"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)
2014. november 26., szerda
Az erdélyi nagyasszony, Árva Bethlen Kata
Árva Bethlen Kata, Bethlen Sámuel gróf leánya, Haller László gróf, majd Teleki József gróf neje, erdélyi írónő és mecénás.
1700. november 25-én született Bonyhán.Anyja, Borsai Nagy Borbála 1717-ben a református hitben elmélyült leányát mostohafiához, Haller Lászlóhoz kényszerítette feleségül, aki 1719-ben meghalt. Bethlen Kata pedig, akár egy görög tragédia hõsnõje, egy évig virrasztott a holttest mellett.
1722-ben férjhez ment gróf Teleki Józsefhez, akivel annak haláláig, 1732-ig éltek egyetértésben. Ezután nevezte magát Árva Bethlen Katának, mivel elvesztette két férjét, a két házasságból származó hat gyermeke közül négy meghalt, kettőt pedig erőszakkal elvettek tőle. . Egészségi állapota gyenge volt, és a csapások hatására betegségei súlyosbodtak. Egyik legfontosabb támasza a reformtus hitvalláson kívül, az írás volt. 1744-ben kezdte el önéletírását. A csonkán maradt kézirat halála után, 1762-ben jelent meg Gróf Bethleni Bethlen Kata életének maga által való rövid leírása címmel. Még életében megjelent imádságoskönyve, a Védelmező erős pais. Az irodalom mellett a református hit védelme és a magyar kultúra támogatása kötötte le minden energiáját. Olthévízi és nagyenyedi otthona valóságos szellemi központja volt az akkori Erdélynek. Mecénásként bőkezűen támogatta udvari papjait, köztük Bod Pétert, akit kisdiák korától iskoláztatott. Bőkezűen támogatta az erdélyi református kollégiumokat is, igen gazdag könyvtárát a nagyenyedi kollégiumra hagyta.
A nagyasszony sírja a református templom tövében található, magányos fák alatt, magányosan. Kegyelettel gondozzák.
"A hévizi hagyományban Bethlen Kata neve elsõsorban kézimunkák készítõjeként maradt fenn, aki mûhelyében varrónõket foglalkoztatott. Ezek selyemre meg posztóra hímeztek, a munkát õ irányította, a terveket, mintákat maga készítette.
A két leggyönyörûbb kézimunka Fogarason, a református parókián található. A tündöklõ sárga selyemabroszt Bethlen Katának és második férjének kivarrt címere uralja, meg egy tarka tollú, széttárt szárnyú angyal, körülötte fantasztikus virágok, óriáscsigák, egy vadász lesállásban, kígyó, medve és egy indián talpig fegyverben.
Azt tartják, hogy ezt viselte Bethlen Kata az 1722-es esküvõn, s csak késõbb lett az ünnepi palástból úrasztalára való terítõ a boldog esemény emlékére. A másik ugyanilyen mintájú, de egyszerûbb abrosz „jegyszoknya” volt, amelyet az eljegyzésen viselhetett. A két darab valószínûleg a század ötvenes éveiben kerülhetett Fogarasra.
Salló László"
Árva Bethlen Kata táblája a református templom falában
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése