Szerelmi bánat...
Ha valaki úgy dönt, hogy szabadulni akar a gyötrő érzésektől, nem lesz könnyű dolga. Egyelőre még nem tartunk ott, hogy speciális gyógyszert kaphasson az, aki nem kívánt vagy reménytelen szerelemtől szenved. (Bár a gondolat, hogy ezt az állapotot pszichiátriai zavarrá minősítsék már felmerült.) A szakemberek szerint ilyen esetben legjobb, ha minden érintkezést elkerülünk a vágyott személlyel, nem érdeklődünk utána barátaitól, ismerőseitől, nem keresünk róla információkat (pl. az internet közösségi portáljain). Ezt egyáltalán nem könnyű megtenni (illetve nem tenni semmit), mivel a vágyak épp ellenkező cselekedetekre indítanának. Ha valaki képes betartani a fenti tanácsokat, akkor a vágy ereje az eltelt idővel arányban csökken. Sokat segíthet az is, ha vannak olyan barátok, tevékenységek, melyek elterelik a figyelmet a kínzó érzésekről.
Gondolkodjunk!
S persze érdemes elgondolkodnunk azon is, hogy vajon mi hiányozhat az életünkből, kapcsolatainkból, hogy épp adott időben fúródott szívünkbe Ámor nyila. Talán kevés az intimitás, az érzelem? Túl szürkék a napjaink, életünk taposómalomhoz hasonlít? Miről feledkeztünk el az elmúlt évek során? Ezeknek a kérdéseknek a végiggondolása abban is segíthet, hogy milyen változtatásokat érdemes megtenni ahhoz, hogy harmonikusabb viszonyba kerüljünk önmagunkkal, s ezáltal szűkebb és tágabb környezetünkkel is. Minden krízis esélyt jelent egy sokkal színvonalasabb újrakezdéshez..
Forrás: Dr. Mogyorósy Zsuzsanna
Az örök szerelem jelképe..
1612. május 10-én öt évi jegyesség után Sáhdzsahán indiai uralkodó feleségül vette apja miniszterelnökének lányát, Mumtáz Mahalt 19 éven át voltak házasok, amikor az asszony 1631-ben, 15. gyermekük szülésekor meghalt. A vigasztalhatatlan Sáhdzsahán ekkor határozta el, hogy örök szerelmük jelképeként felépítteti a Tádzs Mahalt.
1607-ben Sáhdzsahán indiai trónörökös megismerkedett az apja miniszterelnökének lányával, az akkor 14 éves Arjumand Banu Begammal, aki iránt rögtön szerelemre lobbant. Állítólag egy férfi sem kívánhatott volna többet magának, hiszen a lány nemcsak hogy jó családból származott, de szép és okos is volt. Jegyességük öt éven át tartott, majd az asztrológusok javaslatára 1612. május 10-én Sáhdzsahán feleségül vette a szerelmét. A házasságkötés után az asszony a nevét Mumtáz Mahalra változtatta, aminek jelentése: "a palota kiválasztottja". A több feleséggel és ágyassal rendelkező uralkodó lelkében csak Mumtáz Mahal létezett. A boldogságuknak azonban 1631-ben vége szakadt: az asszony a 15. gyermekük születésekor meghalt. A vigasztalhatatlan Sáhdzsahán a tragédia után 8 napon keresztül ki sem jött a lakosztályából, és amikor végre megjelent a nyilvánosság előtt, országos gyászt rendelt el. Az uralkodó ekkor határozta el, hogy örök szerelmük jelképeként felépítteti a Tádzs Mahalt. Az elhunyt feleség emlékére szánt síremlék építése 1632-ben a fővárosban, Agrában a Yamuna folyó partján kezdődött meg. A fehér márvány mauzóleumi rész két éven belül el is készült, de a teljes épületegyüttes felépítésen mintegy húszezer munkás húsz esztendőn át dolgozott. Sáhdzsahán azonban dédelgetett magában még egy csodás álmot: a folyó másik partján fekete márványból megépítteti a saját mauzóleumát is, és a két síremléket - az örök összetartozás jeléül - egy híddal köti össze. Ezt a tervet azonban fiai meghiúsították. Halála után felesége mellé, a Tádzs Mahálba temették.