"Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha, remény, csalódás, küzdelem, bukás, sírig tartó nagy versenyfutás. Keresni mindig a jót, a szépet, s meg nem találni - ez az élet." (Madách Imre)

2011. szeptember 15., csütörtök

Kalocsai hímzés

Kalocsa nemcsak paprikájáról,  hímzéséről is híres.

A kalocsai hímzés születése

Kalocsai hímzésA kalocsai hímzés művészete a 19. század 2. felében született. Eredetileg ez a hímzés / kézimunka kizárólag fehér volt és a mintázatot lyukak alkották.
A kalocsai hímzés / kézimunka fejlődese a kalocsai nyomda megjelenésének köszönhető 1860-ban. A kalocsai es Kalocsa környéki asszonyok kész hímzési mintához juthattak, de szerettek saját kezüleg is alkotni mintákat. Kevés asszony értett minta rajzolásához, ám sokan voltak, akik jártasak voltak a hímzésben. A kompoziciók rendkívűl egyszerűek és rendezettek voltak. A motívumokat a természetből kölcsönözték: szőlőfürtök, gyöngyvirág, nefelejcs, ibolya stb.
A kalocsai hímzés művészete egyre divatosabbá vált. A 19. század végére ez a hímzés kreatív újításokon ment keresztűl. A lyukhímzés helyett teret nyertek a kitöltött minták, de sok népművész szerette ötvözni a két kézimunka stílust.
A motívumkincs egyre gazdagodott / bővült, mivel a művészek egyre kreatívabbakká váltak. A tulipán motívuma, a paprika, a buzavírag ebben az időszakban jelentek meg.
Kalocsai hímzés
A századfordulón egyre több asszony vált jártassá a mintaírásban, rajzolásban, kalocsai hímzési mintákat alkotva. A fiatal lányok megtanulták a hagyományos motívumokat, s képzelőerejüket követve megújították azokat.

A tradicionális fehér hímzést követte a fekete, a kék-fekete, a kék-piros stílus. Ezek a színek megjelenhettek önállóan, de kombinálva is. A 20. század kezdetén teret nyert a zöld, a rózsaszín és a sárga, mely színeket mérsékelten használták. A lyukhímzés azonban fehér maradt. A fehér hímzés, az ún. ókalocsai ( régi, öreg ) hímzés tisztaságot, ártatlanságot szimbolizál. Kedvelt motívuma a szív alakú virág, mely az élet es a szeretet jelképe lett.
A népművészek akkor jutottak erős színtartó fonalhoz, amikor 1912-ben fonalgyár jött létre Nagyatádon. Hímeztek terítőket, ingeket, blúzokat, zsebkendőket stb.
Magyar Hímzés
A hagyományos népviselet színe függött a viselője életkorátol. A legszínesebb magyar hímzést a mennyasszony viselte, színvilága életörömöt sugall. Az idősebbek viselete sötét tónusú volt. Ez volt a kék-lila-zöld kombináció, melyet a mai napig is szomorú kalocsaiként ismernek.
A kalocsai hímzés és mintázat megegyeznek a kalocsai falfestés mintájával és színvilágával. A két irányzat kölcsönösen hatott egymásra.

1 megjegyzés:

  1. Ha szereted a kalocsait: :)
    http://www.bizsubarlang.hu/73-kezzel-keszult-magyaros

    VálaszTörlés