"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2012. június 7., csütörtök

A világ legnagyobb könyve

Az Aggteleki Nemzeti Park területén, Jósvafő mellett található Szinpetri község, ahol 2010 júliusától a nagyközönség számára is megtekinthető a világ legnagyobb könyve.

A Guinness World Records 2010. május 21-én hivatalos tanúsítvány keretében elismerte, mint a jelenlegi „legnagyobb könyv”, mely 5 m2-rel nőtte túl az előző rekordot, amelyet 34 évvel ezelőtt Denverben készítettek.
Az önmagában is tartalmas, csodás fényképekkel illusztrált, dekoratív művet az Aggteleki Nemzeti Park munkatársai írták, címe: Örökségünk – a Gömör-Tornai-karszt természeti és kultúrtörténeti értékei, és a nemzeti park élővilágát, természeti csodáit mutatja be. A kötet főbb méretei: 4,18 x 3,77 méter, 1420 kg és 346 oldal.
 

A hatalmas könyv megálmodói és alkotói Varga Gábor, papíripari mérnök és fia, Varga Béla, papírmerítő mester, aki a korábbi legnagyobb magyar könyv papírját is merítette, amely 70 x 100 cm-es, és jelenleg az Országos Széchényi Könyvtárban található. Családi kupaktanács keretében, négy évvel ezelőtt döntötték el, hogy nekilátnak a világrekord megvalósításának. Elsősorban a denveri rekord megdöntésére törekedtek, ám Libanonban tavaly elkészítettek egy annál is nagyobb, ám csak fotókat tartalmazó könyvet. Ezúttal valóban fel volt adva a lecke, de a lelkesedésük töretlen maradt.
A különlegesen masszív és teherbíró alapanyagot – egy egytonnás papírtekercset – Ausztriából kapták ajándékba, ám nem ez volt az egyetlen nehézség, amellyel meg kellett birkózniuk. Ahhoz, hogy a fényképek a nyomtatáskor igazán szépek legyenek, óriási felbontásra volt szükség, így ezeket speciálisan erre a célra kellett elkészíteni.
Nem kis nehézségbe ütközött annak felderítése sem, hogy hol található az ország legszélesebben nyomó nyomdagépe. Ezt végül egy plakátnyomdában találták meg Budapesten.
A könyv megírása és az előkészületi munkák két évig tartottak, míg végül tavaly nyáron elkezdhették a nyomtatást. A kötészeti munkát Arnóton végezték: a fából készült kemény táblákat húsz marha bőre borítja, és az Aggteleki Nemzeti Park emblémája, egy körbe foglalt szalamandra díszíti.
Az utolsó akadály maga az elhelyezés volt. Az épület tetejét fel kellett nyitni, hogy a hatalmas kötetet daruval a leendő kiállító helyiségbe ereszthessék.

A legnagyobb könyv kiállítására egy felújított vízimalom mellett került sor, melyet a későbbiekben papírmalomként szeretnének üzemeltetni, épületében pedig nyomdatörténeti múzeumot kívánnak berendezni.
A könyvet rézsútosan kinyitva lehet megtekinteni, de mellette egy pulton megtekinthető az eredetivel milliméter pontosan megegyező 40 x 50 cm-es hasonmás. Később a látogatók számára megvásárolható, kis alakú reprinteket is terveznek majd, hiszen ez a grandiózus mű nem csak méreteiben és kivitelezésében egyedülálló, hanem tartalmában is megállja a helyét.


Forrás:legnagyobbkonyv.hu

 

Az Aggteleki Nemzeti Park Magyarország páratlan természeti és kultúrtörténeti értékekben gazdag részén, a hajdani Gömör-Tornai-karszt területén fekszik. Hazánk nemzeti parkjai közül az első, melyet elsősorban az földtani természeti értékek, a felszíni formák és a felszín alatt húzódó barlangok megóvása érdekében hoztak létre.
A felszín alatti természeti kincsek – az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai – 1995-ben felkerültek a Világ Természeti és Kulturális Örökségének listájára.

Nemzeti Parkunk feladata, hogy feltárja, védje, megőrizze az Aggteleki-karszt természeti és kultúrtörténeti értékeit, biztosítsa a természeti értékek megismerésére irányuló turizmust és idegenforgalmat.

Nemzeti Parkunk egyik legféltettebb kincse a Baradla-barlang, mely nemcsak hazánk, de a mérsékelt égöv legnagyobb és legdíszesebb cseppkőbarlangja.


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése