Ősi magyar szimbólumok
Tulipán: Az őshazából magunkkal hozott motívum. A nőisesség, a szépség, a szerelem, a szeretet, a tisztelet, a kegyelet és az elismerés jelképe. Őseink hittek a gonoszt távol tartó szerepében, ezért kapufélfára faragták (ahogy a mongolok is). A tulipános életfa létezése is azt bizonyítja, hogy a tulipán ősi jelkép.Csillag: Az esthajnal csillag (Vénusz) és minden más csillag is elbűvölte őseinket, ezért azokat is istenségként imádták. Vénusz sok műveltségben istenháromságot alkot a nappal és a holddal (melyek szintén rejtélyes istenségként tündököltek eleink számára).
Vénusz (a csillag) az újjászületés jelképe is. S mivel a csillag formailag hasonlít a virágra, sokszor keveredik a két ábra.Virágok általában: a szépség és a harmónia hirdetői (a magyar nép virágai főleg a rózsa, a tulipán, a liliom, a szegfű, a boglárka és a mályva). A fokozatos egyszerűsödés (stilizálás) során a virágok szirmaiból gyakran egyszerűen csak keresztek maradtak. A négyzetbe rajzolt dőlt kereszt forgást ábrázol (ez férfiszimbólum, de miért?), az egyenesen álló kereszt pedig mozdulatlanságot érzéekltet. A körbe rajzolt kereszt is forgást jelent. A forgó kereszt a kör benyomását kelti, a kör pedig mágikus szimbólum.
Palmetta (pálmácska, papirusz):
perzsa eredetű motívum. Ezt a motívumot eleink az őshazából hozták magukkal, ahol sok különböző néppel ismerkedtünk meg. Van a palmettának egy magyar(abb) megfelelője is, ez az életfa vagy világfa. Úgy is mondják, hogy a pálma az istenfa alkotója. Az a képzet fűződik a pálmához és az istenfához, hogy isten a fában lakik. A pálmák összefolynak a szemalakzatokkal. A papiruszban a túlvilági életnek, a halhatatlanságnak a jelképét látjuk, amely karöltve jár a tápláló búzaszemmel. Sok papirusz pávatollnak néz ki.
A székely kapukon szereplő pálma a szaporaság és a termékenység jelképe, a családi tűzhely oltalmazója.
Szem: (emberi szem, búzaszem)
Kr. e. több ezer évvel keletkezett.
Kettős jelképnek is vehetjük, mert a látható világot szemünk világa mutatja meg nekünk. A búzaszem viszont az élet, a termő élet hordozója, annak szimbóluma.
A baj elhárítása érdekében is festettek őr- vagy őrzőszemeket ruháikra, falakra, edényekre. A hun-avar sírokból előkerültek olyan fülbevalók, amelyeken véka látható, a véka, amellyel csak felhalmozott gabonát lehet mérni. Ilyen gabonát áldoztak az isteneknek is, tehát a fülbevalókat valószínűleg az áldozatok bemutatásakor viselhették. A szemben lévő alkotó erő jelenti a Földanyát is (a magyar Boldogasszonyt), akinek gabonával is áldoztak a bor és a virág és egyéb földtermények (pl. olaj) mellett. Valószínűleg a Földanyának bemutatott áldozat a Szent Iván éjen a folyóba dobott virágkoszorú is. Nyugat-Ázsiának (ahol mi is éltünk) több ezer éven át Istár vagy Asztarté (az ázsiai népeknél a szerelem és a termékenység istennője), mint a fenntartó teremtő erő megszemélyesítője volt a legegyetemesebb istenség, magyar néven Boldogasszony. Ez, gondolom, a későbbiekben átment Szűz Mária jelentésbe is. Szalagfonat: ősi jelkép, két kígyó összefonásából keletkezett. Az isteni végtelen erőt is jelképezi. A magyar mitológiában a kígyó szerencsét hozó állat, benne lakik az ősök szelleme. Egyúttal termékenység-szimbólum is, ezért kígyófejesek a női karkötők. S-alakúan kunkorodó levélformák: az állatok szarv-alakjaiból keletkeztek
Spirál:
a körrel rokon, mert bezáratlan körök sokasága tesz ki spirált. A mélység és a magasság, a végtelenség jele.Páva: a Nap, a halhatatlanság, az örök fény és világosság jelképeGránátalma: a termékenység jelképe, amely a mi Boldogasszony-kultuszunkban is megjelenikGalamb: az ősi Boldogasszony jelképeiNap: A természetben élő emberek tisztelettel tekintettek ezen égitest felé is. Először kör alakkal ábrázolták, később horgas sugárral (ez volt a forgórózsa), később alakult ki a horogkereszt alak. De van olyan is, hogy csigavonalak jelzik a napsugarakat. Azért tettek napjelet használati tárgyaikra, ruháikra, kapujukra stb., hogy a mindent éltető Nap viruló erőben és egészségben tartsa őket (még a jószágra is rajzoltak napjelet).Női szimbólumok: kör alak (szimpla, dupla, legbelül maggal, vagy hálóval kitöltött kisebb kör vagy csillag), rombuszformák, szilvamag.A leány: rózsa, búzavirág, egész növény vagy más virág, Hold, csillagVárandós asszonyok:megvastagodott növényi elemek, amelyek a magzatot (szív, háromlevél, kisméretű leveles ág, kis tulipán) magukban hordják, és egyúttal jelképezik a beteljesedett szerelmet is
Férfiszimbólumok:
dőlt kereszt, álló keresztFérfi és nő szimbólum együtt:rombusz alakban vagy körben álló dőlt keresztSzerelmi jelképek: liliomfélék (köztük a tulipán főleg, amelyet gyakran két egymásnak fordított S-ből kialakított jel ábrázol)
Szív:
szerelem, megértés, odaadás. A szív a burjánzó erejéről ismert borostyán leveléből stilizálódott motívum (a szexualitás és a testi szerelem jelképe is). Ha a tulipánt és a szívet egymásba rajzolják, a tulipán a nőiesség, a szív a férfi jele.Életfa (istenfa):belső-ázsiai motívum. A Krisztus előtti világ kedvelt, jelképes ábrázolása volt az életfa vagy szentfa vagy istenfa. Az istenfa az istenek összességét is jelenti és egyúttal a teremtést, a termékenységet. A földi világot kapcsolja össze a földalatti és a mennyei világgal.Szarvas: Az ázsiai népek nagy szarvaskultuszt alakítottak ki. Úgy vélték, őket a csodaszarvas vitte mindig új és jobb helyekre, és ez az állat vitte el őket a túlvilágra is. A megélhetés, a bőség, a termékenység, a hosszú élet jelképe. Az évente újjáéledő agancs az újjászületés jelképe, az erőé, a becsületé, a termékenységé.
Sárkány:
A kínaiaktól vehettük át, akik félelmetes állatokból gyúrták össze ezt a lényt. Az ázsiai lovas népek a zivatarfelhőben látták meg a mi a sárkányunkat. A sárkány népmeséinkben is szerepel, és általában jóakaratú, akit tisztelni kell.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése