"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2012. február 22., szerda

Mit tud a citrom?

Illatosít és fertőtlenít



A citrom különleges, üde illata napokig belengi a szobát, és friss levegőt biztosít, fertőtlenítő hatásának köszönhetően ugyanis elpusztítja a szagokért felelős baktériumokat. Moss meg egy-két darab citromot, szeleteld fel őket, a szeleteket pedig helyezd egy tálba, esetleg egy dekoratív pohárba, tányérra vagy gyertyatartóba, majd a tartóval együtt tedd a radiátorra. A citromszeletek egy-két napig gondoskodnak a friss aromáról, ráadásul utána még mindig használhatod őket például a mikró tisztításához.

A mikrohullámú sütőben nehezen elérhető helyen is megtalálhatóak a szennyeződések, amelyek rászáradnak a falra vagy az ajtóra, radásul ezek tele vannak baktériummal is. Kitűnő fegyver ellenük a citrom, mely pillanatok alatt elpusztítja őket. Nem kell mást tenned, mint egy citromot nagyon vékony szeletekre vágni, egy mikrózható tálba tenni, és forró vizet önteni rá. Ezután a tálat tedd a mikrosütőbe, és két percig magas fokozaton melegítsd, majd töröld át a mikrót egy szivaccsal. A citromos, forró gőz hatására a rászáradt szennyeződések feloldódnak, a baktériumok pedig elpusztulnak.

A műanyagból készült vágódeszkákat is imádják a baktériumok, a késsel "okozott" vágások a kedvenc lakóhelyeik közé tartoznak. Citrommal azonban elzavarhatod a hívatlan vendégeket. Vágj félbe egy citromot, majd dörzsöld be vele a deszka mindkét oldalát, és hagyd állni legalább 10 percig, mielőtt lemosod. A citromsav tisztít és fertőtlenít, még a vágásokban is.

Ha esetleg elfogyott mosogatás közben a mosogatószered, akár citrommal is pótolhatod. A koszos edények tisztításához vágj félbe egy citromot, szórj szódabikarbónát a vágásra, majd mosogatószivacsként használd. A citromsavnak köszönhetően a porcelánok, kerámia- és üvegedények cseppmentesen tiszták, az evőeszközök, a serpenyők, lábasok és fazekak pedig zsírmentesek és csillogóak lesznek. Ráadásul a citrom a kezedet sem szárítja ki, mint egyes mosogatószerek.

A citrom mosószer- és öblítőadalékként is kiváló. Hogy tisztábbak és illatosabbak legyenek a frissen mosott ruháid, a szennyesruha áztatásánál adj az áztatóvízhez egy evőkanál citromlevet. Ha az öblítődet szeretnéd felturbózni, akkor az öblítőszerhez adj egy evőkanálnyit a citromos léből, de akár a mosószeredhez is adagolhatsz belőle. A citromsav áldásos hatásai mosásnál is remekül kamatoztathatók: eltávolítja a nehezen kezelhető szennyeződéseket, frissebbé és illatosabbá varázsolja a textíliákat, ráadásul a mosógépben lerakódott vízkövet is feloldja.

Ahogy az üvegedényeket, úgy az ablakokat is cseppmentessé és ragyogóvá varázsolja a citromlé. Önts négy evőkanál - lehetőleg frissen facsart - citromlevet fél liter vízhez, és már kész is van a garantáltan vegyszer- és adalékanyagmentes ablaktisztító folyadékod. Spricceld az üvegre, majd töröld le egy ablaktörlő kendővel vagy szivaccsal. A citromos víz sokkal szebbé, csillogóbbá teszi az üveget, eltünteti a port, az esőcseppeket és a koszt is, a hatása pedig lényegesen tartósabb.

A fémtárgyak fényesítéséhez és tisztításához sem kell vegyszereket használnod. Citromlével újjávarázsolhatod a különböző fémeket, rezet, krómot vagy bronzot, evőeszközöket és dísztárgyakat is. A citrom ugyanis magas savtartalmának köszönhetően képes a zsíros és más szennyeződéseket eltávolítani. A fényesítéshez és tisztításhoz nem kell mást tenned, mint félbevágni egy citromot, és azzal bedörzsölni a fémeket. Fokozhatod a hatást, ha a fél citromokat sóba mártod dörzsölés előtt.

/forrás: Life/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése