Nem csupán a magja ehető, hanem csírája is. A napraforgó-csíra ugyanis jó D- és B-vitamin forrás, és ásványi anyagokban - kálium, kalcium és vas - gazdag.
Ha gyógynövény teaként szeretnék fogyasztani, akkor a növény friss, nyelv alakú, élénksárga színű karimavirágait - nyelves virágok - kell gyűjteni. A gyűjtés ideje a nyári hónapokra, július-augusztusra esik. Poros utak mentén ne gyűjtsük! Ezek a virágok diterpéneket, triterpénszaponinokat, flavonoidokat, karotinoidokat tartalmaznak.
A napraforgó szirmaiban rejlő hatóanyagok alkalmasak a magas vérnyomás kezelésére, valamint hatásosak nyugtató és lázcsillapítóként is. Ha teát készítünk, forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított napraforgóvirág-szirmot, majd 10 perc elteltével szűrjük le.
Magjának olaját étkezési célokra és gyógyszeres kenőcsök készítésére használják. A többszörösen telítetlen zsírsavakkal megelőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket, és csökkenthetjük a koleszterinszintet.
A népi gyógyászatban nehezen gyógyuló sebek és száraz, pikkelyesen hámló bőr kezelésére használták. A homeopátiás készítményekben görcsoldásra és láz csillapítására alkalmazzák.
Kép: Van Gogh – Napraforgók,
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése