Miért jó, ha sok halat fogyasztunk? A halak húsa laza szövetszerkezetű, könnyen emészthető.
A hal jó forrása a zsírban oldódó vitaminoknak, elsősorban az A- és D-vitaminnak.
Ezek segítségével szervezetünk képes semlegesíteni a szabadgyököket
(vagyis az élettani folyamatok során keletkező, illetve külső forrásból a
testbe jutott, érfalat károsító, valamint rákos betegségeket előidéző
anyagokat), és növelni a betegségekkel szembeni ellenálló képességet.
A vízben oldódó vitaminok közül a B1- és B2-vitamin fedezhető fel a halban nagyobb mennyiségben, az ásványi anyagok szempontjából pedig vas-, szelén-, cink-, és jódtartalma jelentős. Mindemellett a halkonzervek - a puha, ehető halcsontoknak köszönhetően - még kalciumban is gazdagok
A vízben oldódó vitaminok közül a B1- és B2-vitamin fedezhető fel a halban nagyobb mennyiségben, az ásványi anyagok szempontjából pedig vas-, szelén-, cink-, és jódtartalma jelentős. Mindemellett a halkonzervek - a puha, ehető halcsontoknak köszönhetően - még kalciumban is gazdagok
A hal okosabbá is teszi az embert, a skóciai Aberdeen egyetemének tudósai 300 ember intelligenciáját tesztelték, és kiderült, hogy minden olyan résztvevő IQ-ja átlagosan 13 százalékkal magasabb volt a társaiénál, aki hetente kétszer halat evett. A hal létfontosságú fehérjealkotót, úgynevezett triptofánt tartalmaz, amelynek köszönhetően az agyban termelődni kezd a jókedvért felelős szerotonin hormon. Ha szénhidrátban gazdag köretet fogyasztunk hozzá, még könnyebben képes felvenni az agyunk a triptofánt.
Pisztráng és muzsdéj
Buborékos vízzel hígítjuk a kellő sűrűségűre..A szénsav ugyanis kiszívja a fokhagyma erejét, élénkíti az ízét.
Lehet variálni: sóval kikeverni, ízesíteni citromlével, kevés (oliva)olajjal, de ismerek olyan receptet is amelyhez a zúzott fokhagymához, miután sóval és kevés olajjal „habosra” keverték,, hozzáreszelnek egy friss paradicsomot (apró lyukú reszelőn) és csomborral ízesítik.
Tihanyi Garda Fesztivál
Régi hagyomány elevenedik meg Tihanyban a látott halak, a gardák tiszteletére. Tihany egyik nevezetessége a garda, a látott hal, még a település címerére is rákerült. Évszázadok óta az ősz a Balaton-felvidéken a szüret és a gardahalászat évszaka. A garda - vagy más néven látott hal -, millió szám gyűlik össze, hogy a mély vízben teleljen. A három napos Garda Fesztiválon felelevenednek a régi halászati hagyományok és a különleges hal elkészítésének szokásai. Tihany számára a garda mindig kiemelt jelentőségű volt, ezért nem véletlen, hogy éppen itt kerül sor már 13 éve a Garda Fesztiválra.
Szerencsére még élnek a régi halászok közül, akik tudják, hogyan halászták ezt a különleges halat. Az ő elmondásuk alapján elevenítik fel ezt a régi szokást.
Amikor kifogják a gardákat, utána a perjel úr megáldja a halat az Apátságban, majd tavalyi szőlővenyigére húzzák a beirdalt, bepaprikázott halakat, körbe a földbe szúrják, és parázson megsütik.
Húsa
Húsa lágy, szálkás, és ízletes. Sütés előtt nagyon sűrűn kell beírdalni, hogy könnyen fogyasztható legyen. Leggyakrabban sós, pirospaprikába forgatják, amelynek aránya 3 rész só, 1 rész pirospaprika, és a kész halat zúzott fokhagymával ízesítik, mielőtt tálalnák.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése