"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2014. június 1., vasárnap

Június virágai





Búzavirág (Centaurea cyanus) - kedves egynyári virág. Bájos, halványkék vagy halványlila színben pompázó virágait június-júliusban hozza. Forró, napos helyen érzi jól magát, a szárazságot is tűri.  





Pillangóvirág (Cosmos bipinnatus) -   Bokorszerű növény, virágai fehérek, rózsaszínűek vagy lilák. Júniustól szeptemberig virágzik.



Büdöske (Tagetes) - napfénykedvelő, szárazságtűrő, sőt a kártevőket távol tartó, hasznos virágunk. Nehéz nem szeretni, hiszen sárgás-narancsos virágai beragyogják a kertet, ráadásul az egyik legkönnyebben nevelhető egynyári. Számtalan fajtája, változata ismert.
 



Sarkantyúka (Tropaeolum majus) - E növénynek nemcsak sárgás-narancsos árnyalatú virágai különlegesek, hanem egyedi levélzete is. Támaszték mellé ültetve valamelyest (kb. 80 cm magasra) felkapaszkodik rá. Vízigényes. A forróságot kevésbé szereti.


Gyógynövények júniusban 


Mezei zsurló

Évelő, virágtalan növény, mely egész Európában, Észak-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is őshonos. 40 cm magasra nő, az agyagos, nedves, árnyékos helyet kedveli, ahol kifejlesztheti föld alatti hajtásait. Gyökértörzse akár 6 méter mélyen is lenyúlik a földbe, ezért szinte kiirthatatlan. Ebből a gyökértörzsből kétféle szárat fejleszt: a kora tavaszi termőszárat, mely 10-25 cm magas, barna színű, toboz alakú, és már márciusban megjelenik. Amint a spóráit elszórta, hamar eltűnik, és helyén kifejlődik a nyári meddőszár, mely halványzöld, elágazó, vékonyka, 20-80 cm magasságig szökkenő ág.

Népies neve kannamosó, mert kovasav tartalma miatt nemesfémből készült tárgyak, edények súrolására is alkalmas. Szagtalan, íztelen, a fogak alatt csikorog.

Hatóanyagai: 
 Sziliciumot, kovasavat nagy mértékben tartalmaz. Van benne számos flavonoid, szerves savak, kevés nikotin. Tiamináz nevű enzimje a szívizom és az idegsejtek működéséhez szükséges B1 vitamint lebontja, ezért huzamosabb ideig történő, intenzív fogyasztása nem javallott.

Legendák: 
 A mezei zsurló egyidős a dinoszauroszokkal. Egyik legősibb növénye a föld történetének: maradványait 350 millió éves kőolajszármazékok elemzése során találták meg.A néphiedelemben a termékenység varázsitalának egyik eleme a zsurló. A gyermekre vágyó nő is zsurlóból készült párnán aludjon a könnyebb fogamzás érdekében.

Gyűjtése: 
 Meddő, föld feletti szárait gyűjtjük júniustól szeptemberig.

/a gyógynövényt kellő hozzáértés nélkül ne gyűjtse, ne használja! /

Gyógyhatása: 
 Elsősorban veseműködés javítására szolgál, vízhajtó hatása kísérletileg igazolt. Vesekövet, vesehomokot lehet vele elhajtani, mindenféle húgyúti fertőzést megszüntetni.Szilícium és szerves ásvány tartalma miatt kiváló tonizáló, erősítő hatású. A romák salátaként fogyasztják zsenge termőhajtásait ebből a célból. Csontok, köröm erősítésére is használjuk. Csontritkulás esetén porrá őrölve kell fogyasztani. Jó vérzéscsillapító orrvérzés, tüdővérzés, bőséges havivérzés esetén.Általános tisztítója a szervezetnek, segít a lerakódott zsírok oldásában, ezért fogyasztó hatása is van. Tüdőbajra is ajánlják. Köszvény, reuma esetén is alkalmazzák. Fogszuvasodást is meg lehet vele előzni

Felhasználása:


Gyógytea
Teát 10-15 perces főzéssel készítünk belőle 2, 5 dl vízzel és egy csapott evőkanál teafűvel.

Veseproblémákra, vesehomok hajtásra, húgyúti gyulladásra napi 3 csészével kell inni étkezés előtt. Ez a kúra semmiképp se tartson tovább 6 hétnél, utána egy szintén 6 hetes szünetet kell tartani, majd újra lehet kezdeni fogyasztását.

Máj-és epebántalmakra magában ne használjuk, de ilyen jellegű keverékeknek ¼ részben lehet alkotóeleme.  Vérzéscsillapításra, köszvényre, reumára napi 1-2 csészével igyunk.

Zsurlópor
A száraz növényt porrá őröljük, naponta két-háromszor egy mokkáskanálnyit fogyasztunk belőle 3 héten keresztül a haj, a körmök, a csontok és fogak erősítésére. Keverhetjük levesbe, salátába. Fogmosásra is alkalmas ez a por. A nedves fogkefét belemártjuk, fogat mosunk a szokásos módon. Erősíti a fogínyt, csökkenti a fogínyvérzést.

Forrás: http://gyorgytea.hu/a-honap-gyogynovenye

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése