás: Szepes Mária: Mágiák Könyve/