Neki köszönhetjük : a klasszikus kis feketét, a gyöngysort, a N°5 parfümöt, a tipikus tweed nadrágkosztümöt és a mai napig divatos láncos 2.55 névre hallgató táskát.
Az első világháború változásaihoz jól alkalmazkodott, a hiány miatt új anyagokat - pl. az addig csak alsóruhákhoz használt dzsörzét - használt ruháihoz. Akkoriban Chanelt és ruháit merésznek tartották: a fűzőt félredobta, haját fiúsan rövidre vágatta, férfinadrágot viselt, és hagyta, hogy a nap lebarnítsa bőrét. Vásárlói imádták ruháinak egyszerűségét és eleganciáját, ami éles ellentétben állt a kor komplikált és kényelmetlen öltözködésével. A divatlapok kezdtek rá felfigyelni, és Chanel jellegzetes dzsörzékosztümjei - kardigánszerű felsőrészükkel - divathóborttá váltak Párizsban. A máig ismert Chanel-kosztümöt 1923-ban mutatta be, ez valójában egy elegáns kosztüm, ami térdig érő, egyenes vonalú rövid szoknyából, és szintén rövid, egyenes vonalú kabátkából áll, általában gyapjúszőttes anyagból, aranygombokkal, kiegészítőnek a hamis gyöngysort ajánlották hozzá. Női ruháihoz Chanel gyakran olyan anyagot választott, mint a tweed és a gabardin, amelyek addig a férfiaknak voltak fenntartva.
Szintén Coco Chanel terjesztette el a "kis fekete ruhát", amelyet egyszerű, egyenes vonalvezetése alkalmassá tette nappali és esti viselésre is, a kiegészítőktől függően. Ugyan a fekete estélyi ruha korábban is létezett, a Chanel által tervezett lett ettől kezdve a divattervezésben a standard. 1923-ban azt nyilatkozta a Harper's Bazaarnak: "az egyszerűség az igazi elegancia kulcsa". Ő maga is igen kevés kiegészítőt és ékszert viselt, gyakran egyetlen fehér kaméliával fényképezték. Sikere következményeként visszafizette Boy Capelnek a támogatást, így anyagilag is független nővé vált. A párizsi Rue Cambonon sorra vette az üzlethelyiségeket. Gabrielle Chanel tagja lett a 20-as évek párizsi művésztársaságának, mindig is híres volt botrányosnak tartott magánéletéről, ismert szeretőiről (mint pl. Dimitrij orosz nagyherceg, vagy a westminsteri herceg). Ugyanakkor támogatta is a művészeket, p. Gyagilevet, akinek temetését is ő fizette.
Gabrielle Chanel sosem ment férjhez, és több, mint 30 éven át a párizsi Ritz Hotel volt az otthona. Utolsó éveit a svájci Lausanne-ban töltötte. Párizsban halt meg 1971. január 10-én, sírját öt kőoroszlán őrzi.
A parfüm - Chanel no. 5. Chanel egyik legnagyobb ötlete az volt, hogy létrehozta a világ első "mesterséges" parfümjét. 1921-ben felkereste őt Ernest Beaux, a fiatal vegyész, aki már évek óta tanulmányozta az aldehideket. Ezek olyan szintetikus anyagok, amelyek a desztillálási folyamat során egyre erősödő természetes virágillatot fejlesztettek. Chanel beleegyezett, hogy kipróbáljon néhány mintát. Beaux különböző illatokat állított össze, amelyeket számozott üvegekben mutatott be neki.
A legenda szerint Chanel az ötödik üveget választotta, mert az ötös volt a szerencseszáma. Hogy folytassa a babonát, 1921. május 5 - én, az év ötödik hónapjának ötödik napján mutatta be az új parfümöt. Az új illatot világszerte sikerrel forgalmazták, egyenes, egyszerű vonalú üvege ellentmondott a kor cicomás stílusú parfümösüvegcséinek. Chanelnek Pierre Wertheimer lett a partnere a parfümüzletben 1924-ben. Wertheimeré volt cég 70%-a, Chanelé 10%, barátja, Bader 20%-ot birtokolt. Így Chanel tulajdonképpen nem sokat profitált a parfüm hatalmas sikeréből. A mai napig a Wertheimer család viszi tovább a parfümüzletágat.
forrrás-tűsarok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése