A legtöbb ember egyetért abban, hogy a zene fontos szerepet játszik az életünkben. A
zene nemcsak az emberiség kultúrtörténetének fontos része, de a tanítás
történetében is mindig jelentős szerepet játszott. Már az ókori nagy
kultúrákban nélkülözhetetlen volt. Jelen volt a nevelésben, a vallási
szertartásokon… A görögöknél a nevelés két fő ága a zene és a test
művelése volt. A zene a szellemi kultúra egészét jelentette számukra
(ebben benne foglaltatott az irodalom és a képzőművészet is.)
Antonin Dvorák Karnevál-nyitánya, g-moll zongoraversenye és VIII. (G-dúr) szimfóniája szerepelt a Concerto Budapest csütörtöki koncertprogramján.
A g-moll zongoraversenyt – egyetlen zongoraversenyét – Dvorák 1876 nyarán komponálta Karel Slavkovsky zongoraművésznek. Konvertáló szólama rendkívül bonyolult és igényes, ezért ritkán szólal meg hangversenyen. Egyik legismertebb és leggyakrabban játszott szimfóniáját, a VIII. szimfóniát – amelyet népszerűségben csak az ezt követő opus, az Új világ alcímű IX. szimfónia szárnyalt túl – 1889 novemberében két és fél hónap alatt fejezte be. A Cseh Akadémiának ajánlott mű sokat merít a cseh népzenéből, a VII. szimfónia vad romantikájához képest letisztultabb zenei világú, lírai hangvételű.
Az est fiatal vendégművésze, Nicolas Namoradze 1992 augusztusában született Grúzia fővárosában, Tbilisziben. Zongorázni hétéves korában kezdett Budapesten, 2004-ben vették fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kivételes Tehetségek Előképző Tagozatára, 2007-ben kitüntetéssel lett az angliai Royal Schools of Music tagja, jelenleg a budapesti Zeneakadémia harmadéves hallgatója. 2010 novemberében elnyerte el az Európai Unió által finanszírozott tehetséggondozó program ösztöndíját, amely nemzetközi karrierjének elindításához nyújt segítséget.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése