Mi magyarok híresek vagyunk arról, hogy sok híres magyarunk volt, van és (reméljük) lesz itthon és a nagyvilágban.
Fontos és az emberiség számára nélkülözhetetlen találmányok sora fűződik magyar feltalálók nevéhez. Jedlik, Kandó, Eötvös, Béres vagy akár Rubik neve fogalom a saját területén.
1. Színes televízió.
Az élethű, színes kép megjelenése, a színes televízió megalkotása Goldmark Péter Károly (Budapest, 1906. december 6. – Port Chester, 1977. december 7.)mérnök-fizikus nevéhez fűződik.
Az 1906-ban Budapesten született tudós már középiskolás korában lenyűgözte tanárát a fizika terén szerzett tudásával, később pedig nagy érdeklődést mutatott az akkor még gyerekcipőben járó televíziózás iránt. A világ első színes televízióját 1940. szeptember 4-én mutatta be. (A televíziót a skót John Logie Baird találmányaként jegyzik. Pedig ő csak összerakta Mihály Dénes, Goldmark Péter Károly és Tihanyi Kálmán találmányát.)
2. Tű nélküli oltókészülék.
A tű nélküli oltókészülék, mely többek között az inzulin adagolását is megkönnyíti a cukorbetegeknek, a magyar születésű mérnök, Lindmayer István nevéhez fűződik.
A tű titka a nagy sebesség: a hatóanyag 400 km/h sebességgel lövell ki a patronból. Így az oltóanyag beadása alig fél másodpercet vesz igénybe. A művelet teljes mértékben fájdalommentes.
3. Telehor tévéadó és hangosfilm.
Mihály Dénes (Gödöllő, 1894. július 7. – Nyugat-Berlin, 1953. augusztus 29.) a Műegyetemen szerzett gépészmérnöki oklevelet.
Már gimnazistaként foglalkoztatta a távolba látás kérdése. 1919-ben alkotta meg Telehorját, mely képes volt több kilométer távolságra állóképeket közvetíteni. 1928-ban Németországban mutatta be már tökéletesített készülékét, és ugyanebben az évben sikerült mozgó televíziós közvetítést adnia. A hangosfilm kérdéseivel is foglakozott. Őt tekintik a hangosfilm feltalálójának.
4. Golyóstoll.
Egy eredeti "birome", Bíró és Meyne által Argentínában gyártott golyóstoll.
Első szabadalmát töltőtoll néven 1938. április 25-én jelentette be Magyarországon, de a használható golyóstoll előállítására vonatkozó kísérleteket a második világháború miatti zsidóüldözések miatt külföldón folytatta.
Argentínába költözött, és ott kapta meg a golyóstollra a szabadalmat 1943-ban.
5. Hologram.
A holográfia olyan képrögzítő eljárás, mellyel tökéletesen térhatású, háromdimenziós kép hozható létre. A holográfia feltalálása és a hologram megalkotása Gábor Dénes (Budapest, Terézváros, 1900. június 5. – London, 1979. február 9.)nevéhez fűződik, aki találmányáért 1971-ben fizikai Nobel-díjat kapott
6. Félautomata fényképezőgép.
7. Béres-csepp.
Béres József (Záhony, 1920. február 7. – Budapest, 2006. március 26.) 1972-ben alkotta meg a Béres-cseppet, mely speciális formában tartalmaz nyomelemeket és ásványi anyagokat.
Találmányáért kezdetben kuruzslással vádolták, de miután 1976-ban végül bejelentette a szabadalmat, elcsitultak körülötte a kedélyek. A készítmény 1978-ban került forgalomba, 2000 óta pedig hivatalosan is gyógyszernek minősül
8. Fényáteresztő beton (üvegbeton).
Losonczi Áron találmánya. Losonczi Áron építészmérnök, a LiTraCon fényáteresztő beton feltalálója. Csongrádon él.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Építészmérnöki Karán, valamint a stockholmi Kungliga Tekniska Högskolan építészkarán tanult. Ekkor (2002) fejlesztette ki a fényáteresztő betont, melyből sok kísérletezés és prototípusok készítése után 2003 szeptemberében állítottak ki először egy ember nagyságú faldarabot a Svéd Építészeti Múzeumban.
9. Rubik- kocka.
Rubik Ernő (Budapest, 1944. július 13. -) Kossuth-díjas magyar építész, játéktervező, feltaláló.
Logikai játéka, a Rubik-kocka hihetetlen népszerűségnek örvend világszerte. A mechanikus logikai játék 1975-ben csupán egy, a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas eszköznek készült, az már csak később derült ki, hogy logikai játékként mennyire szórakoztató.
10. C-vitamin.
Nagyrápolti Szent-Györgyi Albert (Budapest, 1893. szeptember 16. – Woods Hole, Massachusetts, 1986. október 22.)magyar orvos, biokémikus az 1930-as években izolálta a C-vitamint, azaz az aszkorbinsavat, mely létfontosságú az emberi szervezet számára.
Felfedezéséért 1937-ben orvosi és élettani Nobel-díjjal tüntették ki.
11. Telefonközpont.
A telefonközpont ötlete - egy olyan szerkezeté, mely összekapcsolja a telefonkészülékeket, illetve más telefonközpontokat - Puskás Tivadar (Pest, 1844. szeptember 17. – Budapest, 1893. március 16.) nevéhez fűződik, Ő volt az első, aki felismerte a telefonok kapcsán a központ szükségességét.
Puskás, Edisonnal együttműködve dolgozta ki a központot, melyet végül Charles Scribner nevén szabadalmaztattak, de maga Edison is elismerte, hogy az alapötlet Puskás érdeme.
12. Kiss floppy
Mind a lemezt, mind a meghajtóját szabadalmaztatták, ám mivel ezt később nem általánosították, a cég elvesztette az oltalom lehetőségét.
12/b Nagy floppy.
-
2009. április 23-án, életének 78. évében türelemmel viselt súlyos
betegség után örökre elhagyta szeretteit és barátait. Igazi polihisztor,
mert a játékokon kívül sokféle terület szakértője volt: informatika (az
első hajlékony lemez megalkotója!), pénz (kultúr- és technikatörténet),
de tartott előadásokat, publikált sok más területen is.
1836-ban merült fel a gondolat, hogy hogyan is lehetne biztonságossá tenni ezt az egyszerű szerszámot. Irinyi a gyufa fejében lévő fehérfoszfort káliumklorát helyett ólomdioxiddal keverte, melynek köszönhetően kiküszöbölte a zajt és a nagy lobbanást is.
14. Számítógép elve.
Az első számítógép a magyar származású Neumann János (Budapest, Lipótváros, 1903. december 28. – Washington, 1957. február 8.)nevéhez fűződik.
Az 1903-ban Budapesten született Neumann rendkívüli emlékezőtehetséggel rendelkezett, és a fejszámolás terén is kimagasló teljesítményt nyújtott, A Budapesti Tudományegyetemen, majd Berlinben folytatott tanulmányait követően professzorként helyezkedett el az Egyesült Államokban, ahol a nagysebességű elektronikus számítások felé fordult. A világhírt pedig az EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer), az első memóriával rendelkező számítógép hozta meg számára 1952-ben.
15. Szódavíz ipari előállítása, dinamó elv, elektromotor, automata célrajzológép.
Ha máshonnan nem is, a dinamó-elv a kerékpárokról biztosan Ismerős. Az elvet Jedlik Ányos István természettudós, feltaláló írta le először, akinek nevéhez egyébként több találmány is fűződik. A mechanikai energiából, egyenáramú villamos energiát előállító szerkezet elvét 1861-ben írta le, tőle függetlenül azonban a német Ernst Wemer Von Siemens szabadalmaztatta 1866-ban.
A magyar természettudós és feltaláló, Jedlik Ányos (Szímő, 1800. január 11. – Győr, 1895. december 13.)nevét nemcsak a dinamó miatt ismerik, hanem a szódavíz előállítása is az ö nevéhez fűződik.
Jedlik 1828-29-ben kezdett behatóan foglalkozni a szódavíz előállításának módjával, hamarosan pedig olyan készüléket sikerült szerkesztenie, melynek segítségével, csekély költséggel lehetett a vizet palackozni.
16. Sakkozógép, beszélő automata.
Kempelen Farkas. (Pozsony, 1734. január 23. – Bécs, 1804. március 26.)
Egyesek szerint a sakkozógépben ember bújt el, de ez nem bizonyított. A beszélő automata a mai napig működőképes.
17. Eötvös inga.
Eötvös Lóránd találmánya. Eötvös Loránd (1848, Buda – 1919, Budapest) , báróEötvös József fia.
A pesti piaristáknál érettségizett, egyetemi tanulmányait is idehaza kezdte, Königsbergben és Heidelbergben folytatta, Bunsen, Helmholtz, Kirchhoff vezetése mellett. 1870-ben szerezte doktori címét a heidelbergi egyetemen. 1871-ben tért haza. Ettől kezdve a tudományegyetemen tanított, először, mint magántanár, majd az elméleti fizika rendes tanára, később Jedlik Ányos nyugalomba vonulásától (1878) haláláig a kísérleti fizika tanszéket vezette. Találmányát, például az olajkutatásban a mai napig is használják.
18. Zeppelin léghajó.
Találmányát halála után az özvegyétől vásárolta meg Zeppelin gróf, aki e léghajók révén vált világszerte ismertté.
19. VILLANY mozdony.
Kandó Kálmán találmánya.
Egerfarmosi és sztregovai doktor Kandó Kálmán (Pest, 1869. július 8. – Budapest, 1931. január 13.) magyar mérnök, a nagyfeszültségű háromfázisú váltakozó áramú vontatás első alkalmazója mozdonyoknál, a fázisváltó kidolgozója, a vasút-villamosítás úttörője.
20. Zemplén-féle elszappanosítás és cukorlebontás.Zemplén Géza (1883–1956) találmánya.
/érdekességek a világból /
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése