Híres Álmoskönyve (1920) is jórészt nagyanyja magyarázatain alapul. A család Nógrád megyéből származott el, és Krúdy büszke volt a Mikszáthokkal való rokonságára. Pályakezdés Iskoláit Szatmárnémetiben, a felvidéki Podolinban és Nyíregyházán végezte. Első elbeszéléseit 15 éves korában publikálta, gimnazista korában majd száz novellája jelent meg. Érettségi után Debrecenben, majd Nagyváradon újságíróskodott, 1896-ban Pestre költözött, s csak az írásnak élt.
Életstílusa : folyamatosan és rengeteget írt. Munkájában – és csak ebben – rendszeresség, módszeresség jellemezte. Írt a kor összes jelentősebb lapjában, folyóiratában, de soha nem csatlakozott egyetlen irányzathoz, laphoz sem. Napjainak első felét a reggeli óráktól az írás töltötte ki, déltől kezdte meg különös életét. Már életében legendákat, anekdotákat meséltek furcsa szokásairól, heves vérmérsékletéről, erejéről, különcségeiről. Mikor már a legtöbben kocsin utaztak, ő lóháton közlekedett, képes volt az ebéd vagy a vacsora egyes fogásait különböző helyeken elkölteni; gáláns, nagyvonalú udvarló volt, szerette a szerencsejátékokat, rengeteget utazott, de szinte csak Magyarországon belül. Elbeszéléseinek, regényeinek ezek mind fő motívumai. Evés, ivás, szerelem, utazás: mindezek vonzó és kellemes részei életünknek, Krúdy elbeszélő műveiben azonban különös hangulatok, érzések társulnak e motívumokhoz. Életmódja valójában nem volt egyedi, hisz a korszak művészei közül sokan hasonló önpusztító életet éltek.
Barátsága Adyval.. Sok időt töltött például Ady és baráti köre társaságában, Ady Endre éjszakái (1925) című írásaiban örökítette meg e véget nem érő mulatások eseményeit, beszélgetéseit. Ady is szívesen töltötte idejét Krúdyval, mert – mint írta – „jól tudott bor mellett hallgatni” (állítólag volt olyan alkalom, hogy órákon keresztül ültek úgy a kocsmaasztal mellett, hogy egyetlen szót sem váltottak).
A sok munka, az önpusztító élet még a robusztus Krúdy szervezetét is kikezdte, egészsége megrendült, anyagi helyzete is megromlott. Margitszigeti lakását fel kellett adnia, egy szegényes óbudai kis házba költözött, súlyos adósságai voltak. Utolsó éveiben – bár rendületlenül tovább dolgozott – nyomorgott, még villanyát is kikapcsolták. 1933. május 12-én halt meg Budapesten.
Krúdy életművének egyik központi figurája Szindbád, ez a különös hős, ez az álmodozó, fáradt magyar, aki többnyire az álmok vizén hajózik, ifjúsága tájaira tér vissza, hajdani szeretőit, barátnőit látogatja meg. Százhét nő szerette, de nem győzött mélabúsan epekedni a többi után. Lírai önfeledtség, de irónia és malícia is belengi a Szindbád-történeteket, az érzelmességnek és kiábrándult keserűségnek, álmodozásnak és csontig ható tisztánlátásnak ezt az utánozhatatlan vegyületét. Szindbád folyton úton van és mindig szerelmi kalandok hőse Pesten, a Tabánban és Óbudán, a vidéki kisvárosokban, az álmokban és a valóságban. . Krúdy művészete magányos jelenség huszadik századi irodalmunkban. A saját maga alkotta világnak első számú hőse csak önmaga lehetett, írói alkatának lírai hajlama is erre indította. E forrásból táplálkozik zenei ihletésű, nyelvi teremtő erőben gazdag stílusa is.
Krúdy Gyula: Szindbád-avagy a magyar Don Juan
“…és
az ifjúságot ezentúl arra oktatja Szindbád, hogy tisztelje a nőket, mint a
virágokat,mint furcsa, gyenge, sokszor kifosztott, megcsalt, megkínzott
lényeket… Mily meghatók ők, hogy bármennyit csalódtak, bármennyit sírtak,
keseregtek: életük végéig sohasem tudnak máson odaadó komolysággal gondolkozni,
mint a szerelmen. A szerelem nekik minden: levegőjük, szomjúságuk,
csodálkozásuk. Mintha egy létező, megfogható valami volna a szerelem, úgy
beszélgetnek róla…”
1911-ben jelenik meg a Szindbád, két évre rá A vörös postakocsi. Ezzel Krúdy
úgymond feljut a Parnasszusra. Elismert író lett, gyönyörű és rengeteg
hasonlata megdobogtatta a női szíveket, amúgy is vonzó külsejű férfi volt,de
írósága még vonzóbbá tette… Így hát szerette ő maga is az életet, a nőket,
akárcsak híres főhőse, Szindbád…Már a korai kritikák is Krúdy alakmását
ismerték föl Szindbádban, és a magányos, szerelmi hódításokban élete értelmét
kereső lovag több mint húsz éven át lett vissza-visszatérő hőse Krúdy
novelláinak.
Szindbád
életének lényege a szerelmi kaland, egy nagy kalandor, valójában az élet
gyötrelmeitől távol akarja tartani magát… Számára a hódítás a fontos, s nem a
folytatás… miután megkapja, amire vágyik, diszkréten továbbáll többnyire…

Elõször is jó tudni: "nincsen rossz álom"
-- mondja Krúdy Gyula. "Mert, amikor
álmodunk: azt jelenti, hogy még élünk. A halottak nem álmodnak, mert hiszen õk
már mindent tudnak. Tehát a legrosszabb álom sem jelent egyebet, mint azt, hogy
még nem léptük át a halál néma kapuját; tennivalónk, elfoglaltságunk van a
földön."
Az Álmoskönyv Krúdy legkedvesebb mûvei közé tartozott. Bár csak egy részét írta -- az anyag jó részét gyûjtötte -- mégis jellegzetes Krúdy-mû jött létre ezáltal. Úgy érdemes olvasni ezeket az álomleírásokat, mint egy-egy szürrealista verset: gyönyörködni az ötletekben, megmosolyogni szellemi bukfenceit, de nem szabad túlságosan komolyan venni.
Az Álmoskönyv Krúdy legkedvesebb mûvei közé tartozott. Bár csak egy részét írta -- az anyag jó részét gyûjtötte -- mégis jellegzetes Krúdy-mû jött létre ezáltal. Úgy érdemes olvasni ezeket az álomleírásokat, mint egy-egy szürrealista verset: gyönyörködni az ötletekben, megmosolyogni szellemi bukfenceit, de nem szabad túlságosan komolyan venni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése