Földünk 70 százalékát /több mint kétharmadát/ víz borítja.
A gleccserek visszahúzódása 1850 óta világszerte megfigyelhető, a folyamat napjainkban gyorsult fel: 2007-re az 1996-oshoz képest már kétszeres sebességgel olvadnak a Föld legfontosabb édesvíz utánpótlásai. A lehetséges következmény a vízkészlet csökkenése, hosszú távon a pedig a világtenger szintjének emelkedése. A világtengerek szintje az olvadás miatt évente 3-8 milliméterrel növekszik. A legijesztőbb olvadás az Antarktiszon zajlik. Nem kizárt, hogy a következő kétszáz évben eltűnik a Antarktisz jege, amely olyan vízszintemelkedéshez vezet, amely nemcsak az óceániai szigetvilág országait öntheti el, de veszélyt jelentenek Amszterdamra, Velencére, New Yorkra, Londonra is.
Mi a "vízlábnyom"?
1 kg búza 1500, ugyanennyi rízs 3000 liter vizet" fogyaszt" egy csésze kávé 150 literből jön ki, egy bögre teához 40 liter víz kell.
Egy olyan nagyváros, mint például NEW YORK naponta körülbelül 4 millió m3 vizet fogyaszt. Vajon ki lehet-e elégíteni ezeket az állandóan növekvõ igényeket? A víz körforgását véve figyelembe, általában úgy vélik, hogy a felhasználható édesvízmennyiség (20 000 km3/év) elegendõ lenne az emberiség számára, azzal a feltétellel, ha ésszerûen és hatékonyan gazdálkodnának vele, ami jelenleg nem történik meg.
Egy ember az élete folyamán kb. 5 millió liter tiszta vizet használ el. Ezek azonban csak a szerencsésebb emberek! A világon kb. 1,2 milliárd ember kénytelen tiszta víz nélkül élni. Korunk egyik nagy problémája - főként a fejlődő országokban - a vízhiányos területek egészséges vízzel való ellátása.
Vízmegtartó technikák a háztartásban
Zuhanyozzunk fürdés helyett.
Ne folyassuk mosogatás közben a vizet feleslegesen.
Használjuk a mosógép víztakarékos programját.
Ha csöpög a csap, folyik a vécé, javítsuk meg azonnal!
A zöldségmosó vizet használjuk viráglocsolásra.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése